Jacques Ferrier Architectures: Nový most v Choisy

Jacques Ferrier Architectures: Nový most v Choisy

(21. 10. 2010) Nový most překračuje trať předměstské expresní dráhy REC C, která slouží pasažérům z jižního pařížského regionu.

 
 
 
 

Jacques Ferrier Architectures: Nový most v Choisy

Nový most překračuje trať předměstské expresní dráhy REC C, která slouží pasažérům z jižního pařížského regionu.

 

Architekti: Jacques Ferrier Architectures
Místo: Choisy-le-Roi, France
Manažer projektu: Stéphane Vigoureux
Tým: Katrin Wagner (project leader), Corentin Lespagnol (image conception), Léa Duverge, Harold Chaveneau
Klient: Sadev94
Rozpočet: 6,1 mil EUR
Realizace: 2008-2010
Foto:
© Jacques Ferrier Architectures / Luc Boegly70 metrů dlouhý most má jeden jízdní pruh v každém směru a široké chodníky po obou stranách. Spojuje nedávno rehabilitovanou přístavní čtvrť, kde se nalézají obytné domy, občanská vybavenost nebo podnik Imprimerie National s třídou Anatola France a s městským centrem. Most je nezbytným prvkem, má-li být zaručen úspěch této nové čtvrti, doposud odříznuté od města kvůli svému umístění mezi železniční tratí a Seinou.
Potřeba nepřerušovaného dopravního toku (s výjimkou dvouhodinové přestávky v noci) znamenala pro technická a architektonický návrh výchozí bod. Most byl vysouván z jedné strany přes železnici ve dvou procesech, nebyly proto potřebné žádné střední podpory.
Technická infrastruktura je skrytá v prostoru pod perforovanou hliníkovou mříží. Tento obklad, inspirovaný zabalením Pont Neuf (Christo a Jeanne-Claude), vytváří pozoruhodný a poetický obraz bez toho, že by překážel technickým aspektům konstrukce.
Mříž vytváří jakési plisé a dodává mostu vzhled objektu z tkaniny a současně prozrazuje přítomnost konstrukce. Tento aspekt je ještě zesílen užitím zelené barvy, obzvláště působivé při nočním osvětlení. Přístup architektů zdůrazňuje poetičnost užitkových objektů. Most je ikonou, efektivní a přívětivý, schopný hrát živou a významnou roli v rychle se měnícím prostředí měst.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz