Jacques Ferrier Architectures: Nový most v Choisy

Jacques Ferrier Architectures: Nový most v Choisy

(21. 10. 2010) Nový most překračuje trať předměstské expresní dráhy REC C, která slouží pasažérům z jižního pařížského regionu.

 
 
 
 

Jacques Ferrier Architectures: Nový most v Choisy

Nový most překračuje trať předměstské expresní dráhy REC C, která slouží pasažérům z jižního pařížského regionu.

 

Architekti: Jacques Ferrier Architectures
Místo: Choisy-le-Roi, France
Manažer projektu: Stéphane Vigoureux
Tým: Katrin Wagner (project leader), Corentin Lespagnol (image conception), Léa Duverge, Harold Chaveneau
Klient: Sadev94
Rozpočet: 6,1 mil EUR
Realizace: 2008-2010
Foto:
© Jacques Ferrier Architectures / Luc Boegly70 metrů dlouhý most má jeden jízdní pruh v každém směru a široké chodníky po obou stranách. Spojuje nedávno rehabilitovanou přístavní čtvrť, kde se nalézají obytné domy, občanská vybavenost nebo podnik Imprimerie National s třídou Anatola France a s městským centrem. Most je nezbytným prvkem, má-li být zaručen úspěch této nové čtvrti, doposud odříznuté od města kvůli svému umístění mezi železniční tratí a Seinou.
Potřeba nepřerušovaného dopravního toku (s výjimkou dvouhodinové přestávky v noci) znamenala pro technická a architektonický návrh výchozí bod. Most byl vysouván z jedné strany přes železnici ve dvou procesech, nebyly proto potřebné žádné střední podpory.
Technická infrastruktura je skrytá v prostoru pod perforovanou hliníkovou mříží. Tento obklad, inspirovaný zabalením Pont Neuf (Christo a Jeanne-Claude), vytváří pozoruhodný a poetický obraz bez toho, že by překážel technickým aspektům konstrukce.
Mříž vytváří jakési plisé a dodává mostu vzhled objektu z tkaniny a současně prozrazuje přítomnost konstrukce. Tento aspekt je ještě zesílen užitím zelené barvy, obzvláště působivé při nočním osvětlení. Přístup architektů zdůrazňuje poetičnost užitkových objektů. Most je ikonou, efektivní a přívětivý, schopný hrát živou a významnou roli v rychle se měnícím prostředí měst.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz