Kloboucká lesní – administrativní budova

Kloboucká lesní – administrativní budova

(4. 8. 2022) Mjölk architekti

   

 
 
 
 

Kloboucká lesní – administrativní budova

Společnost Kloboucká lesní je firmou, která prošlapává cestu k udržitelnému hospodaření s lesem a krajinou. Odvětví, v němž firma působí, prochází dramatickou změnou vlivem posunu přírodních podmínek. Sídlo firmy tedy musí být pružně upravitelným prostorem umožňujícím vývoj a změnu. Vytváříme prostory pro tvůrčí práci, výzkum a inovaci. Dům je navržen jako schránka tvořená konstrukcí, prostory uvnitř jsou přestavitelné a jsou zde vytvořeny rezervy pro nečekaný rozvoj.

Stavba je navržena tak, aby udávala směr stavění budoucnosti. Ekologie, jednoduchost a střídmost v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi – to vše je vsazeno do prostředí přírodních prvků, zeleně a vody. Konstrukce je vyrobena výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě – na lince Kloboucké lesní, necelých 100 metrů od místa stavby. Je to nejprostší a nejstarší stavební materiál – dřevo. Způsob zpracování dřeva je však současný. Použity jsou profily BSH. Z tohoto materiálu je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, která se mnohokrát opakuje a tvoří dlouhou elegantní hmotu celé stavby.

V urbanismu fabriky je pro sídlo zvoleno exponované místo. Severní fasáda objektu je otočena k obci a přijíždějícím návštěvníkům. Stavba svou hmotou zakrývá průmyslové stavby areálu a její pozadí tvoří scenérie Pláňavského hřebene.

Technologie
Základní konstrukce domu je kombinací těžkého dřevěného skeletu, betonového jádra a ocelových ztužení. Jednotlivé moduly vyplňuje několik typů fasádních panelů, které jsou umístěny dle logiky vnitřní dispozice. Modulární konstrukce domu poskytuje velkou variabilitu použití i v případě budoucí potřeby změny využívání. Hlavní část dřevěné konstrukce tvoří lepené BSH profily. Většina dřeva použitého na stavbu je z nedalekých lesů. Při výběru stavebního dřeva se kladl důraz na jeho kresbu i barvu a podle toho se také vybíral les, kde probíhala těžba.

Zatím co se o energetický koncept stará sofistikovaný systém solárních panelů, baterií a rekuperace, chlazení domu zabezpečuje jednoduchý systém založený na proudění vzduchu nad vodní hladinou. Toto řešení pomáhá udržet příjemné klima nejen v interiéru, ale také chladí solární panely a zvyšuje tak jejich účinnost.

Střecha domu je pokryta solárními panely, které uspokojí energetickou spotřebu domu a zároveň zastupují funkci střešní krytiny. V současné době pracuje většina zařízení v areálu na energii ze slunce. Severní stranu střechy pokrývají skleněné panely, které prosvětlují podstřešní prostory. 

Voda ze střešních ploch je odváděna do nadzemních nádrží, které v letních měsících přirozeně ochlazují budovu a akumulují vodu pro zpětné použití v areálu. Vodní plocha je také způsobem, jak odrážet rozptýlené světlo i do hlubších částí dispozice.

Materiály

Lepené dřevěné nosníky - rámová konstrukce
Ocel, beton - konstrukce, podlaha, schodiště
Jasanová spárovka - nábytek
Keramika - koupelny

Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: BoysPlayNice

Studio: Mjölk architekti                                        
Adresa projektu: Brumov-Bylnice, ČR
Rok projektu: 2019
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 475,7 m2                                   
Hrubá podlahová plocha: 1965,6 m2           
Užitná plocha: 1799 m2                
Plocha pozemku: 9118 m2
Rozměry: 56 m x 18 m      
Klient: Kloboucká lesní s.r.o.
                           
Spolupracovali:                        
Generální projektant: Pavel Srba
Statika: Lostade CZ s.r.o.
Zahradní architekt: Atelier Partero s.r.o.
Realizace železobetonové, pohledové, monolit. konstrukce: Michal Drga
Realizace dřevěné nosné konstrukce: Pukýš DŘEVOSTAVBY s.r.o.
Stavební dozor: Petr Vlček

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 8. 2022 17:07:26. Re: Kloboucká lesní – administrativní budova. Petr Palička

 
 
 
 

4. 8. 2022 17:07:26. Re: Kloboucká lesní – administrativní budova. Petr Palička

  Skvělé! Gratuluju.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz