Interiéry prvorepublikové vily

Interiéry prvorepublikové vily

Východočeský kraj

(25. 10. 2021) Kateřina Horská

   
 
 
 
 

Interiéry prvorepublikové vily

Dům byl postavený ve třicátých letech minulého století, jeho rekonstrukce probíhala v několika etapách. Na konci devadesátých let byla zřízena lékařská ordinace s čekárnou, zázemím a samostatným vstupem, poté byl dům upraven na bydlení pro rodinu s dětmi. V přízemí se propojil obývací pokoj s kuchyní v otevřený obývací prostor. V roce 2009 vznikly v podkroví ložnice a dětský pokoj, což si vyžádalo vsazení vikýře. Proběhla také rekonstrukce fasády a renovace oken. A když se děti osamostatnily, rozhodli se majitelé domu pro renovaci a modernizaci interiéru včetně nábytku, vyrobeného z velké části na míru, a k rekonstrukci koupelny. Zároveň si přáli, aby se nevytratil originální duch stavby a některé prvky, které už se staly trvalou součástí rodinného „kulturního dědictví“. Zachovali jsme proto rozvrh fasád včetně říms, šambrán a členění oken. Veranda s tabulkovou prosklenou stěnou patří k charakteristickým znakům rodinných domů z prvních dekád minulého století. V rámci přestavby jsme ji spojili s obývacím prostorem, tabulky ale zůstaly součástí autentického výrazu domu. Schodiště na zahradu bylo rozšířeno, aby vznikla malá terasa, opatřeno je keramickým obkladem.


Práce na návrhu byla vzhledem k důvěře majitelů a jejich smyslu pro design velmi příjemná. Za vstupními dveřmi příchozího přivítá zrenovované dřevěné schodiště, které je součástí vstupní haly. Ta se prosvětlila díky bílé dlažbě a vestavěnému nábytku. Obývací prostor zkrášluje zbroušená a nově nalakovaná podlaha z prken, v kuchyňské části upoutá pozornost dubový jídelní stůl, který zaujímá dominantní pozici u prosklené stěny do zahrady. Stávající kuchyňskou linku oživil černobílý obklad v retro stylu. Černobílá kombinace se opakuje v celém prostoru v podobě knihovny, drátěných židlí a stolků, svítidel či kreseb. Starožitná komoda byla ponechána na původním místě, v zóně přechodu mezi jídelnou a sezením, a doplněna novou lampou.
 
V domě jsem objevila spoustu zajímavých detailů a původních kousků nábytku, které jsem ráda zachovala, případně lehce osvěžila, například změnou barvy. V klidové části obývacího pokoje sedačku doplňuje ušák, pokoje v podkroví získaly výrazné tapety, v ložnicích je nový nábytek včetně postelí, navržených na míru, svítidel a doplňků. Realizaci jsem zakončila výběrem textilií, nádobí a doplňků. Nakonec jsme společně s majitelkou domu zavěsily na stěny rodinné fotografie a definitivně tak propojily minulost s budoucností. Rekonstrukce přinesla komfortní bydlení s výrazně lepším využitím prostoru.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0698186
15.9972848
Interiéry prvorepublikové vily

Interiéry prvorepublikové vily
Východočeský kraj

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz