Knihovna Petra Hájka

Knihovna Petra Hájka

(17. 5. 2022) Studio COSMO

   
 
 
 
 

Knihovna Petra Hájka

Na základě vyhrané soutěže jsme zrealizovali Knihovnu Petra Hájka na Ústavu informatiky Akademie věd. 


Prof. RNDr. Petr Hájek, DrSc. (1940-2016) byl světoznámý český matematický logik a ředitel Ústavu informatiky Akademie věd ČR. Po profesorově smrti byla ústavu odkázána jeho rozsáhlá sbírka knih. Zadáním projektu bylo knihy vystavit a zpřístupnit, a zároveň tak uctít památku osobnosti Petra Hájka. 

V obklopení knihami
Do utilitární místnosti uvnitř dispozice budovy, kde kdysi stál sálový počítač, jsme navrhli vložený pokoj knihovny. Místnost zahalenou do knih. Vložená knihovna funguje jako introvertní pokoj, svět Petra Hájka, jeho knih a vědění.

Do okolních chodeb jsme knihovnu otevřeli velkorysými otvory a průhledy. Výraznou barevností i osvětlením knihovna přitahuje pozornost a láká k objevení. Modrá barva působí důstojně a klidně, navazuje tak na osobnost pana Hájka.

Police nesoucí knihy se propisují i do vnější strany knihovny. Do vytlačených polí prosakuje svět Petra Hájka skrze citáty nebo klíčové axiomy jeho matematické práce. Při průchodu kolem knihovny tak návštěvník sbírá střípky profesorova osobního i profesního života.

Autorská zpráva
Fotografie: Studio COSMO

Autor: Studio COSMO
Architekt: Tereza Kabelková
Klient: Ústav informatiky Akademie věd ČR
Rok dokončení: 2022
Místo realizace: Praha

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

17. 5. 2022 14:38:55. Re: Knihovna Petra Hájka. Hana Zachová

 
 
 
 

17. 5. 2022 14:38:55. Re: Knihovna Petra Hájka. Hana Zachová

  Dobrý den,na první pohled až nepřátelské k člověku...vězeňská atmosféra....přeju ať je to jen na fotce a nikoliv ve skutečnosti

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

4. 6. 2022 10:06:36

Re: Re: Rozhledna Závist.

:-)

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz