Ještěd F kleci — 1. místo

Ještěd F kleci — 1. místo

(18. 7. 2013) Zavoral Tomáš (bakalářská práce) - WASSER-G-METER DRESDEN
ateliér: Prof. Ing. arch. Akad. arch. Jiří Suchomel / asistent: Ing. arch. Martin Šaml

 
 
 
 

Ještěd F kleci — 1. místo

Zavoral Tomáš (bakalářská práce) - WASSER-G-METER DRESDEN
ateliér: Prof. Ing. arch. Akad. arch. Jiří Suchomel / asistent: Ing. arch. Martin ŠamlKoncem 19. a počátkem 20. století byl v městské části Drážďan Reick vybudován komplex plynárny se třemi plynojemy. Účelem je vizuální i funkční scelení plynojemů. 1. velký gasometer G1 zeje prázdnotou, 2. gasometer G2 hostí obrazárnu, 3. Gasometer G3 připomíná pouze čtyřmetrová zeď. Tři kruhy – gasometry volají po sjednocení, sjednocení účelovém i prostorovém. Nové konstrukce spojují plynojemy, umožňují nám pozorovat původní architekturu z nových perspektiv, vyzdvihují jejich jedinečnou kompozici i styl. Plynnou složku v nádržích střídá kapalná. Voda je napuštěna do všech třech částí. Drážďany, jako město kultury a pestrosti, na rozdíl od kulturních a vzdělávacích institucí, postrádají kvalitní vodní vyžití. Průmysl, jež části Reick mnohé ubral, vydává nové kouzlo. Cesta gasometry nabízí uvědomení si minulosti, současnosti a sama sebe.Gasometry jsou dopravně obslouženy auty, autobusy a také tramvajemi. Areál je obklopen jabloněmi, čímž navazuje na okolní zahrádkářskou a rezidenční kolonii. V zeleni jsou rozesety lavičky, parking aut a busů. Gasometry jsou rozděleny do tří částí, odpočinková G1, aktivní G2 a venkovní G3.
Do objektů vstupujeme po rampě. Vejdeme do 1.PP gasometru G1. Jsou zde kanceláře, restaurace, zázemí techniky a personálu. Přes šatny vystoupáme stávajícími věžemi na úroveň 1.NP. Zde je bazén s brouzdalištěm o průměru 50m a bar. Nad máni se z vody tyčí bloky s lázní s horským sluncem, hammamem, saunami, zahradou a knihovnou. Za nimi stoupáme různými směry stávajícími komunikačními věžemi. Nad kopulí procházíme prstencem Kneippovou lázní, odpočíváme na lehátkách nebo u baru při pohledu na kopuli a panorama města.
V severní části G1 vcházíme do modrého tubusu. Jeho západní část nabízí vířivky. Do aktivní části G2 nás sveze 90m dlouhá divoká řeka.
Na konci modrého tubusu použijeme klasické vertikální komunikace nebo sjedeme po skluzavce či tobogánu. V úrovni 1.NP si zaplaveme v bazénu délky 25m o šesti drahách, zadovádíme si v brouzdališti či vířivce nebo posedíme u baru. V 1.PP se nachází toalety, zázemí personálu a techniky.
V polovině modrého tubusu vejdeme do červené věže, kde při chůzi po schodišti sledujeme potapěče. Do potapěčské věže hloubky 25m vstupujeme z vrcholu červeného tubusu, kde si při výhledu na areál a město zaplaveme ve třech drahách stometrového bazénu s prosklenou podlahou ve výšce více jak 25m. V úrovni terénu vstupujeme do venkovního bazénu G3 s vířivkami. V 1.PP se opět nachází toalety, zázemí personálu a techniky.

situace

1. PP 1. NP

2. NP 3. NP


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

18. 2. 2020 13:03:55

Re: Chata u jezera

siuper

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz