Jaké lampy budou osvětlovat Horní náměstí v Olomouci?

Primátor Major: V Olomouci mohou být i lampy navržené v 90. letech
Ve čtvrtek 28. března ve 21 hodin osvětlí okolí Caesarovy kašny dvě lampy Philips UrbanStar. Přijďte se podívat a posoudit zda má lampa UrbanStar dostatečné světelné parametry na to, aby prostor olomouckého Horního náměstí osvětlila lépe než stávající lampy La Ligne Villette od firmy Thorn.

Osvětlení Horního náměstí v Olomouci (zdroj: Šépka architekti.cz)
(ČTK) –
Olomoučtí radní se zatím nerozhodli, jaké lampy budou nadále osvětlovat Horní náměstí v historickém centru Olomouce. Primátor Martin Major (ODS) dnes připustil, že instalovány by nakonec mohly být i lampy, které v 90. letech neúspěšně navrhli autoři projektu rekonstrukce Horního náměstí. Radnice dosud prosazovala nová pouliční svítidla společnosti Philips Urbanstar, která se však nezamlouvají památkářům. Nové lampy chce město na Horním náměstí instalovat do konce léta.

Primátor Martin Major (ODS) novinářům řekl, že při rozhodování o výběru lamp by radním měla pomoci zkouška jejich svítivosti, kterou radnice naplánovala na  čtvrteční večer. Zástupci radnice a odborníci na Horním náměstí porovnají svítivost nynějších lamp Thorn a svítidel Philips, které od loňska stojí na sousedním Dolním náměstí.

"Pokud uvidíme, že tato varianta (Philips) poskytuje dostatečný světelný komfort a že je důstojná Horního náměstí, tak bychom rádi s touto variantou pokračovali. Pokud zjistíme, že lampy nesvítí, tak budeme hledat nová řešení a říkám dopředu, že není vyloučena ani varianta, kterou navrhoval pan architekt (Jan) Šépka (autor rekonstrukce náměstí)," uvedl Major.

Náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09) dnes podotkl, že radní by do testu svítivosti rádi zahrnuli i lampy původně navrhované v projektu rekonstrukce Horního náměstí. "Bohužel tato lampa zatím neexistuje," podotkl Vlach. Radnice má vedle instalace nových svítidel Philips v záloze také variantu rozšíření počtu stávajících 34 lamp Thorn o další čtyři, díky nimž by se intenzita světla v centru Olomouce měla zvýšit.

Město se rozhodlo vyměnit veřejné osvětlení na Horním náměstí po 13 letech. Lampy Thorn, které byly na náměstí v historickém centru instalovány při jeho poslední rozsáhlé rekonstrukci, totiž neposkytují dostatečné osvětlení. Vášnivé debaty se o tom vedly hned po jejich zprovoznění v roce 2001.

Záměr radnice instalovat lampy Philips se nelíbí Národnímu památkovému ústavu (NPÚ) "Podle shromážděných důkazů se domníváme, že uvažovaná výměna (lamp) nepřinese zvýšený světelný komfort a znehodnocuje architektonické řešení, které vzešlo ze soutěže na úpravu Horního náměstí v roce 1995, jež byla opakovaně oceněna i v mezinárodním měřítku," řekl ČTK ředitel olomouckého pracoviště NPÚ František Chupík. Podle něho lampy Philips mají být umístěny v nevhodné části Horního náměstí a jejich světlo by rušilo pohled na radnici.

S lampami Philips nesouhlasí ani autoři projektu rekonstrukce Horního náměstí, kteří už dříve navrhli vlastní lampy, jejichž instalaci dnes připustil primátor. Svítidla Philips by podle nich poškodila autorské dílo opravy náměstí a světelné podmínky by příliš nezlepšila.

Za tři desítky lamp Thorn radnice před 13 lety zaplatila devět milionů korun. Slabé světlo na náměstí při zahájení zkušebního provozu v březnu 2001 oslepilo bezpečnostní kamery strážníkům a radnice musela koupit nové.

Doplněno Stavbaweb:
 
Jan Šépka: Kdo bude autorem úprav Horního náměstí?
28.3.2014

Radnice nám v posledních dnech prostřednictvím pana primátora sděluje, že bez ohledu na poškození autorského díla chce vyměnit osvětlení na ploše Horního náměstí za lampy typu UrbanStar. Z mého pohledu se tak vracíme k autoritativnímu jednání, kdy si politik vyhrazuje, bez ohledu na názory odborníků, právo rozhodovat o všem na základě vlastního přesvědčení. Překvapuje mne, že jsou radní zcela imunní i k protestů NPÚ, upozornění řady fundovaných odborníků i mému sdělení, že dojde k poškození autorského díla, které má určité hodnoty. Musíme si tedy položit otázku, co za tím může být? Na otázky novinářů nedokáže pan primátor přesvědčivě reagovat, případně zavádí diskusi jiným směrem. Na to, že se vynaloží poměrně značné finanční prostředky na lampy UrbanStar a přitom nedojde k zásadnímu zlepšení světelných podmínek na Horním náměstí, radnice nijak nereaguje.

V této souvislosti bych rád zmínil větu pana primátora, která byla uvedena v závěru článku v Olomouckém deníku, dne 26.3.2014: „Není podstatné, která lampa svítí nejvíc. Hlavně musí dávat světelný komfort.“ S tím můžeme zajisté všichni souhlasit. Je-li ale cílem celé akce zvýšit hodnoty osvětlení, a mám-li k dispozici dvě řešení, z nichž jedno zlepší osvětlení lépe, a to při osazení menšího počtu svítidel, resp. bez potřeby osadit svítidly i místa před cennou fasádou, toto řešení podporují památkáři a autoři celé koncepce prostoru náměstí a je i finančně výhodnější, a přesto je radnicí zvoleno řešení druhé (méně účinné, v rozporu se stanoviskem památkářů i autorů, a dražší), očekával bych přesvědčivější zdůvodnění tohoto kroku.

Stejně tak je zarážející tvrzení, že výměna lamp není v rozporu s autorským právem. Pan primátor po svém vysvětluje i nejasně formulované „závazné stanovisko“ k umístění lamp v krčku mezi Horním a Dolním náměstím, které vydal Magistrát města Olomouce – oddělení památkové péče, Mgr. Vlasta Kauerová. Radní na základě tohoto závazného stanoviska považují za možné umístit lampy UrbanStar na ploše Horního náměstí proto, že jsou předběžně schváleny ve spojovacím krčku mezi Horním a Dolním náměstím. Stanovisko si totiž dalo do podmínky tuto větu: „Svítidla typu UrbanStar lze osadit v navrhovaných místech“ (pozn.krček) „v souvislosti s úpravou osvětlení Horního náměstí stejným či hmotově (tvarem) obdobným typem svítidel.“ Podle mého názoru z této věty vyplývá, že do krčku mohou být použita svítidla, která budou na Horním náměstí, ne obráceně. Tato formulace není po právní stránce jednoznačná. Radnicí bylo rovněž opakovaně deklarováno, že lampy jsou v krčku umístěny jen na zkoušku.

Především z vystupování a výroků pana primátora mám pocit, že o celé věci nechce komunikovat, a že jediným cílem radnice je rychle vyměnit osvětlení za to, které radní sami chtějí. Proč tomu tak je, nám nikdo nedokáže sdělit.

Na závěr bych se rád vyjádřil ještě k jednomu zkreslujícímu výroku z tisku. Na portálu Stavba v článku „Jaké lampy budou osvětlovat Horní náměstí v Olomouci?“, je uvedeno: „Náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09) dnes podotkl, že radní by do testu svítivosti rádi zahrnuli i lampy původně navrhované v projektu rekonstrukce Horního náměstí. „Bohužel tato lampa zatím neexistuje,“ podotkl Vlach.“ Tady bych rád upřesnil, že plně funkční prototyp lampy existuje, resp. existoval. Na něm byly provedeny všechny potřebné zkoušky a poté zůstal v majetku a ve správě města. Podle našich informací se však ztratil. To, že nyní nemohou být obě lampy reálně porovnány, ale i to, že výsledek poměrně náročné a dlouhé práce, kterou vývoj nového svítidla obnáší, prostě zmizel, mrzí tedy především nás.

Pokud ale přes všechnu výše uvedenou argumentaci dojde k výměně osvětlení na Horním náměstí za lampy typu UrbanStar a bude narušen celkový koncept úprav Horního náměstí, který získal řadu ocenění u nás i v zahraničí, nebude mi zbývat než se dotazovat, kdo bude pak autorem tohoto díla? Pan primátor? Někdo z radních? Paní Kauerová? Rád bych znal někoho, kdo převezme odpovědnost za toto poškození, a bude možné na něj ukázat prstem.

V Praze 28. 3. 2014, Ing. akad. arch. Jan Šépka
zdroj: Za krásnou Olomouc


Vyjádření jednoho z autorů osvětlení ,architekta Jana Šépky, najdete v článku "Kauza osvětlení Horního náměstí pokračuje – město pro jedinečné historické jádro Olomouce preferuje katalogový produkt" – ZDE.

Obnova Horního náměstí v Olomouci s Aríónovou kašnou
Autoři projektu: Petr Hájek, Jaroslav Hlásek, Jan Šépka, Ivan Theimer, Angela Chiantelli
Investor: Magistrát města Olomouce
1998–2002

Rekonstrukce náměstí získala několik ocenění, například čestného uznání v mezinárodní Piranesiho ceně v roce 2001 a Grand Prix Obce architektů v roce 2002. V roce 2009 získala obnova Horního náměstí historicky první Cenu Rudolfa Eitelbergera za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci.


Projekt obnovy Horního náměstí naleznete na stránkách architektů ZDE.
Horní náměstí – virtuální prohlídka

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*