Katar otevřel budovu národního muzea od architekta Nouvela

Katar otevřel budovu národního muzea od architekta Nouvela

(29. 3. 2019) Předobrazem mu byla pouštní růže

 
 
 
 

Katar otevřel budovu národního muzea od architekta Nouvela

(ČTK) - V Dauhá byla ve středu otevřena nová budova katarského národního muzea od světoznámého francouzského architekta Jeana Nouvela. Předobrazem mu byla pouštní růže, napsala agentura DPA.

Otevření muzea je momentem hrdosti na zemi, řekla předsedkyně katarského muzejního úřadu šajcha Majása Sáníová. "Kultura spojuje lidi a věříme, že tímto novým muzeem jsme vytvořili mimořádnou platformu pro dialog," prohlásila sestra katarského emíra Tamima bin Hamada Sáního.

Běžným návštěvníkům se nové muzeum na nábřeží katarské metropole poprvé otevřelo ve čtvrtek 28. března 2019. Střecha budovy sestává z mnoha prvků, které připomínají listy. V jedenácti místnostech určených pro stálou expozici budou na více než 40.000 metrech čtverečních vystaveny exponáty k dějinám malého pouštního emirátu i soudobá umělecká díla.

Podle DPA náklady na postavení muzea přesáhly 400 milionů eur (10,3 miliardy korun), ale oficiální údaje nejsou k dispozici. Otevření budovy se zpozdilo o více než dva roky.

Katarské národní muzeum patří mezi znamenitá architektonická díla, jimiž Katar činí své hlavní město atraktivnějším i pro zahraniční návštěvníky. Mezinárodní renomé už má Muzeum islámského umění a Arabské muzeum moderního umění. Katar, který je díky svým zásobám zemního plynu jednou z nejbohatších zemí světa, je rovněž pořadatelem fotbalového mistrovství světa v roce 2022.

Architekt Nouvel navrhl mimo jiné také pobočku muzea Louvre v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, otevřenou v roce 2017. Na pražském Smíchově vznikl v letech 1994 až 2000 podle jeho návrhu administrativní komplex Zlatý anděl.

Doplněno Stavbaweb
Projekt Národního muzea emirátu Katar byl poprvé představen v březnu 2010 v newyorském muzeu MoMA. Při návrhu nového muzea Nouvel čerpal z typologie Kārwānsarā, což je perský zděný přístřešek pro karavany, kde se mohli poutníci se svými zvířaty a zbožím v bezpečí přenocovat a opatřit si potraviny na další cesty. Linie budovy připomínají měnící se tvary písečných dun. Muzeum má v rozlehlém prostoru působit jako pouštní růže a oáza zároveň. Muzeum je postaveno kolem historické stavby Fariq Al Salatahova paláce, který sloužil jako muzeum od roku 1975. Celá stavba je koncipována jako dominanta, kterou návštěvníci města vidí již z letiště.

Projekt na stránkách autora najdete ZDE.
Fotografie nově otevřeného muzea v Kataru najdete ZDE,
velké množství fotografií z výstavby i dokončeného objektu najdete na facebookových stránkách Jeana Nouvela ZDE.  
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

 
 
 
 
25.287963
51.549432
Katar otevřel budovu národního muzea od architekta Nouvela

Katar otevřel budovu národního muzea od architekta Nouvela

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz