Jean-Philippe Pargade: Soukromá nemocnice ve Villeneuve d’Ascq, Francie

Jean-Philippe Pargade: Soukromá nemocnice ve Villeneuve d’Ascq, Francie

(24. 10. 2012) Paříž, 19. října 2012 – Novostavba soukromé nemocnice ve Villeneuve d’Ascq v severní Francii, která zahájila provoz v letos září, souvisí s regionálním modernizačním programem, jehož cílem je zlepšit kvalitu zdravotní péče. Zařízení funguje jako jeden strukturní prvek v synergii s klinikami, které se v okolí Lille již nacházejí. Nemocnice poskytuje multidisciplinární péči o ambulantní pacienty i o pacienty vyžadující hospitalizaci. Program nemocnice zahrnuje 225 lůžek, vyšetřovny, chirurgické a porodnické sály a centrum medicinské techniky. Porodnice má 42 lůžek, nemocnice má celkem deset operačních sálů, radioterapii, chemoterapii a oddělení nukleární medicíny.
Kancelář Jeana-Philippa Pargade zvítězila v soutěži vyhlášené La Générale de Santé v roce 2007.

 
 
 
 

Jean-Philippe Pargade: Soukromá nemocnice ve Villeneuve d’Ascq, Francie

Paříž, 19. října 2012 – Novostavba soukromé nemocnice ve Villeneuve d’Ascq v severní Francii, která zahájila provoz v letos září, souvisí s regionálním modernizačním programem, jehož cílem je zlepšit kvalitu zdravotní péče. Zařízení funguje jako jeden strukturní prvek v synergii s klinikami, které se v okolí Lille již nacházejí. Nemocnice poskytuje multidisciplinární péči o ambulantní pacienty i o pacienty vyžadující hospitalizaci. Program nemocnice zahrnuje 225 lůžek, vyšetřovny, chirurgické a porodnické sály a centrum medicinské techniky. Porodnice má 42 lůžek, nemocnice má celkem deset operačních sálů, radioterapii, chemoterapii a oddělení nukleární medicíny.
Kancelář Jeana-Philippa Pargade zvítězila v soutěži vyhlášené La Générale de Santé v roce 2007.
 

Nová nemocnice leží v neobdělávaném území bývalých polností, které je nyní přeměněno na zónu určenou k urbanizaci. Jako lokální zdravotní středisko je výhodně položeno mezi obytnou a obchodní zástavbou nové čtvrti Receuil. Stejný architektonický styl všech programových prvků zástavby umožňuje novostavbě vyniknout jako současný projekt větší oblasti Lille.
Nemocnice je navržena jako jednoduchý objem na pravoúhlém půdorysu, který tvoří harmonický přechod mezi měřítkem nedalekých komečních staveb a obytných domů navazujícího předměstí. Objekt ustupuje od uličních čar, plocha před vstupem je upravena jako zahradní. Zásobování nemocnice je za budovou a parkoviště jsou umístěna podél boku stavby. Nemocnice s řadou zelených ploch má uspořádání připomínající klášter.

Plášť budovy je pojednán jako obrazová kompozice. Cihly s břidlicovou barvou reinterpretují vernakulární architektonická specifika severní Francie. Velká okna vnějších zdí mají sítotiskové květinové motivy. Kompozici zvýrazňuje prosklené přízemí propojující pohledově interiér a venkovní zahradní nádvoří. Celkem vzato, projekt je souhrou grafických forem, které poutají pozornost. Důvodem pro toto řešení byla snaha vymanit se z tradičního obrazu nemocnic a nabídnout soudobý skulpturální objekt, který však nevybočuje z kontextu vnímaného místními obyvateli.

Zlepšit image nemocnic je rolí architektury. Nemocnice však současně potřebuje být příjemná, uklidňující, efektivní a bezpečná. Zvláštní důraz byl položen na příjem a pohodlí, které zajišťují, že o každého pacienta se pečuje individuálně. Vstupní hala se podobá hotelové lobby s monumentálním velkorysým prostorem vstupní haly o výšce dvou pater. V srdci budovy je dbáno na transparentnost, průhledy do různých venkovních a vnitřních prostor. Prosklené chodby příčně propojují jednotlivá oddělení a přispívají k úspornému provozu nemocnice.


Geometrický a kompaktní objem stavby je propíchán otevřenými patii s malými zahrádkami. Jimi se přivádí více světla do interiéru. Barvy užité v rozličných místech interiéru se podřizují vnitřní organizaci nemocnice. Přednost mají jemné pastelové tóny, které přispívají ke klidu prostředí a usnadňují pohyb a orientaci v nemocnici.


Jednoduchá geometrie usnadňuje případné změny v organizaci zařízení. Racionálně uspořádané plochy a chodby snižují potřebu pohybu mezi patry a favorizují horizontální juxtapozice.Hôpital Privé de Villeneuve d’Ascq

Adresa 20, avenue de la Reconnaissance Quartier du Recueil, 59657 Villeneuve d’Ascq - FRANCE
Klient GENERALE DE SANTE (provozovatel), ICADE SANTE (vlastník)
Projekt management Jean-Philippe Pargade (vedoucí architekt), Egis Nord (inženýringová společnost), Martin et Guiheneuf (stavební dozor)
Plochy 22 681 m² (čistá plocha), 13 297 m² (užitná plocha)
Vítězství v soutěži 2007
Dokončeno červen 2012
Celkové náklady 41 mil € včetně DPH (platného v 2012)
Foto ©Luc Boegly


Publikováno prostřednictvím v2com.biz

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Zdravotnictví

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz