Koncepční studie Písnice

Koncepční studie Písnice

(20. 1. 2020) Studii pro developera vytvořila kancelář Pavel Hnilička Architekti

   
 
 
 
 

Koncepční studie Písnice

V Písnici vznikne nové náměstí, domy i centrální park
(ČTK) – Na sídlišti v pražské Písnici má vzniknout nové náměstí, zelené plochy včetně centrálního parku a místo pro setkávání obyvatel i trhy. Sídliště má být rovněž doplněno několika stavbami. Automobily by mohly parkovat v podzemí nebo parkovacím domě a vzniknout by mohlo také komunitní centrum Písnice. Vyplývá to ze studie majitele sídliště, společnosti CIB, kterou 14. ledna 2020 představila veřejnosti. Studii pro developera vytvořila kancelář Pavel Hnilička Architekti.

Studii bude developer používat při dalším rozvoji sídliště. "Nejsme klasický developer, který získá nějaký pozemek a snaží se jej co nejvíc vytěžit. Nemůžeme si dovolit, aby krátkodobá investice vedla ke znehodnocení majetku," řekl Dušan Koňařík z CIB. Podle Koňaříka by masivní výstavbou společnost znehodnotila zbytek sídliště. Většina sídliště nadále zůstane pro bydlení.

Před nynějším Junior klubem má vzniknout sousedský plácek, na kterém by se mohly konat například trhy. Vzniknout by mohly také obchody a služby, které by byly v dvoupatrovém novém domě, a lidé by tak za nimi nemuseli jezdit do jiných částí Prahy. Na Junior klub by pak mohlo navazovat nové komunitní centrum Písnice.

Na okraji sídliště směrem k rodinným domům by měly vzniknout menší domy, které by vytvořily přechod od rodinných domků k velkým panelovým domům. Drobné stavby jsou plánovány například podél Výletní ulice.

Plánované je také vytvoření centrálního parku, který by navazoval na Modřanskou rokli. Park by měl stromy po svém obvodu a uprostřed by byl trávník, na které by mohli lidé trávit volný čas.

U budoucí stanice metra D Písnice v prostoru mezi ulicemi Libušská a V Lužích má vzniknout náměstí, které se stane centrem Písnice. "Historicky měla města a vsi vždy náměstí či návsi, které mají symboliku, ke které se mohou lidé vztahovat," řekl Hnilička. Vstupy do severního vestibulu metra plánují architekti umístit do nových domů, které tu vzniknou. Náměstí bude lemováno stromy a budou zde obchody a služby.

Parkování by mohlo být podle architektů řešeno mimo jiné zastřešeným parkovištěm. Střecha by byla zelená, napojena na přilehlý dům, a stala by se tak zahrádkami příslušných bytů v úrovni střechy parkoviště. "Lidé by tak nekoukali na parkoviště, ale do zeleně," řekl Hnilička. V ulici U Kurtů by pak mohl vzniknout třípodlažní parkovací dům. "Je to samozřejmě k debatě," řekl Hnilička.

Fond 739 bytů koupila společnost CIB od státní firmy ČEZ. CIB Group podala nabídku prostřednictvím společnosti Office Rent Prachatice později přejmenované na CIB Rent Písnice. Za domy zaplatila 1,3 miliardy korun. Proti prodeji tehdy protestovali obyvatelé domů. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci.

______

POZVÁNKA (uveřejněno 9. 1.2020):
Pavel Hnilička 13. 1. 2020 v kině EDISON FILMHUB představí studii revitalizace sídliště Písnice a nové náměstí
Řada nových stanic metra v Praze končí v polích (Letňany) nebo v urbanisticky nedořešených místech (Veleslavín). Metro D má šanci, aby na stanici Písnice vzniklo náměstí a pravidla pro nové domy ve vzájemné koordinaci předem, a ne tehdy, až když metro už stojí a je pozdě. Přijďte se podívat v pondělí 13. ledna 2020 od 16 hodin do nového kina EDISON FILMHUB, kde budu prezentovat koncepční studii revitalizace sídliště Písnice a nové náměstí. Jsme zatím ve fázi prvních úvah. Městská čtvrť Písnice dnes žádný kultivovaný větší veřejný prostor nemá. Náměstí může sloužit pro trhy, veřejné akce, setkávání, obchody a služby. Stanice metra svou přepravní kapacitou dá místu zcela jiný význam, než má nyní. Stane se doslova magnetem, na který by domy měly reagovat a nabídnout příjemný městský prostor s kavárnami, restauracemi a obchody v přízemí. Přímo na náměstí by ideálně mohl stát městský úřad. Radnice na náměstí vždy patřila.
Pavel Hnilička

Prezentace se koná na adrese Jeruzalémská 1321/2, Praha 1, v přízemí budovy Edison, v kině Edison Filmhub (MHD Jindřišská nebo Hlavní nádraží).

Více na pisnice.com

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 2. 2020 12:25:11. Re: Koncepční studie Písnice. Marek

 
 
 
 

18. 2. 2020 12:25:11. Re: Koncepční studie Písnice. Marek

  Prodej stávajících domů developerovi nebyl správný.
Při nové koncepci je nutné komplexní řešení včetně vybavenosti, kterou pro sídliště určovaly dříve ukazatele pro KBV. Kromě uvedeného by měl developer zajistit mj. školky, jesle, školy, zdravotní středisko... Je obava, že tato nutná zařízení bude nucena dodatečně zajišťovat na své náklady obec.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz