Kabelovna Studios

Kabelovna Studios

(26. 9. 2022) B² Architecture

   
 
 
 
 

Kabelovna Studios

Kabelovna Studios se nacházejí v bývalé továrně na výrobu elektrických kabelů a drátů v pražských Holešovicích. Objekt, který byl postaven v roce 1908, je součástí tamní slavné dělnické kolonie ze 70. let 19. století. Od té doby se sice okolí bývalé továrny proměnilo, nicméně městský blok si stále zachoval svou industriální atmosféru. 

Hala, ve které nahrávací studia sídlí, sdružuje několik uměleckých subjektů – módního návrháře, malíře, designéry a výrobce oděvů s potiskem – a vytváří tak inspirativní tvůrčí prostředí. Toto jedinečné setkání industriálních prvků a současného umění bylo impulzem pro netradiční designové řešení nahrávacích studií.


Nahrávací prostory se obvykle řídí především akustickými požadavky a rezignují na požadované pohodlí, které umělci potřebují pro mnohahodinovou práci. Využívají například jen zřídka přirozené osvětlení, přírodní materiály nebo skleněné příčky. Kabelovna Studios představují v tomto ohledu nový koncept prostředí pro nahrávání a postprodukci hudby: přirozené denní světlo zde dostatečně prostupuje velkými střešními světlíky původní industriální haly a skleněné příčky propojují studia se zbytkem prostoru. Pečlivě zrestaurované cihlové zdi a pět metrů vysoké šikmé stropy bývalé továrny pak dokonce přirozeně pomáhají s akustickými vlastnostmi prostoru. Surové stěny doplňují akustické panely ztvárněné umělcem MAXIM. 

Architekti byli okouzleni silným charakterem místa a jeho geniem loci, a proto se rozhodli jej co nejvíce zdůraznit. Nová béžová anhydritová podlaha, která prostor sjednocuje, umožňuje stěnám a dalším stávajícím texturám a prvkům vyniknout. Černá barva byla použita pro nové prvky, jako jsou dveře nebo technické vybavení, ale také jako pozadí pro starší kusy nábytku a na míru navržená svítidla.

Prostorové uspořádání je jednoduché a intuitivní: velká společná místnost, tedy obývací pokoj studia, je umístěna v největší části haly a vítá hosty recepčním stolem, posezením a kuchyňskou linkou, zatímco nahrávací studia jsou přístupná za částečně prosklenými dveřmi. Vstupnímu prostoru dominuje lustr, který se vznáší nad masivním dřevěným stolem a umocňuje výšku prostoru. Popínavé rostliny, důmyslně skryté v květináčích, obrůstají černé stěny a oddělující recepci od ostatních obyvatel haly. Každé nahrávací studio je vybaveno vlastní bílou nahrávací místností, která je odhlučněná.

Útulnou atmosféru dotváří renovovaný nábytek: sezení je kombinací koňakových sedaček a křesel Bratislava ze 70. let v černé kůži. Původní divadelní sezení, které se nachází v "obývacím pokoji" studia, uvítá i větší počet hostů na večírcích. 

Neonová světla odkazují na funkci studia. Stropům nahrávacího studia dominují velké světelné zvukové vlny, jejichž tvar se při pohybu prostorem neustále mění. Tyto jemné struktury doprovází neonové číslo, které je studiu přiděleno a zve umělce do nahrávací místnosti. 

Materiály
Cihly plné pálené – nosné konstrukce a dělící příčky
Ocel – sloupy, trámy, nábytek
Ocel a sklo – akustické dveře
Anhydritová podlaha – studia
Beton – podlaha ve společných prostorech
Dub – stoly dle autorského návrhu – společné prostory pro klienty a produkci
Cypriš – stolek dle autorského návrhu
Forbo s MDF – nábytek dle autorského návrhu – studia a nahrávací místnosti
Led neon – světla dle autorského návrhu – studia
Akustická pěna – nahrávací místnosti
Koberec – nahrávací místnosti
Kůže – čalouněný nábytek – společné prostory pro klienty a produkci
Recyklovaná kůže – čalouněný nábytek – studia

Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: Alex Shoots Buildings

Studio: B² Architecture
Autor: Barbara Bencova
Umístění projektu: Dělnická 27, Praha 7
Rok projektu: 2021–2022
Rok dokončení: 2022
Užitná plocha: 250 m²
Klient: Karel Havlíček / Kabelovna Studios

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz