Kavárna Archa

Kavárna Archa

(3. 5. 2022) Adéla Bačová

   
 
 
 
 

Kavárna Archa

Kavárna Archa je situována do funkcionalistické budovy z 30. let v centru města Zlín. Původně v jejích prostorách sídlilo nakladatelství Archa, které dalo kavárně její název. Postupem času se nakladatelství proměnilo v kavárnu, jež v roce 2021 prošla rekonstrukcí. V návrhu došlo k návratu ke kořenům budovy, hlavním inspiračním zdrojem se stal funkcionalismus.  
 
Cílem rekonstrukce kavárny Archa bylo vytvořit svébytný prostor, který nehledá inspiraci ve stávajících trendech, ale v historii svého města. Inspirovali jsme se například Památníkem Tomáše Bati nebo prací světového architekta Le Corbusiera, pro kterého je typická práce s barevnými plochami v interiéru. Vytvořili jsme místo, které reaguje na tradiční architekturu města Zlín a zároveň přichází se svěžím provedením. 

Prostor kavárny je velmi čistý. Bílé a modré plochy na stěnách jsou doplněny tmavými skleněnými prvky, ve kterých se odráží teplé světlo svítidel. Dominantní prvky jsou zvýrazněny červenou barvou, díky tomu vzniká paleta barevného obrazu přetavená do jednotlivých částí interiéru. 

Kontrastem k čisté geometrii prostoru jsou židle TON z ohýbaného dřeva, použity byly klasické modely č.14, č. 811 a křesla č. 30, které často ve své tvorbě využíval i zmíněný Le Corbusier. Organické tvarosloví se promítá i v zavěšených vázách z kolekce Blocks, které se vyrábí v malé dílně na Moravě. 

Rekonstrukcí prošla i venkovní terasa. Pojítkem mezi interiérem a exteriérem se stala květinová stěna, díky ní je interiér více intimní. Pohled zvenku zase doplňuje odraz nedalekých stromů či Trantírkova domu.

Autorská zpráva
Foto: Adéla Bačová

Architekt/designér: Adéla Bačová
Rok dokončení: 2021

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz