Kolín začal opravovat vodárenskou věž, vznikne z ní rozhledna

Kolín začal opravovat vodárenskou věž, vznikne z ní rozhledna

(3. 3. 2015) (ČTK) - Kolín začal s opravami bývalé vodárenské věže, ze které vznikne rozhledna. Během zimních měsíců pracovníci připravili staveniště a postavili lešení z vnějšku i z vnitřní strany vodárny, v následujících dnech začnou hlavní práce. Opravy za přibližně osm milionů korun by měly skončit do června tohoto roku, řekl ČTK Václav Horák z odboru regionálního rozvoje města. Kolínská vodárna je od roku 2010 technickou památkou. Většinu nákladů na opravy zaplatí dotace z evropských fondů.

 
 
 
 

Kolín začal opravovat vodárenskou věž, vznikne z ní rozhledna

(ČTK) - Kolín začal s opravami bývalé vodárenské věže, ze které vznikne rozhledna. Během zimních měsíců pracovníci připravili staveniště a postavili lešení z vnějšku i z vnitřní strany vodárny, v následujících dnech začnou hlavní práce. Opravy za přibližně osm milionů korun by měly skončit do června tohoto roku, řekl ČTK Václav Horák z odboru regionálního rozvoje města. Kolínská vodárna je od roku 2010 technickou památkou. Většinu nákladů na opravy zaplatí dotace z evropských fondů.První ochoz věže bude bezbariérový a návštěvníkům nabídne projekci z horního patra prostřednictvím šesti kamer umístěných na vyhlídce. Původně mělo být součástí ochozu ve spodní části rozhledny také posezení s občerstvením. "Po dobu pěti let zde nesmí být z důvodu čerpání dotace žádný komerční provoz, takže tady bude jen vyhlídková terasa pro návštěvníky," řekl Horák. V přízemí bude informační centrum.

Návštěvníci rozhledny budou muset na nejvyšší vyhlídku vystoupit po více než 400 schodech. "Na zdech je plánovaná vizualizace s bublinkami, mlhou a zvukovými efekty prostřednictvím projektoru, aby to vypadalo, že jde člověk vodou. Nahoře bude první vyhlídkové patro, poté další schodiště a druhé vyhlídkové patro," doplnil Horák. Počítá se také s expozicí modelů kolínských technických závodů.

Kolínská vodárenská věž patří k dominantám města. Nyní je prázdná a nijak se nevyužívá. Byla postavena v roce 1930 jako dílo architektů Františka Jandy a Jana Hráského. Původní majitel, vodohospodářská společnost, ji před lety prodal soukromníkovi, ten potom dalšímu zájemci. Objekt mezitím chátral. Nakonec ho získalo město. Po rekonstrukci by měla být vodárna zase osvětlená, do budoucna město počítá i se zvelebením lokality kolem vodárny a instalací herních prvků pro děti.

Doplněno Stavbaweb:
29. 9. 2014 rada města Kolín schválila realizátora rekonstrukce - Building Agency z Kolína. Hodnota zakázky 7,7 miliónu Kč bez DPH.
Architektonický návrh rekonstrukce a projekt stavby pro stavební povolení: Kutnohorská stavební s. r. o.

Vizualizece: Kutnohorská stavební


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz