Konference Izolace 2021

Konference Izolace 2021

(7. 1. 2021) Letošní ročník proběhne formou webináře 4. února

   
 
 
 
 

Konference Izolace 2021

Konference Izolace bude, není možné tradici přerušit a poddat se

Čeká nás další rok, opět nás něco překvapí, ale doufám, že těch překvapení bude relativně málo a ve své většině budou pozitivní. Nemám rád negativní překvapení, ale i ta patří k životu.

V roce 2020 jsme prožili jaro, kdy si prakticky nikdo nepředstavoval, že nás covid bude provázet celý rok a možná déle. I když pan Prymula měl asi pravdu, kdy jednou pod tlakem vyhrkl, že to bude trvat dva roky, asi měl pravdu. Tenkrát mu byla tato slova vyčtena jako neopodstatněná, ale měl pravdu. Bohužel si za svou pravdou moc nestál, takže byl převálcován populismem, který se nám nikdy v dějinách nevyplatil a ani tentokrát se nevyplatil. Tu pravdu měl však jen částečně, protože stopy v nás budou výrazně delší dobu a měli bychom si řadu věci zapamatovat a umět na ně reagovat lépe než dosud.

Jaro proběhlo v příjemných klimatických podmínkách, kdy sice vše bylo zavřené, ale bylo možné vzdáleně pokračovat v práci ještě s komfortem práce z domova. Takže ranní káva na balkóně společně s manželkou se stala velmi příjemným ranním stereotypem. Nicméně jarem to nekončilo a máme zimu a také to nekončí. Ranní káva na balkóně se nekoná a počasí také není nic moc. Nastupují podzimní deprese a takové to, co vlastně bude dál, jak se s tímto stavem můžeme vypořádat.

Nyní nastupuje to nejdůležitější, co existuje, a to najít cestu k budoucí činnosti tak, aby to bylo ve stejné nebo lepší kvalitě než dříve, aby nás práce uspokojovala a aby při tom byly nějaké ty sociální kontakty. Většinou nejsme asociálové, takže přednášet prázdné obrazovce nebo prázdnému sálu není nic moc. Nicméně se budeme muset smířit s tím, že nám další rok 2021 nadělí další překážky v naší práci a již nikdy to nebude takové jako v předcházejících letech v době tzv. „bezrouškové".

Jedním z benefitů, které s sebou nese tato doba, je nutnost naučit se komunikovat jinak. Nekontaktně nebo distančně. Ono se to lehce řekne, ale hůř vykoná. Všichni, kteří přednáší, potřebují publikum a na tom staví své přednášky. Bez posluchačů je to divné, ale nutné. Takže zde je první úkol – nutnost přestavět své přednášky tak, aby byly prezentovatelné, bez přítomnosti publika. Tedy je nutné do přednášek implementovat něco, co musí posluchač sledovat – mně se velmi osvědčil grafický tablet, který mi umožnil „in time", tedy ve správný čas něco v prezentaci označit, něco zdůraznit.

V rámci svých přednášek jsem byl nahráván, což mi principiálně nevadí, ale je to jeden z hendikepů tohoto systému přednášení. Doufám, že se přednáška pronesená v roce 2020 nebude opakovat v roce 2025 a tím méně v roce 2050. To už bude beznadějně zastaralá, protože vše zastarává a je nutné to inovovat, protože bez pokroku to nemá vůbec smysl.

Musím konstatovat, že vzdálené přednášení nám zde zůstane i nadále, protože to má něco do sebe, lze tam implementovat velmi flexibilně informace a flexibilně to lze přenášet nejen do přednáškového sálu, ale i tam kam internet sahá. Takže informace je možné získávat ve větším komfortu než dříve (je to sice bez sociálního kontaktu, ale i tak to může fungovat).

Konference Izolace 2021 bude. Bude formou webináře, ale bude. Nedokážu si představit, že bych vzdal více jak dvacetiletou tradici a nedokážu si představit, že bych zahodil možnost se alespoň virtuálně setkat s kolegy, které vždy rád uvidím, nebo v tomto případě, alespoň budu evidovat, že jsou přihlášení.

Prosím, všechny naše přátele, kolegy a příznivce, aby se zúčastnili tohoto webináře, abychom, alespoň takto ukázali, že je síla se sejít alespoň po síti. Není možné rezignovat na společná setkání a společné sdělování informací.

Informace jsou druhou částí mého povídání o současném stavu. Web snese vše. Do určité míry. Bohužel existuje spousta různých webovských stran, kde se plácají nesmysly a slibují neuskutečnitelné sliby. Poslední dobou výrazným způsobem se web zahlcuje spoustou věcí, které opravdu nejsou důležité a mnohdy jsou již strašně, ale strašně zastaralé.

Proto bych tímto webinářem také rád začal éru kvalitních informací o izolacích, které budou shromážděny na jednom místě. Moje, resp. naše, ambice je nemalá, shromáždit na jednom místě korektní (resp. informace se zárukou), že dané materiály, dané technické řešení, bude fungovat.

Příklady jsou již připraveny na: www.izolace.cz/tech-reseni
Pro školy (všeho druhu je určena jiná část tohoto webu): www.izolace.cz/vyuka

Zde jsou umístěny přednášky, a to nejen moje, ale proto jsem oslovil řadu významných firem, aby mi s tímto projektem pomohly. Samozřejmě, že tento projekt není uzavřen a je a bude možné do něj implementovat další technická řešení, podle toho, jak se bude technika vyvíjet. Takže jsem otevřen každému, kdo není nejlevnější a nenabízí kosmické technologie. Vše, co bude uveřejňováno, bude součástí toho dominantního proudu izolačních systémů, které se u nás používají.

Významnou částí bude též oblast zabývající se prováděním izolací. V současné době je na trhu řada firem, které jsou kvalitní a jsou schopny provádět zajímavé stavby. V rámci technických řešení budou uváděny též příklady zdařilých technických řešení. Na nezdařilé máme poruchárium, které je bohužel velmi dobře zásobováno tím, co se nepovede.

Prosím, všechny čtenáře, aby se zamysleli, zda je pro ně podobná myšlenka zajímavá a zda by jim a dalším stavařům pomohla v orientaci ve spletitých chodbách možností technického řešení.

Přeji všem čtenářům, aby našli v současné době něco pozitivního, aby využili času, který teď máme k učení se novým postupům při práci a při komunikaci. Vždy je nutné hledat pozitiva. Negativa si nás nacházejí sama.

Další informace najdete na: www.izolace.cz/konference

Ing. Marek Novotný, Ph.D. – FA ČVUT, A.W.A.L. s.r.o.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz