Japonský most Akaši Kaikjó

Japonský most Akaši Kaikjó

(7. 4. 2008)

 
 
 
 

Japonský most Akaši Kaikjó

Fotogalerie ke článku (1)

most Akaši Kaikjó (zdroj. Wikipedia)

most Akaši Kaikjó (zdroj. Wikipedia)
Celá fotogalerie (1)

Nejdelší visutý most na světě.

Japonský most Akaši Kaikjó, který byl uveden do provozu 5. dubna 1998, je s rozpětím hlavního pole 1991 metrů dodnes nejdelším visutým mostem na světě. Každé z jeho krajních polí má rozpětí 960 metrů, čímž celková délka mostu činí 3911 metrů.

Impozantní most se klene přes průliv Akaši, který je intenzivně využíván lodní dopravou, a spojuje města Kóbe na ostrově Honšú a Awadži na stejnojmenném ostrově. Vede přes něj pouze dálnice - z původních plánů, které počítaly i s železniční tratí, nakonec sešlo. Jeho výstavba trvala deset let a přišla na 9,7 miliardy dolarů. Je navržen tak, aby odolal větru o rychlosti 285 kilometrů v hodině a zemětřesení o stupni 8,5 Richterovy škály. Jeho slavnostního otevření se zúčastnilo na 1300 hostů, mezi nimiž nechyběl ani korunní princ Naruhito se svou chotí princeznou Masako.

Zdroj: ČTK 4.4.2008

Doplněno Stavbaweb:
Seznam největších visutých mostů ve světě
Akashi-KaikyÅ? Bridge
Faktografie mostu

Návrh: Honshu Shikoku Bridge Authority
Konstrukce: Obayashi Corp.
Dodavatel: Kawasaki Heavy Industries, Solétanche Bachy, Taisei Corporation

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz