Jak bude vypadat ambasáda České republiky v Addis Abebě

Jak bude vypadat ambasáda České republiky v Addis Abebě

(9. 8. 2019) Pětadvacítku projektů postupujících do finále soutěže INSPIRELI AWARDS lze zhlédnout na výstavě ARCHITEKTURA probíhající v pražské  Invalidovně od 9. srpna do 1. září

 
 
 
 

Jak bude vypadat ambasáda České republiky v Addis Abebě

Jak bude vypadat ambasáda České republiky, která vznikne v Addis Abebě podle vítězného projektu v studentské soutěži INSPIRELI AWARDS? Pětadvacítku projektů postupujících do finále lze zhlédnout na výstavě ARCHITEKTURA probíhající v pražské  Invalidovně od 9. srpna do 1. září

Největším zájem na výstavě ARCHITEKTURA bude zajisté o 25 nejlepších prací soutěže INSPIRELI AWARDS v kategorii „Návrh ambasády ČR v Addis Abebě v Etiopii“. Tuto speciální soutěžní kategorii vypsalo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze, katedrou architektury, a podle vítězného návrhu by ambasáda měla skutečně vzniknout. Spolu s tím se na výstavě představuje i výběr bakalářských a diplomových prací studentů Fakulty stavební ČVUT v programu Architektura a stavitelství v tomto akademickém roce. Návštěvníci tak mají unikátní možnost seznámit se s vnímáním architektury v podání studentů – budoucích architektů.

„Soutěže INSPIRELI AWARDS ve speciální kategorii „Návrh ambasády ČR v Addis Abebě“ se zúčastnilo 474 studentů z 38 zemí s 281 projektem. Mezinárodní porota složená z architektů z celého světa a zástupců vyhlašovatele soutěže - Ministerstva zahraničních věcí ČR - vybrala ze všech prací 25 projektů do finále. Jde přitom o studenty ze tří světadílů, 17 univerzit a 12 národností,“ říká jeden ze zakladatelů soutěže Ing. Karel Smejkal z Fakulty stavební ČVUT. Vítěz bude oznámen na slavnostním ceremoniálu 10. října na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Soutěžní podmínky pro návrh ambasády byly zadány natolik podrobně, aby bylo možné vítězný návrh dopracovat pro realizaci.

„Velký zájem studentů z celého světa o soutěž nás překvapil. Přihlášené práce jsou kreativní, pestré, výběr pouze 25 finalistů byl proto velmi náročný,“ říká Ing. Petr Kyslík z Ministerstva zahraničních věcí ČR, ředitel odboru správy majetku, který zajišťuje projekt realizace české ambasády v Addis Abebě v Etiopii. „Vybrané projekty nás zaujaly nejen kvalitou architektonického návrhu, ale také propracovaností dispozičního řešení, což svědčí o zájmu studentů pochopit složité provozní vazby areálu zastupitelského úřadu,“ dodává Ing. Tomáš Kryl, Ph.D., náměstek pro řízení sekce ekonomicko-provozní Ministerstva zahraničních věcí ČR, který byl členem mezinárodní poroty.

Z České republiky se do finále dostalo devět prací. Pět z nich pochází z Fakulty stavební ČVUT. „Jsem rád, že se naši studenti do soutěže aktivně zapojili a dokázali se v hodnocení mezinárodní komise dostat až takto vysoko. Ukazuje to na jejich znalosti, talent i zájem o obor,“ říká prof. Mikuláš Hulec, vedoucí katedry architektury na Fakultě stavební ČVUT.

Vyhlašovatelem INSPIRELI AWARDS je Inspireli, mezinárodní online platforma pro architekty, spoluorganizátory jsou ČVUT a Fakulta stavební ČVUT v Praze, záštitu soutěži poskytla řada významných organizací z celého světa. Na soutěži se podílí také společnost LEGO, jež věnuje výherci unikátní model jeho návrhu.

Soutěž INSPIRELI AWARDS založil v roce 2015 designér prof. Bořek Šípek spolu s Ing. Karlem Smejkalem z Fakulty stavební ČVUT. Práce hodnotí odborníci z řad světově uznávaných architektů jako anonymní, čímž je zajištěna objektivita soutěže.

Výstava ARCHITEKTURA se uskutečňuje pod záštitou kreativní platformy 3Kurátorek v západním křídle Invalidovny v ulici Sokolovská 24/ 136, Praha 8, zhlédnout ji lze od 9. srpna do 1. září, vždy od čtvrtka do neděle od 15 do 19 hodin.
Více informací naleznete na: www.inspireliawards.com


Finalisté soutěže o návrh zastupitelského úřadu ČR v Addis Abeba v Etiopii:

Argentina     
Tomas Rougier, Camila Ramayo Universidad Nacional de Moreno                                                                     

Arménie        
Melsida Babayan, Angela Sargsyan, Jora Sagaryan, Ararat Ghambaryan NUACA                                                

Brazílie         
Augusto Longarine, Luiz Sakata, Teo Butenas SantosUniversity of Sao Paulo                                              

Česká republika
David Knížek, Jakub Šilhavý ČVUT FA - CTU Prague - Faculty of Architecture                                             

Česká republika
Stanislav Lenert ČVUT FSV - CTU in Prague - Faculty of Civil Engineering, Department of Architecture                         

Česká republika
Daniel Boruch ČVUT FSV - CTU in Prague - Faculty of Civil Engineering, Department of Architecture
                       
Česká republika
Michal Horák ČVUT FSV - CTU in Prague - Faculty of Civil Engineering, Department of Architecture                      

Česká republika
Michaela Bergová TUL - Technical University of Liberec, Faculty of Architecture
                                           
Česká republika
Jiří Palata VUT BR - Brno University of Technology, Faculty of Civil Engineering
                                            
Česká republika
Ondřej Slavíček ČVUT FSV - CTU in Prague - Faculty of Civil Engineering, Department of Architecture
                       
Česká republika
Jakub Vašek ČVUT FSV - CTU in Prague - Faculty of Civil Engineering, Department of Architecture
                       
Čína
Yi Zhang Beijing University of Civil Engineering and Architecture
                                                                    
Indie
Gaurav Bhilare Savitribai Phule Pune University
                                                                                             
Irán
Ramtin Silent, Ilia zardoost, Amir masoud Fardad, Ali Sadeghi, Mahsa Omidi, Saeed Toluei Azad Tehran University, Art & Architecture University, Department of Architecture, Tehran

Izrael
Ayellet KalimiWizo School of design – The Neri Bloomfield School of Design and Education, Haifa
                     
Izrael
DONIA HAMMAD Wizo School of design – The Neri Bloomfield School of Design and Education, Haifa
                       
Izrael
Anastasia Pokalchuk Wizo School of design – The Neri Bloomfield School of Design and Education, Haifa
                          
Izrael
Elias Mwes Wizo School of design – The Neri Bloomfield School of Design and Education, Haifa
                                   
Libanon
Bilal el hage Hussein, Abdul Rahim Hamze, Bazla Shahid, Eastern Mediterranean University
 
Německo
Markus Schiemann, Jasper EckStaatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart, Faculty of Architecture, Stuttgart, Germany

Německo
Marvin Schmidt Hochschule Bochum                                                                                                        

Polsko
Patrycja Czechowska Wroclaw University of Technology, (Politechnika Wrocławska), Faculty of Architecture, Wrocław
           
Polsko
Anna Mierzyńska, Andrzej Chuchra West Pomeranian University of Technology, (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), Faculty of Civil Engineering and Architecture, [Szczecin]
 
Slovensko
Kristína Boháčová, Jana Hájková STU - Slovak University of Technology in Bratislava, Fakulty of Architecture
           
Česko
Barbora Červeňová, Václav Ulč, Jan Vagaday ČVUT FA - CTU Prague - Faculty of Architecture

tisková zpráva

Česko chce do roku 2025 postavit novou ambasádu v Addis Abebě
(ČTK) - Česká diplomacie chce do roku 2025 postavit novou ambasádu v etiopské Addis Abebě. Budovy velvyslanectví a bytů pro diplomaty vzniknou na pozemku, který Česko vlastní, ale dosud nevyužívá, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Architektonické řešení ambasády vzejde ze studentské soutěže, kterou vypsalo ministerstvo zahraničí ve spolupráci s katedrou architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT). Veřejnost může vidět 25 finalistů soutěže na výstavě, která je ode dneška otevřená v pražské Invalidovně, vítěze vybere porota 1. října.

Vypracování projektové dokumentace a výstavbu nové ambasády plánuje ministerstvo zahraničí na roky 2020 až 2025. "Nový areál zastupitelského úřadu bude postaven na pozemku, který bývalá Československá socialistická republika zakoupila v roce 1974 pro výstavbu nového zastupitelského úřadu. Tato výstavba se však nikdy neuskutečnila a pozemek je dosud prázdný," sdělila Štíchová.

Ministerstvo zahraničí vypsalo společně s ČVUT architektonickou soutěž na projekt ambasády pro studenty z celého světa. Přihlásilo se 474 studentů z 38 zemí, kteří zpracovali 281 projektů. Porota z nich vybrala 25 finalistů z 12 zemí, z toho je osm projektů českých, čtyři izraelské a po dvou ze Slovenska, Polska a Německa. Finálové projekty jsou k vidění od dneška do 1. září v Invalidovně na výstavě Architektura.

Vítěz soutěže dostane odměnu 2000 eur (51.600 korun), finančně oceněný bude i druhý a třetí návrh. Zároveň se ministerstvo zahraničí v podmínkách vypsané soutěže zavázalo, že jméno autora vítězného návrhu bude uvedeno na budově velvyslanectví, které bude podle projektu postaveno.

Nový areál zastupitelského úřadu vznikne na pozemku o rozloze 13.300 metů čtverečních. Podle podmínek soutěže by v areálu měla být úřední budova velvyslanectví, budova konzulárního a vízového úseku, rezidence velvyslance, byty pro diplomaty a budova pro místní zaměstnance ambasády. Na pozemku mají vzniknout i garáže a prostor pro volnočasové aktivity zaměstnanců.

Česko už velvyslanectví v Addis Abebě má. Tamní diplomaté jsou zodpovědní nejen za Etiopii, ale zastupují české zájmy také v Džibutsku, na Komorech, na Seychelách, v Somálsku a v Jižním Súdánu. Velvyslanec v Etiopii je také stálým představitelem Česka při Africké unii a při Hospodářské komisi OSN pro Afriku

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.