Investor Šantovky Tower obvinil památkáře z překročení pravomocí

Investor Šantovky Tower obvinil památkáře z překročení pravomocí

(22. 11. 2013) (ČTK) - Společnost SMC Development, která poblíž historického centra Olomouce připravuje stavbu výškové budovy Šantovka Tower, obvinila Národní památkový ústav (NPÚ), že se v rozporu se svými kompetencemi snaží ovlivnit rozhodování magistrátu při posuzování tohoto projektu. Firma si proto na pracovníky olomoucké pobočky NPÚ, jejíž vedení nařčení z překročení pravomocí odmítlo, stěžovala u ministerstva kultury.

 
 
 
 

Investor Šantovky Tower obvinil památkáře z překročení pravomocí

(ČTK) - Společnost SMC Development, která poblíž historického centra Olomouce připravuje stavbu výškové budovy Šantovka Tower, obvinila Národní památkový ústav (NPÚ), že se v rozporu se svými kompetencemi snaží ovlivnit rozhodování magistrátu při posuzování tohoto projektu. Firma si proto na pracovníky olomoucké pobočky NPÚ, jejíž vedení nařčení z překročení pravomocí odmítlo, stěžovala u ministerstva kultury.


Jednatel společnosti SMC Development Richard Morávek dnes ČTK sdělil, že NPÚ letos odmítal veškeré záměry společnosti v areálu bývalého chemického závodu Milo, kde má být postupně postavena nová čtvrť Šantovka, jejíž součástí je nedávno otevřené nákupní centrum i plánovaná výšková budova Šantovka Tower. Pracovníci olomoucké pobočky NPÚ podle Morávka používali nepravdivé a z kontextu vytržené informace, pomocí kterých chtěli negativně ovlivnit názor veřejnosti a vyvolat tím tlak na správní orgány, aby dosáhli zastavení některých projektů.

"Tyto zamítavé postoje ze strany NPÚ, kdy není na jejich straně jakákoliv snaha věc objektivně posoudit, považujeme za vrchol svévole. Navíc z vyjádření NPÚ, které jsme obdrželi, je zřejmé, že žádný z negativních závěrů není podložen jakoukoliv odbornou argumentací a vyjádření vykazují zcela zásadní protiprávní vady," uvedl Morávek. NPÚ se podle něj snažil vyvinout tlak veřejnosti i na olomouckého primátora Martina Novotného (ODS), aby bylo dosaženo zastavení přípravy projektu Šantovka Tower. NPÚ se tak podle Morávka pokusil nezákonně ovlivnit rozhodování samosprávy.

Ředitel olomoucké pobočky NPÚ František Chupík obvinění z nezákonného postupu odmítl. "O tom, zda se NPÚ pokusil ovlivnit rozhodování místní samosprávy, mi není nic známo. Zejména z toho důvodu, že o věci nerozhoduje místní samospráva, ale státní správa, delegovaná na magistrát. Investor tak zřejmě projevuje svá přání, aby o věci rozhodovala místní samospráva v duchu dříve přijaté politické podpory developerskému projektu Šantovka," řekl ČTK Chupík.

Firma SMC Development na postup NPÚ upozornila ministerstvo kultury, které jí podle Morávka dalo za pravdu. Chupík má však na stanovisko ministerstva kultury opačný názor. "V citovaných pasážích z vyjádření ministerstva kultury jsem nenalezl nic, co by bylo v rozporu s naším dosavadním postupem ani doklad toho, že by se postavilo za investora. Je zde pouze konstatována role NPÚ v procesu rozhodování o věci, přičemž NPÚ nikde netvrdí, že o věci rozhoduje," uvedl.

NPÚ nedávno požádal olomoucký krajský úřad, aby prověřil postup magistrátu, jehož památkáři dali souhlas k plánované stavbě budovy Šantovka Tower v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Stanovisko magistrátních památkářů se liší od doporučení NPÚ a jejich rozhodnutí je důležité pro investora Šantovky, protože může pokračovat v přípravě záměru.

Se stavbou budovy Šantovka Tower kromě památkářů nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že by poškodila panorama historického centra Olomouce. Podle investorů panorama narušeno nebude.

Související články:

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz