Komora: Práce na stavebním zákoně by vláda neměla přerušit

Komora: Práce na stavebním zákoně by vláda neměla přerušit

(3. 4. 2020) Předseda ČKAIT poslal otevřený dopis premiéru Andreji Babišovi

 
 
 
 

Komora: Práce na stavebním zákoně by vláda neměla přerušit

(ČTK) - Pro oživení stavebnictví po ukončení současných opatření proti šíření koronaviru je nutné, aby vláda nepřerušila práce na schvalování nového stavebního zákona. Navíc je možné ho připravit i s využitím poznatků současné krize. Investoři by pro urychlení povolování poté měli využívat hlavně společné územní a stavební řízení. V otevřeném dopise premiéru Andreji Babišovi (ANO), který má ČTK k dispozici, to píše předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) Pavel Křeček.

Komora dále doporučuje, aby všechny subjekty při povolování staveb dodržovaly lhůty, které stanovují zákony. Jde o stavební úřady, dotčené orgány i účastníky řízení. Při výběrových řízeních by měly být podle Křečka nastaveny parametry pro stanovení mimořádně nízké nabídkové ceny.

"Důležité budou také veřejné investice. Zásadní je urychlení výstavby dopravní infrastruktury ve smyslu platných zákonů. Jestliže má vláda investiční plán, lze se na jeho základě bavit o prioritách. Dále by měla podpořit i ostatní veřejné investice, například do technické infrastruktury obcí, aby se předpokládaný výpadek soukromé sféry překlenul," uvedl Křeček.

Jako zásadní vidí také nastavení možnosti pro fungování zahraničních pracovníků, například doložením dokladu o bezinfekčnosti z mateřského státu nebo zajištěním možnosti ubytování pouze v konkrétních zařízeních.

"Pro podporu investování navrhujeme možnost zrychlených odpisů pro investice zahájené v tomto krizovém období. Dále zavést i jiné pobídkové nástroje v oblasti daní pro urychlené nastartování stavebnictví. Nejdůležitější budou určitě státní zakázky, u nichž je problém otázka připravenosti,"
doplnil Křeček.

Nový stavební zákon má výrazně zjednodušit a zrychlit stavební řízení. V současnosti je v připomínkovém řízení. To bylo původně z konce ledna posunuto na konec března. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) požádalo Babiše, aby ho kvůli současným opatřením posunul na konec dubna. Podle MMR jsou aktuálně vypořádány tři čtvrtiny připomínek. Jak uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), je potřeba především doladit dohodu s velkými městy, která chtěla zohlednit specifika zejména u územně plánovací dokumentace a odchylek ve stavebních předpisech.

Norma má řadu kritiků. Mezi nejčastější výtky patří to, že nahrává developerům a nechrání veřejné zájmy. Podle některých oponentů je dokonce protiústavní.

Dostálová minulý týden řekla, že stále platí plánovaný harmonogram schvalování zákona. Vzhledem k současné situaci se ovšem nedá vyloučit, že se termíny změní. Zákon by měl vstoupit v platnost na začátku příštího roku. Účinnosti by měl nabývat postupně do poloviny roku 2023.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz