Kontaminovaná izolace ohrožuje stavbu Světovaru v Plzni

Kontaminovaná izolace ohrožuje stavbu Světovaru v Plzni

 
 
 
 

Kontaminovaná izolace ohrožuje stavbu Světovaru v Plzni

(ČTK) - Dehtem kontaminovaná tepelná izolace ve zdech a střešních konstrukcích ohrožuje stavbu kulturní fabriky a archivu v bývalém pivovaru Světovar v Plzni. Odstranění karcinogenní látky vyjde na desítky milionů, město čeká na přesné vyčíslení a řeší, co dál. Práce v objektu už omezilo stanovisko hygieny. Světovarem se budou zabývat příští týden zastupitelé, řekl dnes ČTK technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Na problém se přišlo nedávno, po provedení bouracích prací.

Světovar (zdroj foto: https://www.facebook.com/SvetovarKulturniFabrika)
"Nejzásadnější je právě kontaminovaná tepelná izolace. Projekt předpokládal, že tam je látka korkolit, po odkrytí stěn se zjistilo, že to je ale korkodehet, tedy korkolit s dehtem,"
uvedl.

Podle posudků, jež má město k dispozici, jsou karcinogeny v takové míře, že izolace ve sto let starém objektu zůstat nemůže. Město proto čeká na dokumentaci od projektanta, jenž odstranění vyčíslí. Zhotovitel je zatím odhadl na téměř 50 milionů Kč. Cena stavby je přitom 246 milionů Kč.

Podle informací ČTK se už také k věci vyjádřili hygienici, omezili vstup do objektu. "Nemůžeme dopustit, aby se v destrukčních pracích pokračovalo," řekl dnes ČTK Oldřich Sojka z Krajské hygienické stanice. Na stavbě teď platí přísná pravidla, bylo zřízeno takzvané kontrolované pásmo. Likvidace izolace bude možná jen speciálním způsobem v podtlakovém stanu za pomocí ochranných pomůcek, tedy ve zvláštním režimu. S materiálem se musí pracovat jako s nebezpečným odpadem. Laboratorní vyšetření si na vlastní náklady nechal udělat zhotovitel stavby, Sdružení Světovar, tedy firmy POHL, BAK stavební společnost a CGM CZECH.

Kauzou Světovar se budou příští čtvrtek zabývat zastupitelé, rozhodnou, zda uvolní potřebné peníze na sanaci. Podle Šindeláře je na to k dispozici 63 milionů Kč. "Trvám na tom, že ty peníze by se měly použít ale pouze v případě, že na Světovar bude dotace. Bez ní je ten projekt hodně špatně financovatelný," řekl Šindelář. Světovar získal dotaci 100 milionů, město ale musí do září definitivně říct, zda do projektu jde. Pokud ano, musí fabriku i archiv stihnout dokončit do září 2015.

Řešit se bude i možné pochybení projektantů, radnice má k dispozici znalecký posudek, jenž říká, že projektant, tedy projekční kancelář Helika, měl předpokládat, že by izolace mohla být kontaminovaná. Helika odpovědnost odmítá a disponuje posudkem, podle něhož je výskyt korkodehtu anomální a nebylo možné jej předvídat. Radnice tak nyní s Helikou jedná, ve hře je zpracování generálního znaleckého posudku.

Ve vztahu ke Světovaru přichází v úvahu i zakonzervování stavby, ani při této variantě ale nesmí v objektu izolace zůstat. Vzhledem ke stanovisku hygieny se nyní radnice zabývá tím, nakolik je areál nebezpečný okolí.

Protože nebude areál otevřen v termínu, jenž byl původně stanoven na 28. února 2015, přesune se část plánovaného programu Plzně jako města kultury do areálu depa v Cukrovarské ulici, na úpravy depa rada schválila pět milionů. Problém kolem Světovaru městu komplikuje i získání Ceny Meliny Mercouriové, tedy 1,5 milionu eur, ovlivňuje i k areálu přiléhající rozvojové území Světovaru, jež město nabízí developerům.

Na odstranění závadné izolace ve Světovaru má Plzeň 63 mil.Kč
12. června (ČTK) - Plzeňští zastupitelé dnes uvolnili další prostředky potřebné pro odstranění karcinogenní izolace v areálu bývalého pivovaru Světovar. Město tak má v odboru investic k dispozici 63 milionů korun. Snaží se tak zachránit projekt rozestavěného archivu a takzvané kulturní fabriky, které ve Světovaru vznikají. Vícepráce spojené s odstraněním závadné látky korkodehet vyčíslil zhotovitel projektu, společnost Helika, na 56 milionů Kč bez daně. Město dokumentaci zkoumá a bude řešit, co se Světovarem dál.

"Neumím si při stanovisku krajské hygienické stanice představit, že to obeženeme drátem a necháme tam na to pršet. V každém případě se musí korkodehet odstranit a objekt sanovat," řekl zastupitelům primátor Martin Baxa (ODS).

Podle něj jsou vážné důvody pro to, aby se v projektu pokračovalo, mj. je kulturní fabrika, tzv. 4x4 Culture Factory, vlajkovou lodí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury (EHMK). "Neumím si představit situaci, kdy by Světovar neměl být vůbec. To by mělo pro image Plzně špatné následky," řekl zastupitelům ředitel projektu EHMK Jiří Suchánek.

Radní pro majetek Helena Matoušová (ODS) upozornila také na to, že město nabízí v okolí Světovaru pozemky developerům k případné výstavbě bytů. Pokud se projekt kulturní fabriky zakonzervuje, nebudou vybudovány sítě a město si tak podle ní zastaví příjem z těchto pozemků.

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) by mělo město mít zhruba do měsíce shromážděny veškeré informace potřebné k rozhodnutí o osudu Světovaru. Město je v časové tísni, protože na projekt, do nějž už se dalo 20 milionů korun, má přislíbenou dotaci z ROP Jihozápad ve výši kolem 100 milionů korun. Pokud se rozhodne v projektu pokračovat, bude muset požádat o prodloužení termínu k vyúčtování projektu až do září 2015, původní byl červen 2015. "Nijak nezakrývám, že dotace ve výši 100 milionů korun v této chvíli není jistá," řekl zastupitelům Baxa.

Podle Suchánka je společnost Plzeň 2015 schopna část programu přesunout do náhradních prostor, vybráno k tomu bylo depo v Cukrovarské ulici. "Abychom tam důstojně odehráli programovou část, to tam lze," uvedl. Projektanti nyní řeší, jaké úpravy budou v depu nutné.

Zástupce Heliky dnes zastupitelům řekl, že nebylo možné předpokládat výskyt nebezpečného dehtu v izolaci. Naopak město má v ruce znalecký posudek, že neodhalení kontaminace je chybou projektanta. "S Helikou jsme se dohodli, že necháme zpracovat u ČVUT generální znalecký posudek a v závislosti na výsledku bude uznána, nebo ne, reklamace vůči Helice," řekl Šindelář. Nebezpečná látka se bude muset odstraňovat ve speciálním režimu, za přísných opatření.

Podle některých zastupitelů by bylo nejlepší, aby se od projektu Světovaru ustoupilo a objekt se nechal zakonzervovat. Problém kolem Světovaru městu komplikuje i získání Ceny Meliny Mercouriové, tedy 1,5 milionu eur.Související články:

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.