„Jak se bude bydlet v roce 2050?“

„Jak se bude bydlet v roce 2050?“

(23. 2. 2011) Nově zrekonstruovaný Sál architektů představí výsledky studentské architektonické soutěže.
24. 2. - 24. 4., Staroměstská radnice v Praze

 
 
 
 

„Jak se bude bydlet v roce 2050?“

Nově zrekonstruovaný Sál architektů představí výsledky studentské architektonické soutěže.
24. 2. - 24. 4., Staroměstská radnice v Praze

Již pošesté zorganizovalo hlavní město Praha a společnost CENTRAL GROUP ideovou architektonicko-urbanistickou soutěž s cílem podpořit talentované studenty. Tento ročník nese název „Jak se bude bydlet v roce 2050?“. Od 24. února se v nově zrekonstruovaném Sále architektů na Staroměstské radnici představí osmnáct soutěžních návrhů včetně tří vítězných. Ty byly odbornou porotou pod vedením renomovaného historika architektury Ing. arch. Zdeňka Lukeše oceněny zejména pro nadhled, s jakým zachytily možný vývoj a sociologické aspekty v roce 2050.

Témata studentské architektonické soutěže byla v prvních ročnících spíše abstraktní – jednalo se o zpracování návrhu na bytový a rodinný dům pro 21. století. Loni bylo téma již konkrétnější. Studenti měli odevzdat návrh na Pavilon Slovanské epopeje, přičemž si mohli vybrat jednu ze tří lokalit v Praze. „Tím vznikla řada kvalitních návrhů, které aktivně zasáhly do aktuální diskuze o umístění pavilonu Slovanské epopeje v Praze “, říká Ing. akad. arch. Václav Králíček z Útvaru rozvoje hl. m. Prahy.
Tento ročník soutěže nese název „Jak se bude bydlet v roce 2050?“. „Téma jsme zvolili tak, aby bylo atraktivní pro mladé architekty a jejich návrhy, které ještě nejsou poznamenány každodenní rutinou a mohou přinést mnohé neotřelé a zajímavé pohledy na problém bydlení“, vysvětluje obchodní ředitel CENTRAL GROUP Jiří Vajner.
„Důvodem účasti hl. m. Prahy na těchto soutěžích je vyjádření podpory mladým, nadaným studentům architektury. Zajímavá a různorodá zadání pro jednotlivé ročníky podněcují studenty k plnému využití jejich fantazie a kreativity“, upřesňuje Králíček, který je současně členem odborné poroty.
Mezi projekty se objevily také studie ve stylu metabolismu, organické architektury, minimalismu či high-tech. Pro zpestření bude moci každý návštěvník výstavy hlasovat pro svého favorita. Sečtením hlasů na konci výstavy vyjde zajímavý výsledek, zda se vnímání lidí shoduje s názorem odborné poroty. Ta za vítěze soutěže jednomyslně vyhlásila invenční návrh Bc. Ondřeje Chybíka z FA VUT Brno.

Ondřej Chybík - 1. místo Tomáš Tatýrek - 2. místo Andrej Kačera - 3. místo

Útvar rozvoje hl. m. Prahy
Praha, 21. 02. 2011

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz