Karolína - Ostrava

Karolína - Ostrava

(16. 9. 2010) Dvě památkově chráněné budovy na území bývalé koksovny Karolina v Ostravě, kde nyní developerská společnost Multi Development buduje novou městskou čtvrť, chce město vložit do nové společnosti. Rozhodli o tom dnes městští zastupitelé. Půjde o sdružení právnických osob a společnost se v budoucnu bude starat nejen o nutnou přestavbu objektů, ale také o jejich využití, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Lukáš Ženatý (ODS).

 
 
 
 

Karolína - Ostrava

Dvě památkově chráněné budovy na území bývalé koksovny Karolina v Ostravě, kde nyní developerská společnost Multi Development buduje novou městskou čtvrť, chce město vložit do nové společnosti. Rozhodli o tom dnes městští zastupitelé. Půjde o sdružení právnických osob a společnost se v budoucnu bude starat nejen o nutnou přestavbu objektů, ale také o jejich využití, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Lukáš Ženatý (ODS).

Chráněné haly na Karolině v Ostravě město dá do nové společnosti
Ostrava 15. září (ČTK)
Město Ostrava je nyní vlastníkem obou objektů. Budova ústředny, neboli dvojhalí, byla dříve v majetku developerské společnosti, město ji však od developera za symbolickou cenu 10 000 korun odkoupilo. Nyní tak vlastní oba památkově chráněné objekty, tedy ústřednu a elektrocentrálu (tzv. jednohalí). Město o odkup budovy usilovalo především proto, že na rekonstrukci může získat evropské dotace a navíc může lépe kontrolovat využití obou budov.

Město už dříve začalo spolupracovat s jedním z nejvýznamnějších českých a evropských architektů Josefem Pleskotem, který navrhl budoucí podobu obou objektů. "Jedna z budov (elektrocentrála) bude zateplena tak, aby se dala celoročně využívat. Architekt Pleskot přišel s poměrně zajímavou myšlenkou, že ústředna by byla zastřešeným náměstím," uvedl Ženatý.

Dodal, že objekt, který je svou rozlohou přibližně stejně velký jako centrální Masarykovo náměstí, by byl volně průchozí. V podsklepené části budov by fungovalo veškeré zázemí. S renovací se počítá v letech 2011 až 2012 a očekávané odhadované náklady jsou kolem 300 milionů korun. "Jsou na ně rezervovány peníze na rekonstrukci z Regionálního operačního programu," podotkl Ženatý.

Zájmové sdružení právnických osob by mělo nést název Trojhalí Karolina a členy budou kromě města Ostravy také sdružení Dolní oblast Vítkovice, které se stará o rozvoj takzvané Dolní oblasti Vítkovic, a k účasti byl vyzván i Moravskoslezský kraj. Podle Ženatého město i nadále bude moci kontrolovat využití objektů.

Nová Karolina má vyrůst na ploše 32 hektarů, a měla by tak být více než sedmkrát větší než pražské Václavské náměstí. Projekt za přibližně 15 miliard korun by měl být kompletně dokončen v roce 2018.

Doplněno Stavabweb:
"Dvojhalí" si můžete prohlédnout zde nebo na stránkách ostravaci.cz zde.

Související články:
Ostrava - Karolina
Nová Karolina, Ostrava. 1. etapa
Stavební práce na Nové Karolině v Ostravě začnou ještě v únoru
Nová Karolina PARK

Více informací o projektu naleznete i na jeho stránkách: www.nova-karolina.cz 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.