Technická jedinečnost
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je unikátní projekt, který provozuje nejmodernější technologie a služby v oblasti superpočítání a vestavěných systémů a zpřístupňuje je českým i zahraničním týmům z akademické oblasti i průmyslu. Superpočítač se v době svého zprovoznění zařadil mezi 100 nejvýkonnějších superpočítačů na světě.
O budově
Budova IT4Innovations národního superpočítačového centra je postavena na pravidelném půdorysu o výšce čtyř nadzemních podlaží, jednoho podzemního podlaží a zastřešena plochou střechou. Objekt je umístěn v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Stavba byla financována ze strukturálních fondů Evropské unie – Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace VaVpI.
Architektonické a konstrukční řešení
Výraz budovy má na první pohled evokovat poslání a oblast, ve které se budeme po vstupu do interiéru pohybovat – výzkum a rozvoj IT technologií.
Konstrukčně je objekt řešen jako monolitický železobetonový skelet se ztužujícími železobetonovými stěnami schodišťových jader, výtahových šachet a obvodových stěn. Stropní konstrukce jsou rovněž železobetonové monolitické desky s hlavicemi. Základové konstrukce jsou vzhledem ke složitým základovým podmínkám provedeny jako hlubinné – vrtané piloty v kombinaci se základovou monolitickou deskou se ztužujícími trámy.
Architektonický výraz je postaven na hmotě v podobě kompaktního kvádru, což ve své jednoduchosti prezentuje jakousi kovovou krabici na počítač. Na kvádru je aplikován silný motiv – do schématu převedený plochý spoj. Vertikální linky – nervy procházejí přes celou výšku budovy a na dynamice jejich zalomování je postaven celkový výraz budovy. Kompaktnost objektu narušuje pouze akcentovaná hmota „vystupující“ části ve 2. nadzemním podlaží, která je jakýmsi „mozkem“ a ústředím celého objektu. Zde se nachází technologie samotného superpočítače. Tento ústřední kloub celé budovy je akcentován i ve večerních a nočních hodinách díky diodovému nasvětlení a prezentuje „nervové centrum“ celého objektu.
Autor textu: Ing.arch. Martin Chválek, OSA projekt s. r. o., Ostrava
Kovová fasáda RHEINZINK
Kovové opláštění fasády je provedeno z materiálu RHEINZINK- prePATINA blaugrau. Fasáda je navržena jako provětrávaná. Vyložení fasády je 500 mm proti betonové stěně a sklu. Nosná konstrukce je tvořena pomocí hliníkových kotev a celoplošný podklad je proveden z dřevotřískových desek OSB o tloušťce 22 mm.
Pro kovové opláštění budovy byl zvolen systém RHEINZINK- velkoformátové šablony. Na základě dodaného kladečského plánu byly vyrobeny velkoformátové šablony v šesti požadovaných rozměrech. V místech ostění a místech vertikálního členění fasády pomocí speciálně vyrobené nuty musely být vyrobeny šablony realizační firmou DK Roof, s.r.o. Ostrava. Průběžné odvětrávací štěrbiny v úpatí fasády a v místě atiky jsou kryty děrovaným plechem RHEINZINK Aero 63.
Veškeré prováděcí detaily byly vyřešeny komunikací mezi projektantem, realizační firmou a technickým oddělením RHEINZINK. Detaily u fasády musely splňovat nejen estetické představy architekta, ale také funkční požadavky na kovovou fasádu.
Spojení estetika – funkčnost je u tohoto objektu jednoznačné. Objekt chrání pod titanzinkovým pláštěm své pulzující nervové centrum a zároveň napovídá svému okolí, jaké neviditelné strhující dobrodružství se odehrává uvnitř.Autor textu: Jiří Suchánek, RHEINZINK ČR s. r. o.
Místo stavby: Ostrava
Investor: VŠB – Technická univerzita Ostrava
Generální projektant: OSA projekt, s. r. o., Ostrava
Autoři: Ing. arch. M. Chválek, Ing. arch. M. Danyś, Ing. arch. P. Pietak
Hlavní inženýr projektu: T. Lehnert
Generální zhotovitel: Imos Brno, a. s.
Klempířské práce s titanzinkem RHEINZINK: DK Roof s. r. o., Ostrava
Fasáda: 2000 m², 17 t, RHEINZINK-prePATINA blaugrau, velkoformátové šablony
Doba realizace: 12/2012 – 03/2014
Související články:
Národní superpočítačové centrum Ostrava
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…