Klub seniorů Haštalka

Klub seniorů Haštalka

Haštalská 7, Praha 1

(20. 7. 2020) Sodomková Sodomka Architekti

   
 
 
 
 

Klub seniorů Haštalka

Není žádným tajemstvím, že Praha 1 a vůbec historické jádro hlavního města dlouhodobě ztrácí své stálé obyvatele. Důvodů je celá řada a nejsou unikátní pro situaci ani v Praze, ani v Česku: zvyšující se ceny nájmů, zvýšená dopravní zátěž, snižující se smysluplná občanská vybavenost a výhradní ekonomická orientace na zahraniční turisty. V tomto kontextu je rekonstrukce parterových prostor na adrese Haštalská 7 pro klub seniorů opravdu pozoruhodným a zaznamenání hodným počinem
Hlavní prostor klubu tvoří bývalá vstupní hala činžovního domu s dochovanými štuky a původní krásnou podlahou. Přestože nejde o největší prostor klubu, jde o jednoznačné těžiště.
Zadavatel respektoval názor architektů, že se rekonstrukce neprovede nejlevnějším možným způsobem a že bude pro seniory naopak vytvořeno důstojné prostředí z kvalitních materiálů a prvků, ve kterém budou doopravdy cítit, že pro vedení Prahy 1 nepředstavují problém, ale jednu z důležitých priorit.
V exteriéru je podstatná především náhrada výkladců. Uvnitř se nachází kolážovitý svět různorodých prostor, místností, materiálů a barev, který si vyžádal pouze drobné dispoziční změny – například přemístění toalet a záměnu okna za dveře do vnitrobloku, která umožnila vytvoření malé venkovní terasy.
Dominantním prvkem hlavního sálu jsou překližkové posuvné stěny, které ve svých útrobách schovávají technické vybavení (televizi, projekční plátno, ale také rozkládací věšák na šaty nebo radiátor). Podlaha je dřevěná, smrková. Židle lehké, a tedy snadno přemístitelné do různých konfigurací.
Velkorysost prostorů je podržena rozhodnutím autorů vsazovat dovnitř vysoké dveře, většinou na plnou šířku mezi nosné části.
Přejato z textu Adama Gebriana, psaného pro přílohu Orientace Lidových novin
Foto: Petr Karšulín, Marek Sodomka

Stavebník: Městská část Praha 1
Provozovatel: Středisko sociálních služeb – příspěvková organizace MČ Praha 1
Zastavěná plocha: 120 m2
Hlavní dodavatelé: SPS engineering s.r.o., Praha (stavební část), Vesna Interiors s.r.o., Veselí nad Moravou (nábytek)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2012

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz