Knížecí sady

Knížecí sady

(21. 6. 2019) Zábřeh se pustil do budování nového parku 

 
 
 
 

Knížecí sady

(ČTK) - Zábřeh na Šumpersku se pustil do budování unikátního parku s názvem Knížecí sady, jehož název odkazuje k historii města z doby Lichtenštejnů. Vzniká na louce, kam byla v minulosti navezena hlína během rekonstrukce kanalizace v ulicích města a vznikly zde tři umělé kopce. Děti je využívají k bobování, město chce v parku nyní vybudovat i in-line dráhu a osázet ho zelení. První část etapy stavby začala tento měsíc, stát bude čtyři miliony korun. ČTK to řekla mluvčí radnice Lucie Mahdalová.

"Park Knížecí sady vzniká na místě holé louky nacházející se mezi rybníkem a dětským hřištěm. Když se ve městě dělala rekonstrukce kanalizace, svezla se sem hlína z celého města a vytvořily se tam tři velké kopce, na kterých se v zimě bobuje. Zemina už tam zůstala, nyní se tam bude zakládat park,"
popsala mluvčí radnice.

Kopce chce město využít i proto, že podle starosty Františka Johna tvoří zajímavý krajinářsko-architektonický prvek, který našel inspiraci v historické zahradní architektuře. "Na Moravě se s tímto prvkem v podobě jahodových kopečků setkáváme například v Květné zahradě v Kroměříži, památce UNESCO. Chtěli jsme také poblíž centra a v dostupnosti mateřských škol vybudovat místo, kde by děti mohly v zimě bezpečně bobovat a sáňkovat," uvedl starosta František John (KDU-ČSL).

V první etapě stavby parku, která potrvá následující čtyři měsíce, bude vybudována na louce in-line dráha, parkové cesty a nové veřejné osvětlení. "Součástí projektu navazujícího na alej na hrázi je komplexní řešení areálu tak, aby mohl být využíván všemi věkovými skupinami k rekreaci, pobytu v přírodě i sportu. Prostor parku bude rozčleněn do pěti tematických celků, které jsou propojeny sítí cest a pěšin," uvedla mluvčí radnice. Koncepcí autorů je to, aby si nový park lidé užili všemi smysly. Budou zde proto okruhy inspirované právě lidskými smysly: chutí, zrakem, čichem, sluchem a hmatem. Čich bude reprezentovat například jeden z kopců, který bude osázen bylinami.

Ve druhé etapě se město chce pustit do rozsáhlé výsadby zeleně, žádat přitom bude o dotace. Záměr počítá také s uplatněním vody, která se v blízkosti rybníku Oborník a středověkého náhonu nabízí, a to prostřednictvím tůně a rybničního vodotrysku. Do výsadby zeleně město plánuje zapojit také veřejnost, stejně jako na podzim 2017, kdy se obyvatelé pustili do společného sázení tisíce krokusů v ulicích města. Park bude vybaven také mobiliářem a uměleckými díly.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem ideového záměru je Ing. Veronika Petrášová jako subdodavatel firmy Arvita P, spol. s r.o. a autory prováděcí dokumentace jsou Ing. Veronika Petrášová a Ing. Petr Hodonický PhD. Autoři v současnosti provádějí autorský a technický dozor stavby (říjen 2021).
Informace o novém parku najdete na stránkách města Zábřeh ZDE.
Fotografie z přípravných prací najdete ZDE.


Komentáře ke článku

 
 
 
 

11. 10. 2021 23:13:41. Re: Knížecí sady. Ing.Veronika Petrášová
12. 10. 2021 10:40:28. Re: Re: Knížecí sady. REDAKCE

 
 
 
 

11. 10. 2021 23:13:41. Re: Knížecí sady. Ing.Veronika Petrášová

  Dobrý den, ráda bych uvedla na pravou míru autora projektu. Nevím, zda někdo z redakce studoval popisku výkresu, ale autorem ideového záměru je Ing. Veronika Petrášová jako subdodavatel firmy Arvita P, spol. sr.o. a autory prováděcí dokumentace je Ing. Veronika Petrášová a Ing. Petr Hodonický PhD. Autoři v současnosti provádějí autorský a technický dozor stavby. Prosíme tedy o opravu údajů. Děkuji.
S pozdravem
Ing. V. Petrášová

12. 10. 2021 10:40:28. Re: Re: Knížecí sady. REDAKCE

  Děkujeme za upozornění, autorství projektu jsme opravili. Další doplňující údaje – kontakt na autory, fotografie z realizace atd. lze zaslat na adresu: redakce@stavbaweb.cz. Rádi o ně článek ještě doplníme.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz