Kaple Panny Marie Bolestné

Kaple Panny Marie Bolestné

(29. 8. 2019) A77 architektonický ateliér Brno

   
 
 
 
 

Kaple Panny Marie Bolestné

Návrh na novostavbu kaple v obci Nesvačilka nebyl realizován. 

Místo: Nesvačilka
Investor: Římskokatolická farnost Moutnice
Projekt: 2010

Komentáře ke článku

 
 
 
 

29. 8. 2019 16:10:58. Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Lea Nardová
29. 8. 2019 23:11:11. Re: Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Lubor
30. 8. 2019 11:58:07. Re: Re: Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Zdeněk Kuťák
30. 8. 2019 15:12:15. Re: Re: Re: Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Lubor
31. 8. 2019 21:49:19. Re: Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Jitka

3. 9. 2019 07:54:06. Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Jan Heralecký

 
 
 
 

29. 8. 2019 16:10:58. Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Lea Nardová

  Nadpozemská stavba. Neznám důvody nerealizace - zda v tom byly nějaké nedostatky liturgické typologie, nedostatek prostředků, konzervatismus zadavatele, nebo něco jiného. Je to obrovská škoda. Nesvačilka a farnost Moutnice mohly být následovaným příkladem prosté a přitom nayvýsost důstojné duchovní architektury odkazující na jediný národní sloh - kubismus...

29. 8. 2019 23:11:11. Re: Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Lubor

  Dovolil bych si tak trochu nesouhlasit. Netvrdím, že je to úplně špatně, ale i jako milovník moderní architektury bych přece jen měl výhrady: Za prvé si myslím, že takto výrazná kubistická budova, tvořící lokální dominantu, je příliš násilná a tvrdá do lehounce zvlněné vesnické krajiny. Za druhé zde, myslím, architekti nedocenili obrovská rizika při realizaci, kdy bude za hranicí technologických možností libovolné české firmy udělat konstrukci (pohledový beton?) skutečně kvalitně tak, aby zůstaly takto čisté a přímé linie, kterých je opravdu požehnaně. O detailech nemluvě. S tím souvisí za třetí - jak bude vypadat stárnutí a patina takového objektu? Mám velké obavy, co by bylo výsledkem třeba za 10 let existence. A konečně za čtvrté, velmi bych právě u katolické církve (vůči níž nejsem nijak zaujatý, což dokládám svým souhlasem s církevními restitucemi) ocenil, kdyby u svých nových sakrálních objektů kladla důraz na střídmost, pokoru, účelnost a čistotu architektury, což se podle mě u tohoto návrhu tvůrcům úplně nedaří. Nebo jinak - daří, ale jen tak na 60%. Jak říkám, není to úplně špatně, ale realizaci by si dle mého názoru zasloužil přece jen trochu pokornější počin.
Mimochodem jako příklad zcela nezvládnuté a extrémně arogantní sakrální architektury bych si dovolil uvést kostel Sv. Ducha ve Starém Městě. Navštívil jsem letos a byl jsem přímo šokován, jak špatná architektura se tam odehrála, jistě za obrovské peníze. Nenapravitelná škoda!

30. 8. 2019 11:58:07. Re: Re: Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Zdeněk Kuťák

  Hezký den,
pro mne velmi pozoruhodná stavba hodná realizace. Dovolil bych si polemizovat s Luborem, nevím, jestli je to jméno a nebo příjmení, leč takovýchto velmi odborně odsuzujících či velmi kritických hodnocení, díky kterým se mnoho pozoruhodných staveb v naší Vlasti nerealizovala, je naše společnost plná. Se vším se dá polemizovat, ale já uznávám hlavně kritiku, která obsahuje konkrétní návrh na jiné či zdokonalující řešení. Rád se pokloním pozoruhodnému návrhu či řešení pana Lubora, ale pokud jeho profesní dráhu neprovázejí, byl bych mnohem pokornější a opatrnější ve vyjádřeních. Proto také máme plno hudebních a divadelních kritiků, kteří neumějí pořádně hrát ale v kritice vynikají. Je-li tomu v případě pana Lubora jinak, dopředu se mu omlouvám. Přiznám se, že nesdílím ani jednu obavu pana Lubora, co se týče zasazení do krajiny (doporučuji shlédnout slavnou poutní kapli architekta Corbusiera Notre Dame du Haut v Ronchampu ve Francii), ani neschopnost našich stavebních firem, ani stárnutí stavby a už vůbec ne nedostatku střídmosti, tu tento objekt vyzařuje.
Prosím více tvořme a méně kritizujme.
Gratuluji Architektonickému ateliéru A77 v Brně k vynikajícímu návrhu a prosím Římskokatolickou farnost v Moutnici o zamyšlení. Když bych disponoval odpovídajícími financemi, neváhal bych ani minutu a jako věřící křesťan bych se pustil do neopakovatelného díla. Srdečně zdraví Zdeněk Kuťák.

30. 8. 2019 15:12:15. Re: Re: Re: Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Lubor

  Inu pane, když neroznáte české křestní jméno od příjmení, bude s vámi jistě debata obtížná. A tak si dovolím jen dodat, že názor na kvalitu architektury (jako ostatně i jakéhokoli jiného umění) může mít zcela legitimně i ten, kdo sám nic vytvořit nedokáže. Pseudoargumentaci ve stylu "Neumíš složit písničku, nemáš právo kritizovat Evu a Vaška" používají obvykle jedinci s "vysokou školou života" a vzhledem ke svému značně pokročilému věku už vím, že s nimi nemá smysl se o cokoli přít. Přeju hezké odpoledne. :-)

31. 8. 2019 21:49:19. Re: Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Jitka

  Mně to na první pohled spíš připadalo jako začátečnický papírový model čehosi podivného. Pohled na průčelí už byl srozumitelnější. Ale stejně jsem z prázdnosti těch rovných ploch na rozpacích. Jsou tak velké, že pokud by mělo jít o návaznost na kubismus, tak spíš jako by někdo tvořil hračku pro obry.

3. 9. 2019 07:54:06. Re: Kaple Panny Marie Bolestné. Jan Heralecký

  Souhlasím plně s panem Kuťákem.
PS - kdo umí-umí, kdo neumí, tak ..........

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.