Jiří Neuvirt - Lázeňské náměstí

Jiří Neuvirt - Lázeňské náměstí

(31. 3. 2017) Olověný Dušan 2017

   
 
 
 
 

Jiří Neuvirt - Lázeňské náměstí

Ateliér Redčenkov & Danda na Fakultě architektury ČVUT

Rozlehlé náměstí Míru je nejvýznamnějším prostorem historického centra Františkových Lázní. Náměstí však nedýchá lázeňskou atmosférou. Samo místo již není součástí lázeňské procedury, ačkoliv se zde nachází Františkův pramen stojící za zrozením celého města.
Navrácení mimořádných hodnot náměstí a historického centra je spojeno s jejich začleněním do komplexní lázeňské léčby, která nespočívá jen v užívání pitné kůry v lázeňských domech, ale stejně důležité je korzování parkem, odpočinek v kavárnách v centru města, společenský kontakt s ostatními hosty, nastolení duševního klidu a zapomenutí na každodenní starosti.
Náměstí je návrhem přeměněno v prostor, který se stává vyvrcholením „městské“ části této komplexní lázeňské léčby. Prostor náměstí je zacelen doplněním proluk a přeměnou nevhodných objektů bez veřejného parteru. Pro budovu společenského sálu je navržen nový vstup. Přiléhající kolonáda sjednocuje sérii několika různých objemů budov a podporuje jejich stávající architektonické kvality.
Areál Lázní I je obnoven. Jejich přítomnost v bezprostřední blízkosti posílí pozici náměstí jako lázeňského centra. Lázně I již nejsou odříznuté příjezdovou komunikací do města, ale otvírají se do náměstí. Nová kolonáda Františkova pramene vytváří jemný, ale jasný přechod mezi městem a okolními parky, překračuje Máchovu ulici a stává se pomyslnou bránou do lázeňského města. Pokračuje kolem Lázní I a zahýbá k Luisině prameni, čímž je dosaženo propojení dvou krásných pramenů.
Autorská zpráva

 Hodnocení poroty
Projekt Jiřího Neuvirta porotu jednoznačně potěšil, nejvíc svojí mnohovrstevnatostí. Autor se soustředil na jádro historického centra a chce ho svým návrhem posílit jako hlavní náměstí pro lázeňské město. Pro přeměnu náměstí navrhuje komplexní řešení – promyšlenou sestavou zásahů v měřítku urbanismu, architektury i parteru se dotýká vztahů, významů a symbolů.
Dvěma stěžejním zásahům dává formu klasické lázeňské kolonády. První kolonáda vymezuje hlavní náměstí a spojuje oba historické prameny promenádou. Přivádí tak pozornost k tomu, u čeho kdysi všechno začalo. Kolonáda tvoří jasný přechod mezi městem a parkem a pomyslnou vstupní bránu. Druhá kolonáda podporuje dominantu budovy se společenským sálem, vytváří pro něj nový vstup, parter a zázemí, stmeluje staré s novým.
Autorova vize je odvážná a silná, jeho prezentace srozumitelná a přesvědčivá. Návrh vtahuje do svého snu tak, že bych se v jeho kolonádách hned chtěla rozběhnout…

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz