Kampus Albertov se bude stavět podle návrhu ateliéru Znamení čtyř – architekti

Kampus Albertov se bude stavět podle návrhu ateliéru Znamení čtyř – architekti

(20. 2. 2017) Kampus je největší výstavbou Univerzity Karlovy v centru Prahy za posledních sto let.

   
 
 
 
 

Kampus Albertov se bude stavět podle návrhu ateliéru Znamení čtyř – architekti

(ČTK) - Kampus Albertov v Praze se bude stavět podle vítězného návrhu z architektonické soutěže. Po jednacím řízení bez uveřejnění byla s ateliérem Znamení čtyř – architekti podepsána smlouva na vytvoření projektové dokumentace a výkon inženýrské činnosti. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. Kampus je největší výstavbou Univerzity Karlovy v centru Prahy za posledních sto let. Měl by stát 2,5 miliardy korun, stavba bude financována ze státního rozpočtu.

Když se loni v srpnu vyhlašovaly výsledky architektonické soutěže na podobu budoucích vědeckých center, nebylo ještě jasné, jak budou Biocentrum a Globcentrum vypadat. Univerzita jednala také s autory druhého návrhu, který vytvořilo studio Atelier M1 architekti. Nakonec vybrala vítězný návrh z architektonické soutěže. Ten se bude nyní dopracovávat do podoby zadávací dokumentace a pak se budou zpracovávat a projednávat s příslušnými úřady jednotlivé stupně projektové dokumentace. Stavět by se mělo začít v lednu až únoru 2020. Centra by měla fungovat od roku 2022, pracovat by v nich mělo asi 1200 lidí.

Biocentrum a Globcentrum budou sloužit jako vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK. Biocentrum se bude věnovat poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity. Výzkum v Globcentru bude zaměřen na jednotlivé aspekty globálních změn. Jde například o dynamiku klimatických změn planety, změny rozšíření organismů, přírodní ohrožení a rizika nebo dynamiku šíření živočišných druhů i vegetace.

Ateliér Znamení čtyř – architekti založili v roce 1999 Juraj Matula, Richard Sidej a Martin Tycar. Mají za sebou projekty, v nichž se zabývali návaznostmi na stávající historické struktury. Například navrhovali rekonstrukci a dostavbu synagogy na Smíchově nebo historickou rehabilitaci a rekonstrukci malostranského paláce v Letenské ulici pro administrativní účely.

Doplněno Stavbaweb:
Architektonická soutěž byla vyhlášena 1. září 2015.  Na  výstava uvidíte všech 33 návrhů zaslaných do I. kola soutěže o návrh - Kampus Albertov - Biocentrum, Globcentrum a 6 návrhů postoupivších do II. kola soutěže včetně 3D modelů.
Více informací najdete na oficiálních stránkách projektu Kampus Albertov.

Související články:
Výstava soutěžních návrhů na Kampus Albertov 13.12.2016
Kampus Albertov   (návrh M1 architekti) 25.11.2016
Kampus Albertov  (návrh Znamení čtyř architekti) 24.11.2016
Soutěž na Kampus Albertov vyhrálo Znamení čtyř – architekti 8.8.2016
Do architektonické soutěže na Kampus Albertov přišlo 33 návrhů 19.1.2016
Kampus Albertov 7.9.2015
Stavba kampusu Albertov za 2,4 miliardy se odkládá do roku 2016 6.5.2013
Architektonická soutěž na vybudování univerzitního centra excelence na Albertově – příkladné chování Univerzity Karlovy 19.9.2011
Kampus Albertov 8.9.2011

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz