Křídlo pro Jana Kaplického

Křídlo pro Jana Kaplického

Habrmanovo náměstí, Plzeň-Doubravka

(6. 9. 2018) CHVOJKA/architekt

   
 
 
 
 

Křídlo pro Jana Kaplického

Habrmanovo náměstí je v rámci městské části Doubravka v Plzni jediné větší místo, kde se mohou lidé sejít a kde můžou probíhat společenské akce. Nový altán s pódiem se rozhodla postavit místní samospráva – má sloužit pro komorní představení, koncerty a městské akce. V rámci autorského týmu jsme se hned v úvodu projektu shodli, že nechceme, aby se altán stal bariérou. Vyloučili jsme tak svislé stěny.
Koncept, tvar a především konstrukce jsou inspirovány přírodou. S pomocí barevných fotografií z elektronového mikroskopu a za asistence statika jsme poctivě procházeli slepé uličky a hledali, jak navrhnout vzdušné, průhledné sloupy altánu nebo jak řešit střechu. Nakonec jsme našli 1 000 000x zvětšenou fotografii buněčné struktury muších křídel. Sloupy jsme propojili ocelovým výpletem, který je inspirován strukturou křídla a výplety spolupůsobí staticky.

Konstrukce zastřešení altánu se skládá ze dvou částí – dvou skupin ocelových sloupů s mezivýpletem a ocelové konstrukce střechy. Sloupy s mezivýpletem vyrůstají z železobetonového pódia se strojně drásaným, betonovým povrchem a nesou střechu, která byla realizována z prostorově uspořádaných příhradových nosníků ze čtvercových trubek. Konstrukce střechy je svařovaná z žárově zinkovaných dílů, ukončuje ji pohledový lem z měděného plechu, který byl předem zeleně patinován (měděnka).

Stavba kromě altánu zahrnovala kamennou dlažbu chodníků, odvodnění a osvětlení náměstí včetně slavnostního nasvícení altánu a sochy uprostřed náměstí.

Během celého projektu od konceptu, přes hledání konstrukce, až po dokončení stavby byl náš tým nesen duchem práce Jana Kaplického. V nejtěžších momentech projektu nás inspiroval jeho styl práce, který známe z filmových dokumentů, rozhovorů a z vyprávění Evy Jiřičné.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal

Autoři:  Jakub Chvojka, Radek Dragoun; spolupráce František Popelka
Konstrukce: Tomáš Bryčka
Rozpočet: 3,5 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

 
 
 
 
49.7572494
13.4206487
Křídlo pro Jana Kaplického

Křídlo pro Jana Kaplického
Habrmanovo náměstí
Plzeň-Doubravka

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz