Keramoelektrárna

Keramoelektrárna

(7. 11. 2019) Hnací lopatky jsou vyrobené ze střešních tašek Tondach Bobrovka

   
 
 
 
 

Keramoelektrárna

Výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů, pasivní domy a obecně způsob života šetrný k životnímu prostředí je tématem číslo jedna dnešní společnosti. Výrobky společnosti Wienerberger, u kterých je základní surovinou hlína, jsou již od své podstaty velmi šetrné k přírodě. Pálením vzniklá keramika neemituje žádné těkavé látky, formaldehydy, případně jiné nebezpečné látky, jedná se tedy o produkt zdravotně nezávadný a přitom vysoce estetický a stoprocentně ekologický. Keramické stavební hmoty jako základ staveb různého druhu jsou jistě známé, pojďme je ale zkusit využít méně tradičně, například jako základ prototypu malé vodní elektrárny. Krom jiného si také ověříme, jak se střešní taška chová, pokud je vystavena dlouhodobému extrémnímu působení vody a nárazům rozličných předmětů do její plochy.

Střešní tašky Tondach
Pálená střešní taška zcela jistě patří ke stavební klasice, nakonec je doloženo její použití už ve starověku. V současnosti ji najdeme jak na historických, tak na moderních objektech, což svědčí o její nadčasovosti a lety prověřené kvalitě. V sortimentu společnosti Wienerberger, jediného výrobce pálených tašek v České republice, najdeme nepřeberné množství modelových variant a barevných kombinací.  Široký nabídka střešních tašek Tondach zahrnuje také doplňky řešící komplexně veškeré situace vznikající při stavbě střech.  Z těchto důvodů lze vyhovět téměř jakémukoliv architektonickému záměru s přihlédnutím k individuálním požadavkům konkrétních staveb.

Prototyp hydroelektrárny
Kousek od mého domu teče řeka Velička, živená z kopců Bílých Karpat. Přestože se v letních měsících často mění v úzký potůček stěží dostačující pro všechny vystresované ryby, s úspěchem na ní provozuji několik vodních mlýnků původně vybudovaných k potěše mé tříleté dcery. Od klasických variant vyrobených ze dřeva jsem se časem posunul k masivnějším modelům dobře odolávajícím krátkodobým náporům vody v období přívalových dešťů. S úspěchem také provozuji již druhým rokem keramomlýnek vyrobený ze střešních tašek, který je na rozdíl od svého dřevěného kolegy bezúdržbový a za všech klimatických okolností poslušně zůstává na svém místě. Mé obavy  ze zničení zařízení vandaly se naštěstí ukázaly jako liché, rozhodl jsem se tedy postavit složitější zařízení využívající pohybu keramických střešních tašek ve vodním proudu jako zdroje elektrické energie. Celý projekt jsem pojal jako „eko“, proto jsem se použil mnoho dílů určených k likvidaci na místní skládce odpadů. Jako základ keramoelektrárny jsem použil část ústrojí z vyřazené pračky. Pro můj účel se hodila především masivní hřídel pevně uložená v ložiscích a také řemenice velkého průměru, která byla potřeba pro převod „do rychla“. Hnací lopatky jsem vyrobil ze střešních tašek Tondach Bobrovka, což má své nesporné výhody. Jedná se o materiál pevný a dobře odolávající vlhkosti. Hmotnost hnacího ústrojí, která je přibližně 30 kg, má velkou setrvačnost a dobře vyrovnává krátkodobé změny průtoku vody. Při návrhu konstrukce jsem počítal s vyšším průtokem vody, při současném nízkém stavu jsem ale musel přidat další převodní stupeň, čímž jsem se dostal zhruba na převodní poměr 1:150, což dostačuje na provozní rychlost generátoru, a tedy i k rozsvícení LED diody (původně z harddisku). Nutno dodat, že k výrobě zařízení jsem kromě recyklovaných komponentů z pračky a vyřazeného počítače použil i několik nových komponent z 3D tiskáren, především řemenice, řemen a několik miniaturních ložisek.

Pálená taška je klasika
Rozhlédneme-li se po střechách domů, zjistíme, že keramická krytina je velmi oblíbená. Není divu, jedná se o materiál staletími prověřený a přitom neztrácející na své atraktivitě i v dnešní době. Když jsem plánoval, čím pokryji střechu na své novostavbě, jednoznačně jsem preferoval keramickou tašku. (Zvolil jsem Tondach Brněnku.) Jednak mě k tomuto rozhodnutí vedla negativní zkušenost s asfaltovým povrchem na rovné střeše domu, ve kterém jsem vyrůstal, dále mě zaujalo pokrytí střechy staré stodoly, nacházející se na mém stavebním pozemku, keramickou krytinou z padesátých let minulého století. Střecha totiž dodnes plní svou funkci a i po téměř sedmdesáti letech vyžaduje minimální údržbu.

Pálené střešní tašky jsou vysoce kvalitní výrobky, což si s hrdostí uvědomuje i výrobce, společnost Wienerberger, a proto také na střešní tašky dává 33 let záruku. Přidejte se ke spokojeným zákazníkům i vy, určitě nebudete litovat.

Petr Pavlinec

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.