Investor Šantovky Tower obvinil památkáře z překročení pravomocí

Investor Šantovky Tower obvinil památkáře z překročení pravomocí

(22. 11. 2013) (ČTK) - Společnost SMC Development, která poblíž historického centra Olomouce připravuje stavbu výškové budovy Šantovka Tower, obvinila Národní památkový ústav (NPÚ), že se v rozporu se svými kompetencemi snaží ovlivnit rozhodování magistrátu při posuzování tohoto projektu. Firma si proto na pracovníky olomoucké pobočky NPÚ, jejíž vedení nařčení z překročení pravomocí odmítlo, stěžovala u ministerstva kultury.

 
 
 
 

Investor Šantovky Tower obvinil památkáře z překročení pravomocí

(ČTK) - Společnost SMC Development, která poblíž historického centra Olomouce připravuje stavbu výškové budovy Šantovka Tower, obvinila Národní památkový ústav (NPÚ), že se v rozporu se svými kompetencemi snaží ovlivnit rozhodování magistrátu při posuzování tohoto projektu. Firma si proto na pracovníky olomoucké pobočky NPÚ, jejíž vedení nařčení z překročení pravomocí odmítlo, stěžovala u ministerstva kultury.


Jednatel společnosti SMC Development Richard Morávek dnes ČTK sdělil, že NPÚ letos odmítal veškeré záměry společnosti v areálu bývalého chemického závodu Milo, kde má být postupně postavena nová čtvrť Šantovka, jejíž součástí je nedávno otevřené nákupní centrum i plánovaná výšková budova Šantovka Tower. Pracovníci olomoucké pobočky NPÚ podle Morávka používali nepravdivé a z kontextu vytržené informace, pomocí kterých chtěli negativně ovlivnit názor veřejnosti a vyvolat tím tlak na správní orgány, aby dosáhli zastavení některých projektů.

"Tyto zamítavé postoje ze strany NPÚ, kdy není na jejich straně jakákoliv snaha věc objektivně posoudit, považujeme za vrchol svévole. Navíc z vyjádření NPÚ, které jsme obdrželi, je zřejmé, že žádný z negativních závěrů není podložen jakoukoliv odbornou argumentací a vyjádření vykazují zcela zásadní protiprávní vady," uvedl Morávek. NPÚ se podle něj snažil vyvinout tlak veřejnosti i na olomouckého primátora Martina Novotného (ODS), aby bylo dosaženo zastavení přípravy projektu Šantovka Tower. NPÚ se tak podle Morávka pokusil nezákonně ovlivnit rozhodování samosprávy.

Ředitel olomoucké pobočky NPÚ František Chupík obvinění z nezákonného postupu odmítl. "O tom, zda se NPÚ pokusil ovlivnit rozhodování místní samosprávy, mi není nic známo. Zejména z toho důvodu, že o věci nerozhoduje místní samospráva, ale státní správa, delegovaná na magistrát. Investor tak zřejmě projevuje svá přání, aby o věci rozhodovala místní samospráva v duchu dříve přijaté politické podpory developerskému projektu Šantovka," řekl ČTK Chupík.

Firma SMC Development na postup NPÚ upozornila ministerstvo kultury, které jí podle Morávka dalo za pravdu. Chupík má však na stanovisko ministerstva kultury opačný názor. "V citovaných pasážích z vyjádření ministerstva kultury jsem nenalezl nic, co by bylo v rozporu s naším dosavadním postupem ani doklad toho, že by se postavilo za investora. Je zde pouze konstatována role NPÚ v procesu rozhodování o věci, přičemž NPÚ nikde netvrdí, že o věci rozhoduje," uvedl.

NPÚ nedávno požádal olomoucký krajský úřad, aby prověřil postup magistrátu, jehož památkáři dali souhlas k plánované stavbě budovy Šantovka Tower v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Stanovisko magistrátních památkářů se liší od doporučení NPÚ a jejich rozhodnutí je důležité pro investora Šantovky, protože může pokračovat v přípravě záměru.

Se stavbou budovy Šantovka Tower kromě památkářů nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že by poškodila panorama historického centra Olomouce. Podle investorů panorama narušeno nebude.

Související články:

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz