Kemper House
(19. 1. 2022) Richard Neutra
Kemper House
V 70. letech bylo v Evropě postaveno jen několik budov navržených Richardem Neutrou. Jedním z nich byl Kemper House postavený v období 1961-1967. Koncepce otevřených místností a propojení s přírodou prostřednictvím velkých prosklených průčelí zrcadlí americké archetypy své doby. Když byl dům v roce 2016 nabídnut k prodeji, Manfred a Sarah Heringovi neváhali a hned jej koupili. Jako majitelé společnosti Early 911S, která se zabývá restaurováním klasických vozů Porsche, byli dobře obeznámeni s náročností obnovy původního vzhledu. O pět let později vypadá Kemper House stejně hrdě a elegantně, jako v době svého vzniku. Ke vzkříšení architektonické ikony přispěla i výroba na míru velkých posuvných prvků od společností Schüco a Alubau Puhlmann.
Rakušan Richard Joseph Neutra (1872 - 1970) byl jedním z nejslavnějších architektů 20. století, studoval na Technische Hochschule ve Vídni mj. u Adolfa Loose. Svými modernistickými domy hrál klíčovou roli při utváření kalifornské architektonické scény 50. a 60. let. Jeho stavby dodnes inspirují generace architektů, ať už štíhlými pohledovými liniemi jeho návrhů s plochými převislými střechami a velkými plochami oken a vodních prvků, které propojují architekturu s okolím, nebo zajímavým uspořádáním místností v dispozici budovy.
Pro rodinu Kemperových navrhl Neutra tři odstupňované stavby, které jsou volně propojeny na pozoruhodném pozemku na kopci v Gelpetalu. Po pouhých sedmi letech byl objekt předán novým majitelům a přestavba provedená v té době zcela změnila původní charakter domu. Proto se manželé Heringovi pustili do práce s cílem navrátit mu jeho někdejší slávu.
Plynulé přechody mezi místnostmi
Jednou z kvalit Neutrových staveb je nadčasovost půdorysů a propojení místností. V Kemper House se na ploše 380 metrů čtverečních nachází vše, co by člověk mohl potřebovat - od místnosti pro au-pair až po pánský pokoj. Velký otevřený obytný prostor je i dnes srdcem domu a je orientován do zahrady. Skleněná průčelí od podlahy ke stropu s velkými posuvnými skly ruší hranice mezi interiérem a exteriérem. Typické jsou Neutrovy pergoly s „pavoučími nohami" neboli podpěrnými střešními nosníky, které vystupují z fasády a rozšiřují obytný prostor do přírody.
Kuchyně s přilehlými technickými místnostmi je orientována do vnitřního dvora a březového háje, zatímco soukromé prostory s ložnicemi a koupelnami se nacházejí v prvním patře. Pouze bývalý krytý bazén má nové využití jako místo pro prezentaci nejlepších modelů z firemní kolekce vozů Porsche. Prostor je rozčleněn stupňovitě uspořádanými stavebními konstrukcemi a umístěním bazénků, které zrcadlí oblohu a okolní přírodu.
S rekonstrukcí domu to bylo podobné jako s restaurováním vozů Porsche
Renovace stavby představuje pro všechny zúčastněné mnoho výzev. Největší výzvou bylo uvedení domu do původního stavu. „Během rekonstrukce jsme se každý den něco naučili," vysvětluje Manfred Hering. „Velkou pomocí byly staré plány a snímky z doby výstavby, jakož i návštěvy nedalekého Pescherova domu od Richarda Neutry, který zůstal z velké části v původním stavu."
Tam, kde nebylo možné zachovat původní prvky kvůli poškozeným materiálům nebo materiálům, které nebyly věrné originálu, byla nově instalovaným prvkům dodána patina. Díky archivu fotografa architektury Karla Hugo Schmölze a pečlivému odstraňování vrstev se podařilo zachránit stěnu mezi obývacím pokojem a jídelnou, která je z jedné strany vyrobena z palisandru a z druhé z jasanu.
Obnovena byla také travertinová podlaha uvnitř i venku a rovněž Neutrova horizontální pásová okna. Přístup klientů byl neobvyklý i z toho důvodu, že v domě po celou dobu rekonstrukce bydleli. Jen tak mohli řádně restaurovat každou místnost a mít přímý vliv na jednotlivá rozhodnutí.
Speciální konstrukce je založena na systému Schüco ASS 48
Velkou výzvou bylo přizpůsobit části stavby dnešním technickým požadavkům, zejména velké pevné zasklení a posuvné prvky s extrémně tenkými rámy a sloupky. Na některých místech byla zachována původní okna, která sloužila jako předloha pro nově vyrobené skleněné tabule. Podobnost s restaurováním klasických automobilů je až zarážející, přičemž receptem na úspěch je vynalézavost a spolupráce se správnými partnery. Společnosti Alubau Puhlmann a Schüco společně vytvořily speciální konstrukci založenou na systému Schüco ASS 48, která splňuje konstrukční požadavky na velkoformátové jednotky a zároveň usnadňuje ruční ovládání posuvných dveří pomocí štíhlých klik. Kvůli speciální štíhlé konstrukci bylo zvoleno dvojité zasklení a dvoukolejnicové provedení posuvných prvků. Pro tepelně izolovaný posuvný systém byly vyvinuty zcela nové profily.
Jednou z největších výzev bylo zajistit, aby pevné a pohyblivé prvky byly dostatečně odolné proti povětrnostním vlivům a měly uzamykací body. Bezkontaktní snímače proudu pro uzamykací body jsou integrovány do úzkých vnějších rámů, zatímco pro těsnicí profily byla použita 3D tiskárna z vývojového oddělení společnosti Schüco. Nebyl to běžný úkol, což potvrzuje i Josef Heisterkamp ze společnosti Alubau Puhlmann, který říká: „Výsledek určitě stojí za těch mnoho jednotlivých kroků, které byly nutné. Specifikace požadovaného vzhledu a snadného ovládání v kombinaci s možnostmi, které nabízí moderní technologie, dělají z projektu mistrovské dílo."
Nadčasová architektura
Když se klientů zeptáte, zda by udělali něco jinak, kdyby dům stavěl Richard Neutra pro ně, odpověď je jasná. Dům je dokonalý tak, jak je. Dům i po šesti desetiletích od svého vzniku vyniká promyšleným půdorysem a propojením s přírodou. Je to skutečné útočiště, které leží nedaleko města. Je to ta největší poklona, jakou můžete architektuře složit.
O projektu:
Název projektu: Kemper House, Wuppertal
Architekt: Richard Neutra, 1961-67
Výrobce kovových konstrukcí: Alubau Puhlmann
Dokončení: 2021
Systémy Schüco v projektu:
Speciální konstrukce založená na tepelně izolovaném posuvném systému Schüco ASS 48
podle podkladů společnosti Schüco
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

1. 12. 2023 15:20:28
Rýchla služba financovania do 48 hodín.
PŮJČKA PRO KAŽDÉHO V ČR\nNabízíme vám půjčky s velmi flexibilními podmínkami, naše úrokové sazby se liší v závislosti na požadované částce a době splatnosti. Naše ceny jsou relativně nízké a liší se o 3%. Sami si zvolíte množství a dobu trvání, které nejlépe vyhovují vaší situaci. S osobní půjčkou si můžete půjčit částku od 20 000 do 50 000 000 Kč na dobu 12 až 240 měsíců.\n- Finanční pomoc,\n- okamžitá půjčka,\n- nebankovní půjčka,\nKontakt s\nE-mail:::::::jaroslavatrnkova848@gmail.com
1. 12. 2023 11:56:55
Re: Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány.
Zkusila jsem je spočítat. 41?
30. 11. 2023 18:18:37
Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány
Čím více cen, TÍM LÉPE a ještě radostněji. Ať se v tom konsument - laik - vůbec nevyzná.......
28. 11. 2023 12:37:04
Re: Bazén na Lochotíně je po rekonstrukci, s obklady RAKO
Od 8- 18 let jsem plaval 3 hodiny denně, 6-7 v 25m bazénu v Riegrových sadech a 17-19 v Podolí, celou dobu mě provázel pocit chladu, což takhle zkusit používat teplé barvy obkladů? Ideál jsem nalezl v 5*hotelu Radisson v Golden Bay na Maltě.S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha 5 Malá Chuchle Autorizace v ČKA 00078 DOUBNER spol. s r. o. IČ 62909231 ID datové schránky 64v2537 https://www.facebook.com/architekt.doubner; www.doubner.cz;
22. 11. 2023 12:26:45
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Skvělý text. A jeho poslání je zřejmé. Organismus města, jeho nemoci, potenciály, ambice jsou asi tak "jednoduché", jako fungování organismu člověka. Problém je v tom, že máme tendenci jejich problémy rozdělit a nevidět věci v souvislostech. To je až příliš složité. Takže kardiolog neřeší klouby. A fungování a prspektivu města vytváří kdo? Politici? Aktivistická veřejnost? Developeři? Památkáři? Urbanisté IPR-u? Odpověď je tak prostá: všichni ve vzájemné diskusi a střetech. A zjednodušit to fak nejde. Na jasná a věčná parciální pravidla jednotlivých skupin zapomeňme...
21. 11. 2023 18:15:44
Re: Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží.
Zdravím kolego! Délka článku odpovídá cíli-sumarizuje (v roce 2018!) širokou-"roztěkanou"- diskuzi/reakce po té, co projekt z ateliéru Yahy Hadid vyhrál. Snažili jsme zachytit/popsat názory k vítěznému projektu a zároveň ukázat co stanoviska/názory spojuje i rozděluje a s jakými důsledky. Odtud ta tématizace do 8 bodů a délka článku. Ale máte pravdu - web vyžaduje kratký úderný text. Nicméně prosíme o schovívavost: Text pro google-generaci jsme přece jen respektovali aspoň uplatněním oxfordských odstavců - tak se to dělá mimo ČR. Myslíme, že naše stanovisko/názor formulovaný dnes (listopad 2023) - po významné realizaci projektu atd.- bychom pro potřeby/nároky webu zvládli do jednoho odstavce na něco přes půl plus stránky. Ale to nebyl cíl našeho článku v roce 2018!
21. 11. 2023 09:18:31
Re: Terminál hromadné dopravy Nová Paka
To se povedlo. Díky.
16. 11. 2023 15:11:48
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Co nám chtěli autoři říci, se složitě dohledává, protože tak odborný text, kde skáčí z jednoho tématu pro příklad do jiného, je dost náročně rozklíčit. To abychom zjistili, co by mohlo nebo mělo následovat. Myslím, že to mnoho čtenářů nebude bavit tak dlouho, aby dočetli celý článek. Stálo by za to k tomu dopsat dovětek, co má být cílem souboru staveb se zachováním ducha místa a tvarosloví podle Zahy Hadid a jak to bude propojeno s tou zmíněnou budoucně dokončenou magistrálou sever-jih. Bude?
14. 11. 2023 22:09:41
Re: Dřevěné školky globálním trendem
Můžete mi, prosím, říct, jak je dřevo povrchově ošetřeno, aby neztratilo své přirozené vlastnosti? Protože jinak neporovnáváte zděné omítané stavby se dřevem, ale s nějakým povrchovým materiálem dřevostavby.
14. 11. 2023 21:59:27
Re: Recenze: Lávka nad rozbouřeným průtahem
Děkuji autorům článku za skloňování genia loci. To už je dnes vzácné, takže mě to potěšilo.
14. 11. 2023 21:45:32
Re: V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou
Tedy o tom, že je tohle citlivá rekonstrukce, by se dalo s úspěchem pochybovat. Střecha je pěkná, to ano, ale co ta šílená barva soklu a tmavá okna?
14. 11. 2023 21:34:31
Re: Rekonstrukce domu v Nebušicích
To zábradlí s "pouliční lampou" je úžasné.
14. 11. 2023 21:23:01
Re: Re: Grand Prix Architektů získala Kloboucká Lesní.
To je dlouhodobý nešvar všech cen. Aby to nikomu nebylo líto. Vždyť ani Oskar už není jen jeden.
14. 11. 2023 21:04:41
Re: Re: Lesní chata u Prahy.
Omluvte. prosím, opakovaný příspěvek, nebylo to úmyslně. Nějak jsem si nerozuměla s počítačem.
14. 11. 2023 21:02:50
Re: Lesní chata u Prahy
Na jednom ze snímků je jasně vidět rozdíl mezi tradiční chatou vycházející z trampských tradic a současnou moderní takychatou. Nejzřetelnější je to u oken. Dřív se chaty stavěly s malými okny, jen aby se v nich udrželo teplo, protože se v nich jen vařilo a spalo. Nová stavba je svou podstatou dům k trvalému bydlení, které chce být s přírodou spojeno jen vizuálně. U trampských chat se žilo venku a společně, nová stavba si venek vtahuje dovnitř do soukromí. Je vidět, jak se změna životního stylu propisuje i do architektury. A vlastně i do názvosloví - dnešní legislativa místo chata užívá termín stavba pro individuální rekreaci a je to fét, tohle už není chata. Zajímalo by mě, jak je tato stavba zabezpečena, protože není vidět, že by měla okenice. Kromě toho to na fotografiích vypadá, jako by bylo vidět skrz ni - jak to tedy asi vnímají ptáci?
14. 11. 2023 21:02:30
Re: Lesní chata u Prahy
Na jednom ze snímků je jasně vidět rozdíl mezi tradiční chatou vycházející z trampských tradic a současnou moderní takychatou. Nejzřetelnější je to u oken. Dřív se chaty stavěly s malými okny, jen aby se v nich udrželo teplo, protože se v nich jen vařilo a spalo. Nová stavba je svou podstatou dům k trvalému bydlení, které chce být s přírodou spojeno jen vizuálně. U trampských chat se žilo venku a společně, nová stavba si venek vtahuje dovnitř do soukromí. Je vidět, jak se změna životního stylu propisuje i do architektury. A vlastně i do názvosloví - dnešní legislativa místo chata užívá termín stavba pro individuální rekreaci a je to fét, tohle už není chata. Zajímalo by mě, jak je tato stavba zabezpečena, protože není vidět, že by měla okenice. Kromě toho to na fotografiích vypadá, jako by bylo vidět skrz ni - jak to tedy asi vnímají ptáci?
10. 11. 2023 16:17:42
Re: Recenze: Lávka nad rozbouřeným průtahem
Z překlenovaného průtahu stávající silnice I/35 městem odpadne už brzy podstatná část zátěže z tranzitní dopravy po zprovoznění dálnice D 35. I tak je ale dobře, že se dá překonat mimoúrovňově.
10. 11. 2023 15:43:58
Re: Smetanova lávka v Litomyšli
velmi pekne, chlapci.
2. 11. 2023 14:27:57
Re: Grand Prix Architektů získala Kloboucká Lesní
Dobrá GPA, ale co není dobré, je přemíra, přehršel cen a ocenění! Architektura je tu především pro lidi, t.j. uživatele architektury. Není tady pro ocenění. GPA by velice slušelo, kdyby se z cenami šetřilo a GRAND PRIX je vlastě JEDNA...ne........X. To je můj osobní poznatek, jako sedmiletého předsedy OA, který pořádal GPA taky v NG Veletržní.
2. 11. 2023 14:20:53
Re: Vršovická dvojčata
Super, má to ohromnou DUŠI i TĚLO.