Komunitní zahrada u Staré školy

Komunitní zahrada u Staré školy

Vrané nad Vltavou

(22. 10. 2019) ....kontinual, projekční ateliér

   
 
 
 
 

Komunitní zahrada u Staré školy

Suburbie Prahy nemusí být jen anonymní noclehárna. Může to být příjemné prostředí pro setkávání, prostor pro rodiny s dětmi, místo žijící kulturou, místo, kde každý může zapustit své kořeny a najít svou židli u společného stolu. Jde to. Třeba také díky projektům jako je tento, kde místní společně vymysleli, postupnými drobnými krůčky realizují svou zahradu a zapouští zde své kořeny.
Zahrada se nachází v historickém centru Vraného nad Vltavou (asi 10 km jižně od Prahy) v přímé vazbě na kostel a bývalou faru. Usazená je v scénickém krajinném kontextu skal, řeky a bývalé papírny. Její přerod z uzamčené nepřístupné zahrady v poloveřejný prostor umožnil zabydlení pestré škály aktivit. Návrh zahrady vytváří pouze kulisu aktivitám, které jsou pro prostor určující – výstavám, koncertům, divadlu, tvůrčím dílnám a kurzům, kavárenskému posezení, petanque, dětskému řádění, setkávání rodin i všech ostatních.

Zahrada má dvě zcela odlišné části, které byly v minulosti odděleny zdí. Uzavřená intimní část měla historicky charakter pěstební zahrady. Dnes získala podobu venkovní galerie a kavárny s posezením v květinách. Druhá část zahrady má charakter otevřenějšího prostoru, v minulosti se jednalo o ovocný sad přecházející v pole. Motiv sadu jsme obnovili, vznikl zde multifunkční prostor pro volnou hru dětí či pro pořádání kulturních akcí. Součástí je i petanque hřiště, které se usadilo na betonových jímkách původních venkovních toalet.
Vzniklou hodnotou není pouze zahrada samotná, ale především nově vybudované mezilidské vztahy a velmi úzký vztah lidí k místu. Místní muži se syny v zahradě budovali obrubníky, pokládali dlažbu, skauti vozili nekonečná kolečka štěrku, matky s malými dětmi a babičkami sázely květiny a keře. Významnou pomocnou ruku podali též firemní dobrovolníci. Kromě vlastní práce se místní na zahradě podíleli i finančně prostřednictvím adopcí konkrétních prvků zahrady. Každý strom, židle, stolek či plaňka plotu je úzce provázaná s konkrétním člověkem a jeho jménem.
V roce 2019 zahrada získala certifikaci přírodní zahrady.

Autorská zpráva


Autoři: ....kontinual, projekční ateliér – Lucie Medková, Jan Medek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 10. 2019 07:26:26. Re: Komunitní zahrada u Staré školy. Vítězslav Kaše

 
 
 
 

23. 10. 2019 07:26:26. Re: Komunitní zahrada u Staré školy. Vítězslav Kaše

  Nádhera, krásná přírodní zahrada. Zkusím se u Vás inspirovat..

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz