Jiří Řezák, David Wittassek: Rodinný dům v Palkovicích

Jiří Řezák, David Wittassek: Rodinný dům v Palkovicích

739 41 Palkovice

(30. 3. 2015) Prvotní představou byla rekonstrukce. Architektura domu ve středu parcely byla poplatná době vzniku, tedy 90. létům. Po diskusích a po několika pokusech stavbu přizpůsobit novým požadavkům majitelé i autoři projektu zjistili, že není možné ji transformovat.

   
 
 
 
 

Jiří Řezák, David Wittassek: Rodinný dům v Palkovicích

Majitelé s architekty dlouho diskutovali, kreslili, seděli po nocích a nakonec všichni došli k názoru, že bude lepší pustit se do novostavby. Toto rozhodnutí umožnilo umístit ji v zadní části parcely tak, aby dům měl výhled na Beskydy a zároveň byl situován na jih. Koncept vycházel také z požadavku na bydlení v jedné výškové úrovni.

Dalším faktorem zvoleného řešení, které akcentovalo tvar a fungování domu, dalo vzniknout různým zákoutím, terasám, dvorkům a atriu nejen pro posezení, ale i pro propojení exteriéru s interiérem. Zajímavým prvkem domu jsou světlíky do dětských pokojů a vstupní chodby. K oživení interiéru přispěla venkovní atria se zelení, umístěná uvnitř dispozice. Do obdélníkové přízemní hmoty architekti udělali zářezy tak, aby vznikla zákoutí.

Dům je navržen do jednotlivých zón: garážová část, vstupní část a na ni navazující soukromá část s dětskými pokoji s vlastním hygienickým zázemím. Další část - polosoukromá - tvoří kuchyně, jídelna, obývací pokoj a venkovní krytá terasa. V severní části domu se nachází šatna, ložnice, koupelna a pracovna.

Dům je materiálově koncipován jako kombinace kamene, dřeva a skla. Kámen byl použit tak, aby prostupoval z exteriéru do interiéru. Velké prosklené plochy nahrávají maximálnímu propojení interiéru s tolik ceněnným výhledem na panorama Beskyd. Kamenné stěny jsou pak sladěny s dřevěnými obklady, trámy a dřevěnými podlahami.

Autorská zpráva
Foto: Ivan Bárta


Autor: QARTA ARCHITEKTURA s.r.o. - Jiří Řezák, David Wittassek
Místo: Palkovice, okres Frýdek-Místek
Užitná plocha: 310,5 m²
Zastavěná plocha: 385 m²
Plocha pozemku: 1778 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Objem a plocha

Plocha pozemku [m²]: 1778
Zastavěná plocha [m²]: 385
Užitná plocha [m²]: 310,5

 
 
 
 
49.6346702
18.3150854
Jiří Řezák, David Wittassek: Rodinný dům v Palkovicích

Jiří Řezák, David Wittassek: Rodinný dům v Palkovicích
739 41 Palkovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz