Kniha: 66 domů / Rekonstrukce

Kniha: 66 domů / Rekonstrukce

(30. 10. 2023) Autoři Ján Stempel, Jan Jakub Tesař a Petr Volf.

   
 
 
 
 

Kniha: 66 domů / Rekonstrukce

V rekonstrukcích rodinných domů jsou Češi na špičce, říkají autoři knihy 66 DOMŮ 4 / rekonstrukce

Vychází v pořadí čtvrtá kniha edice 99 DOMŮ. Po nových stavbách v předchozích dílech se tento svazek věnuje výhradně rekonstrukcím rodinných domů, které v posledních dvaceti letech podstoupily pozoruhodnou proměnu. Autory knihy jsou vysokoškolští pedagogové z Fakulty architektury ČVUT v Praze Ján Stempel, Jan Jakub Tesař a novinář a spisovatel Petr Volf. Kniha, vůbec první svého druhu, zahrnuje revitalizace, konverze, dostavby a přístavby českých architektek a architektů. Každý příklad může sloužit jako inspirace pro budoucí stavebníky, ale také jako důkaz, že práce s odkazem minulosti může být nesmírně plodná.

„Každý starý dům je pro architekta a konstruktéra výzva. Jako by jim skutečnost, že nezačínají na nule – rozvíjejí přece to, co už stojí –, dodávala sílu a odvahu, aby byli co nejkreativnější a také nejdůslednější,“ vysvětluje Petr Volf. Staré se potkává s novým, zachraňuje se to, co se zdálo neopravitelné. Kniha 66 DOMŮ 4 / Rekonstrukce představuje špičková díla, jež snesou nejvyšší hodnocení i v mezinárodním úhlu pohledu. „Právě rekonstrukce jsou oblastí, ve které česká architektura dosahuje evropské kvality,“  je přesvědčen Petr Volf.

Záběr publikovaných staveb je nesmírně široký, nejstarší pocházejí z osmnáctého století, nejmladší byly postaveny na konci 20. století. Měšťanské a funkcionalistické vily, řadovky, venkovské stodoly, industriální stavby, skladiště, provozovny, mlýny, venkovské chalupy, statky, roubenky. Některé úpravy jsou patrné na první pohled, jiné splývají s původním vzhledem.

Číslo 66 není překlep. Zmenšením výběru vznikl prostor pro prezentaci jednotlivých staveb. U každého domu je krátká anotace, fotografie stavu před rekonstrukcí a po ní. Půdorysy a řezy jsou u všech projektů v měřítku 1 : 333, což usnadňuje porovnávání a analýzu.

Jakkoliv je práce s odkazem minulosti tvůrčí, krásná a podnětná, je především nesmírně náročná a každý se na ni nehodí. U rekonstrukcí musí architekt upozadit své ego a naopak ve zvýšené míře zapojit citlivost a empatii, protože bez nich nelze vést smysluplný dialog s předchůdci, kteří prvotní stavbu vymysleli. Než sáhne k rozhodujícímu, na dlouhou dobu nevratnému řešení, je dobré se alespoň na chvíli zamyslet a nespoléhat na první dojem.

Čím kvalitněji se staví a častěji používají poctivé materiály, čím více je návrh oproštěný od krátkodobých módních trendů, tím jsou větší předpoklady, že dům bude takzvaně dobře stárnout a prodlužování jeho životnosti bude radostným počínáním.

66 DOMŮ 4 / Rekonstrukce poskytuje opět zdroj inspirace pro architekty, stavebníky a milovníky architektury. Kniha je k dispozici ve všech knihkupectvích a online prodejnách.

66 DOMŮ 4 / Rekonstrukce
Autoři: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař, Petr Volf
Nakladatel: Karel Kerlický Kant, Praha 2023
Počet stran: 432
ISBN: 978-80-7437-410-4

Foto křtu a knihy Jiří Ryszawy FA ČVUT


Tisková zpráva Stempel Tesař architekti

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz