Katedrála národní spásy v Bukurešti

Katedrála národní spásy v Bukurešti

(5. 9. 2011) Katedrála Národní spásy, která se staví na ploše jedenácti hektarů v centru Bukurešti v blízkosti Paláce lidu, vybudovaného bývalým komunistickým diktátorem Nicolaem CeauÅ?escem, bude vysoká sto dvacet pět metrů a pojme více než pět tisíc osob.

 
 
 
 

Katedrála národní spásy v Bukurešti

Katedrála Národní spásy, která se staví na ploše jedenácti hektarů v centru Bukurešti v blízkosti Paláce lidu, vybudovaného bývalým komunistickým diktátorem Nicolaem CeauÅ?escem, bude vysoká sto dvacet pět metrů a pojme více než pět tisíc osob.


Výstavba rumunské ortodoxní superkatedrály vzbuzuje kontroverze

Bukurešť 1. září (ČTK) - Stavbu gigantické "katedrály národní spásy" rumunské ortodoxní církve v centru Bukurešti vnímá část rumunské společnosti jako značně kontroverzní projekt. Výškou 125 metrů má jasně překonávat nedaleký Palác národa, postavený ke sklonku vlády diktátora Nicolae Ceaušeska, a zcela se vymyká z tisíciletých tradic pravoslavných svatostánků, které vždy byly spíše menší a "bližší věřícím". Napsala to dnes agentura DPA.

Stavební práce na superkatedrále začaly už před rokem hloubením základů, dokončena má být v roce 2015. Celkem se má do její budovy vejít 5000 lidí, z toho do dvou víceúčelových hal po 1000 lidí. V suterénu má mít vývařovnu pro chudé, v přístavbě dvě ubytovny pro poutníky, kulturní centrum, sociální centrum a 700 parkovacích míst. Jednotlivá patra komplexu má spojovat 14 výtahů.

"Existuje strašlivá nemoc, která způsobuje, že vnitřní orgány postiženého rostou a rostou, až pacient zemře,"
napsal karikaturista Dan Perjovschi v liberálním týdeníku "22". Básník Mircea Dinescu ironicky podotkl, že patriarchát mohl nasadit kříž na střechu právě tak předimenzovaného Ceaušeskova paláce a dosáhl by stejného účinku bez výdajů na stavbu.

Odhadované náklady na superkatedrálu se pohybují kolem 200 milionů eur (asi 4,8 miliardy Kč). Patriarchát je chce uhradit z úvěrů, darů věřících, státních subvencí a vlastních zdrojů. Z veřejných prostředků už do projektu nateklo asi 7,5 milionu eur (asi 181 milionů Kč). Přispěl i papež Jan Pavel II., který během návštěvy Bukurešti v roce 1999 daroval 100.000 eur (asi 2,4 milionu Kč).

Rumunská ortodoxní církev není nijak chudá. Po pádu komunistického režimu dostala v restituci mnoho nemovitostí a je také podnikatelsky činná. Námitky o velikášství patriarchát odmítá tvrzením, že dosavadní katedrála patriarchy z roku 1656 je příliš malá a nový svatostánek je "nezbytností z liturgického i všeobecného hlediska".

Od pádu komunistického režimu bylo v Rumunsku postaveno na 4000 nových kostelů, většinou financovaných věřícími zbohatlíky, kteří si tak "čistili" svědomí, poznamenává DPA.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz