Kavárna Archa

Kavárna Archa

(3. 5. 2022) Adéla Bačová

   
 
 
 
 

Kavárna Archa

Kavárna Archa je situována do funkcionalistické budovy z 30. let v centru města Zlín. Původně v jejích prostorách sídlilo nakladatelství Archa, které dalo kavárně její název. Postupem času se nakladatelství proměnilo v kavárnu, jež v roce 2021 prošla rekonstrukcí. V návrhu došlo k návratu ke kořenům budovy, hlavním inspiračním zdrojem se stal funkcionalismus.  
 
Cílem rekonstrukce kavárny Archa bylo vytvořit svébytný prostor, který nehledá inspiraci ve stávajících trendech, ale v historii svého města. Inspirovali jsme se například Památníkem Tomáše Bati nebo prací světového architekta Le Corbusiera, pro kterého je typická práce s barevnými plochami v interiéru. Vytvořili jsme místo, které reaguje na tradiční architekturu města Zlín a zároveň přichází se svěžím provedením. 

Prostor kavárny je velmi čistý. Bílé a modré plochy na stěnách jsou doplněny tmavými skleněnými prvky, ve kterých se odráží teplé světlo svítidel. Dominantní prvky jsou zvýrazněny červenou barvou, díky tomu vzniká paleta barevného obrazu přetavená do jednotlivých částí interiéru. 

Kontrastem k čisté geometrii prostoru jsou židle TON z ohýbaného dřeva, použity byly klasické modely č.14, č. 811 a křesla č. 30, které často ve své tvorbě využíval i zmíněný Le Corbusier. Organické tvarosloví se promítá i v zavěšených vázách z kolekce Blocks, které se vyrábí v malé dílně na Moravě. 

Rekonstrukcí prošla i venkovní terasa. Pojítkem mezi interiérem a exteriérem se stala květinová stěna, díky ní je interiér více intimní. Pohled zvenku zase doplňuje odraz nedalekých stromů či Trantírkova domu.

Autorská zpráva
Foto: Adéla Bačová

Architekt/designér: Adéla Bačová
Rok dokončení: 2021

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz