Kanceláře jako stroj řízený piloty

Kanceláře jako stroj řízený piloty

Bucharova 2928/14a, 158 00 Praha 13

(30. 6. 2021) Studio Reaktor

   
 
 
 
 

Kanceláře jako stroj řízený piloty

Na oběžné dráze technologických firem se zrodil futuristický mechanismus, prostor urychlující myšlenky, usnadňující práci, propojující lidi jako ozubená kola. Stroj řízený piloty odráží firemní kulturu založenou na rychlosti a interakci mezi lidmi.


Princip datové technologické firmy akumulující informace z celého světa se propisuje do vnitřní filozofie kanceláří. Celý prostor šestého patra byl tvarově definován dostředivou silou budovy. Těžištěm interiérů se stalo atrium, stahuje energii dovnitř, je magnetem, orientačním bodem a setkávacím místem. Svítidla, podhledové lamely, akustické panely, stěny tzv. transformerů, podlahové linie, vše směřuje do pomyslného jádra, srdce společnosti.

Kancelářemi je možné projít kolem dokola bez otevření jediných dveří. Celkový půdorys připomíná ciferník, dynamicky řešený interiér. Patro jsme rozdělili do tří prstenců, které vytváří variabilitu a pestrost kancelářské krajiny. Flexibilní pracovní zónu jsme umístili podél vnější fasády s dostatkem denního světla. Při průletu míjíme uzavřené kanceláře, openspace a rohová sdílená pracovní místa. Nejblíže atriu je okruh plný zeleně s neformálním prostředím určený k setkávání lidí, oddychu. Třetí prstenec pak tvoří deset plechových transformerů, součástek hodinového stroje.

Když vstoupíte na urychlovač, hlavní komunikační páteř, čidla zaznamenávající pohyb nastartují světelný okruh. Dominový efekt nabíhajícího osvětlení připomíná akceleraci sportovních vozů. Okružní dráha je určena pro pohyb pilotů na hooverech, monokolech, koloběžkách. Svižnost, přesnost a pohyb jsou témata proplouvající éterem budovy.

Deset flexibilních transformerů, proměnlivých plechových součástek hodinového stroje skrývá instalační jádra, serverovny, menší jednací místnosti a kuchyňky.
Zabudovaná otočná křídla rozdělují openspace na menší uzavřené kanceláře, pomáhají dotvořit agilní prostředí. Otvíravá vrstva podél pracovních stolů nabízí paletu úložných prostor, šaten, telefonních budek, zasunutých sedacích pixelů. Děrovaný plech umožňuje průhledy do zasedacích místností, poskytuje však dostatek soukromí pro jednání.

Každý pilot má svůj precizně vybavený kokpit pro dokonale řízenou činnost. Základním vybavením pozice jsou nastavitelná ramena pro monitory, výškově stavitelné stoly, chirurgická svítidla. Automatizované židle se přizpůsobí tělu pilota bez nutnosti nastavení. Zabudované televize v plechových stěnách doplňují sadu nástrojů potřebných pro synchronizaci výkonu týmů.

U kuchyněk s kavárenským posezením vznikla místa se zaměřením na komunitu, společenské setkávání. Odpočinková místa oddělují zelené stěny. Hydroponie zajišťují několik funkcí: u kuchyněk najdeme jedlé rostliny rýmovníku, máty, meduňky. Některým květinám byla přiřazena okrasná funkce, jiné naopak čistí vzduch, provoní interiér. Koncept tzv. well being se promítnul do kvalitní akustiky a ergonomie prostoru s možností přizpůsobit se potřebám zaměstnanců.

Práce s materiály a hledání adekvátních povrchů nás dovedla k řešení surových měděných a mosazných jednacích stolů. Plechy se namáčely do kyseliny, opalovaly žehem a drásaly kartáčem.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

Klient: Livesport s.r.o.
Autoři: Studio Studio Reaktor – Jakub Heidler, Jan Kačer; spoluautoři Marek Svoboda, Barbora Licková, Tomáš Ploc; vizualizace Michal Slušar
Stavební projekt: Studio Acht
Užitná plocha: 2068 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Dokončení

2021

 
 
 
 
50.0522765
14.3517872
Kanceláře jako stroj řízený piloty

Kanceláře jako stroj řízený piloty
Bucharova 2928/14a
158 00 Praha 13

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

2. 7. 2021 15:30:08. Re: Kanceláře jako stroj řízený piloty. Jitka

  Na návrzích pěkné, ale skutečnost studená jako ten stroj. Možná kdyby byli na fotkách i lidé se všemi svými věcmi ...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz