Interiéry prvorepublikové vily

Interiéry prvorepublikové vily

Východočeský kraj

(25. 10. 2021) Kateřina Horská

   
 
 
 
 

Interiéry prvorepublikové vily

Dům byl postavený ve třicátých letech minulého století, jeho rekonstrukce probíhala v několika etapách. Na konci devadesátých let byla zřízena lékařská ordinace s čekárnou, zázemím a samostatným vstupem, poté byl dům upraven na bydlení pro rodinu s dětmi. V přízemí se propojil obývací pokoj s kuchyní v otevřený obývací prostor. V roce 2009 vznikly v podkroví ložnice a dětský pokoj, což si vyžádalo vsazení vikýře. Proběhla také rekonstrukce fasády a renovace oken. A když se děti osamostatnily, rozhodli se majitelé domu pro renovaci a modernizaci interiéru včetně nábytku, vyrobeného z velké části na míru, a k rekonstrukci koupelny. Zároveň si přáli, aby se nevytratil originální duch stavby a některé prvky, které už se staly trvalou součástí rodinného „kulturního dědictví“. Zachovali jsme proto rozvrh fasád včetně říms, šambrán a členění oken. Veranda s tabulkovou prosklenou stěnou patří k charakteristickým znakům rodinných domů z prvních dekád minulého století. V rámci přestavby jsme ji spojili s obývacím prostorem, tabulky ale zůstaly součástí autentického výrazu domu. Schodiště na zahradu bylo rozšířeno, aby vznikla malá terasa, opatřeno je keramickým obkladem.


Práce na návrhu byla vzhledem k důvěře majitelů a jejich smyslu pro design velmi příjemná. Za vstupními dveřmi příchozího přivítá zrenovované dřevěné schodiště, které je součástí vstupní haly. Ta se prosvětlila díky bílé dlažbě a vestavěnému nábytku. Obývací prostor zkrášluje zbroušená a nově nalakovaná podlaha z prken, v kuchyňské části upoutá pozornost dubový jídelní stůl, který zaujímá dominantní pozici u prosklené stěny do zahrady. Stávající kuchyňskou linku oživil černobílý obklad v retro stylu. Černobílá kombinace se opakuje v celém prostoru v podobě knihovny, drátěných židlí a stolků, svítidel či kreseb. Starožitná komoda byla ponechána na původním místě, v zóně přechodu mezi jídelnou a sezením, a doplněna novou lampou.
 
V domě jsem objevila spoustu zajímavých detailů a původních kousků nábytku, které jsem ráda zachovala, případně lehce osvěžila, například změnou barvy. V klidové části obývacího pokoje sedačku doplňuje ušák, pokoje v podkroví získaly výrazné tapety, v ložnicích je nový nábytek včetně postelí, navržených na míru, svítidel a doplňků. Realizaci jsem zakončila výběrem textilií, nádobí a doplňků. Nakonec jsme společně s majitelkou domu zavěsily na stěny rodinné fotografie a definitivně tak propojily minulost s budoucností. Rekonstrukce přinesla komfortní bydlení s výrazně lepším využitím prostoru.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0698186
15.9972848
Interiéry prvorepublikové vily

Interiéry prvorepublikové vily
Východočeský kraj

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz