Kanceláře Zásilkovny

Kanceláře Zásilkovny

(23. 10. 2023) Vrtiška & Žák

   
 
 
 
 

Kanceláře Zásilkovny

Interiéry jsme pojali jako manifest firmy a přímé propojení s její podstatou. V návrhu prostor se snažíme systematicky používat takové výrazové prostředky, které úzce souvisí nejen se samotným provozem a zázemím, ale také s filozofií Zásilkovny. Klíčovými prvky prostor se tak stávají atypické papírové příčky – ty by měly být vyrobeny z použitých obalů (papírové lepenky), kterým bychom rádi vtiskli nový život a demonstrovali tak jasně firemní zelenou politiku. Nosným principem je upcyklace obalového materiálu, který je v běžném životě považován za odpadový. Náš návrh ho využívá jako konstrukční materiál pro příčky se všemi jeho vlastnostmi. Vzniklá struktura je nejen lite-motivem celého interiéru, ale též zlepšuje celkovou akustiku prostor.


Jako další dominantní prvek celých prostor je zde pak červený hliníkový strop, nad kterým jsou taženy rozvody a umístěna prachotěsná LED svítidla, evokující logistické pozadí firmy. Pro potenciální budoucí úpravy ovšem zůstane strop přístupný a díky kazetám výrazně flexibilní. Barva stropu přímo odkazuje na korporátní identitu Zásilkovny, čímž se nám přirozenou cestou podařilo docílit signifikantního brandingu v celých interiérech firmy. Klíčové ovšem jsou také ostatní materiály, které v projektu používáme. Jejich kvality opět akcentují zelenou politiku. Jedná se totiž o recykláty, a to ve většině dostupných produktů. Od pracovních desek (deskový materiál z recyklovaného a vysokotlakem lisovaného papíru), přes lisované desky z dřevěných vláken, známé pod názvem Valchromat, až po řešení sedacího nábytku, který je navržen z recyklovaných plastů. V případě čalouněného provedení se jedná o ekologické látky, tedy materiály z recyklovaného PET. Na každém kroku se tak zaměstnanci či návštěvníci mohou setkávat s ekologickými produkty použitými systematicky ve všech prostorách interiérů. Ty tak nejen obohacují prostor svou specifickou estetikou a vybranou strukturou, ale zároveň mohou edukovat ty, kteří projeví o dané řešení zájem. Jde o vynikající marketingový nástroj. 

Barevná koncepce prostor je navržena tak, aby maximálně nechala vyniknout dominantním prvkům, jako je červený kazetový strop, příčky z upcyklovaných obalů, nebo povrchy a produkty z recyklátů, které mají autentickou strukturu a barevnost. 

Snažili jsme se navrhnout interiéry, které budou nejen identické a snadno zapamatovatelné, ale primárně prostory s pozitivní energií, založenou na zelené politice a akcentaci environmentálního přístupu, stejně tak jako na dynamice a inovativních přístupech s vizionářským přesahem.
 
Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: Kristina Hrabětová

Ateliér: Vrtiška & Žák
Plocha: 2590 m
Náklady: 68 mil. Kč

Kanceláře Zásilkovny získaly v soutěži Kancelář roku 2022 ocenění Kanceláře 21. století

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz