Karlovarské lázeňské lesy zdobí rozhledny a vyhlídkové altány

Karlovarské lázeňské lesy zdobí rozhledny a vyhlídkové altány

(27. 5. 2014) (ČTK) - Zlatým věkem Karlových Varů bývá nazývána poslední třetina 19. století, kdy tyto už tehdy světoznámé lázně zažívaly obrovský příval lázeňských hostů. Ti se kromě lehčích procházek po kolonádách vydávali i na na vrcholky a návrší nad městem a v přilehlém okolí. Vyhledávaným turistickým cílem se staly místní dřevěné vyhlídkové altány a kamenné rozhledny. Jedna z nich, rozhledna Diana, byla pro turisty slavnostně otevřena před 100 lety, 27. května 1914.

 
 
 
 

Karlovarské lázeňské lesy zdobí rozhledny a vyhlídkové altány

(ČTK) - Zlatým věkem Karlových Varů bývá nazývána poslední třetina 19. století, kdy tyto už tehdy světoznámé lázně zažívaly obrovský příval lázeňských hostů. Ti se kromě lehčích procházek po kolonádách vydávali i na na vrcholky a návrší nad městem a v přilehlém okolí. Vyhledávaným turistickým cílem se staly místní dřevěné vyhlídkové altány a kamenné rozhledny. Jedna z nich, rozhledna Diana, byla pro turisty slavnostně otevřena před 100 lety, 27. května 1914.

Rozhledna Diana (zdroj foto: http://www.karlovy-vary.cz/cz/rozhledna-diana)
Přehled rozhleden a vyhlídek v Karlových Varech a blízkém okolí:
ABERG (DOUBSKÁ HORA) - Již první, jednoduchá dřevěná vyhlídková věž postavená v roce 1848 v karlovarských lesích nad Doubím se stala oblíbeným výletním cílem lázeňských hostů. O několik let později ji nahradila kamenná rozhledna, která byla na přelomu 19. a 20. století pro špatný technický stav stržena. V roce 1905 zde byla otevřena nová 22 metrů vysoká rozhledna spolu s přilehlou restaurací a tanečním sálem. Po roce 1945 nesla jméno Gottwaldova vyhlídka. Za dob socialismu sloužila jako školící a rekreační středisko Klementa Gottwalda. V roce 1995 věž odkoupil soukromý podnikatel, který v areálu zřídil luxusní hotel Aberg. V současnosti je věž veřejnosti nepřístupná.

DIANA - Dobové průvodce z 19. století propagovaly karlovarskou Výšinu přátelství (562 metrů nad mořem) jako místo s nejlepším výhledem ve městě. Zavítal sem i německý básník a spisovatel Johann Wolfgang Goethe. Problémem pro návštěvníky ale byla špatná dostupnost vrcholu z údolí, kde se nacházela většina lázeňských budov. V roce 1909 nechala městská rada vypracovat návrh na celkové využití této lokality a o tři roky později zde byla vybudována 437 metrů dlouhá lanová dráha, nejdelší v tehdejším Rakousku-Uhersku.
Nové turistické lákadlo, rozhledna s kavárnou a restaurací pro 250 osob podle návrhu architekta Antona Breinla, bylo otevřeno v roce 1914. Součástí věže se stal i elektrický výtah. Za první republiky nesla rozhledna jméno rakouského revolucionáře Hanse Kudlicha, poté se užíval název Benešova rozhledna, později se ustálil název Diana. Koncem devadesátých let prošla věž rozsáhlejší rekonstrukcí, při které byl instalován nový výtah. Turisté se mohou pokochat výhledem nejen na Karlovy Vary a údolí řek Ohře a Teplé, ale také spatřit pohoří Krušné hory nebo Slavkovský les.

GOETHOVA VYHLÍDKA - Honosná 42 metrů vysoká cihlová věž byla postavena v novogotickém stylu v roce 1889 na 638 metrů vysoké Výšině věčného mládí. Původně nesla jméno po belgické princezně Stefanii, manželce rakouského korunního prince Rudolfa Habsburského. V roce 1918 byla věž přejmenována na Stifterovu vyhlídku a roku 1945 dostala název Stalinova. Goethovou vyhlídkou je od roku 1957. Slavný Němec do zdejších lesů chodil na mineralogické a botanické procházky. V současnosti je věž nepřístupná.

MAYERŮV GLORIET - Zastřešený dřevěný altánek nazývaný také Jelení skok byl postaven již v roce 1804. Turistům nabízí krásný výhled na městské kolonády a protékající řeku Teplou.

PETROVA VÝŠINA - Počátkem 18. století při své návštěvě Karlových Varů vystoupal ruský car Petr I. Veliký na neosedlaném koni na skalní ostroh nad městem. Na důkaz svého výkonu vyryl do dřevěného kříže stojícího na vrcholku skály svoje iniciály. Později bylo toto místo turistům zpřístupněno zbudováním schodiště se zábradlím. V roce 1877 byla na skále pod křížem instalována busta Petra Velikého v nadživotní velikosti. Kříž byl obnoven v roce 2011.

TŘI KŘÍŽE - Dřevěný vyhlídkový altán byl otevřen v roce 2006 na střeše betonové pozorovatelny z druhé světové války. Nachází se na prostranství před třemi kříži na vrcholu Tříkřížového vrchu (554 metrů) a nabízí pohled na centrum města s Vřídlem. Nedaleko od něj další vyhlídkový altán Camera Obscura.

VYHLÍDKA KARLA IV. - Pseudogotická cihlová rozhledna postavená v roce 1877 je nejstarší karlovarskou rozhlednou. Patnáctimetrová stavba je napodobeninou věže stojící v severoněmeckém Schleswigu. Za rakousko-uherské monarchie se místo nazývalo Výšina Františka Josefa a rozhledna v minulosti plnila i funkci altánu, při oslavách byly z jejího ochozu odpalovány ohňostroje. Současný název získala věž až po roce 1945 a v roce 2001 prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

foto: Rozhledna Diana (zdroj foto: http://www.karlovy-vary.cz/cz/rozhledna-diana)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz