Kafkův dům - kavárna s galerií

Kafkův dům - kavárna s galerií

(29. 3. 2022) Objektor Architekti

   
 
 
 
 

Kafkův dům - kavárna s galerií

Kafkův rodný dům ve své původní figuře padl za oběť požáru a pak definitivně asanaci židovského města. Objekt z roku 1902 integruje jen jeho fragmenty.


Návrh pracuje s vrstvou zmizelého městského prostředí, životem židovského města 19. století. Odkaz na dnes neexistující průchod mezi domem a kostelem sv. Mikuláše je vepsán do nové arkády, procházející skrze celý parter v místě původní obvodové zdi. Arkáda přetíná hlavní prostor přízemí - kavárny; navádí ke schodišti, k vnitřnímu dvorku a zadním místnostem. 

Centrálním prvkem kavárny je bar z masivního dřevěného bloku. Jeho hmota zastřešuje všechny aktivity s barem spojené – zákazník je vtažen do procesu přípravy.

Suterénní expozice je průchozím labyrintem. Tektonika masivních stěn, průhledy, výškové rozdíly, atmosféra rostlého prostředí abstraktního města. Odkryté románské základy dají nahlédnout až do hloubky nejstarší zástavby; přemostěny jsou ocelovou lávkou. 

Prostor umí být galerií, přednáškovou místností, kulturním prostorem...

Autorská zpráva
 
Ateliér: Objektor architekti
Autoři: Václav Šuba, Jakub Červenka
Spoluautor: Ing. Arch. Karel Scheib
Lokalita: Praha
Zahájení projektu: 2018
Dokončení realizace: 2019

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz