Konverze 14. a 15. budovy bývalé továrny firmy Baťa ve Zlíně na Krajské kulturní a vzdělávací centrum

Konverze 14. a 15. budovy bývalé továrny firmy Baťa ve Zlíně na Krajské kulturní a vzdělávací centrum

(26. 9. 2011) Zlín 23. září (ČTK) - Stavbaři zahájili práce na kompletní rekonstrukci budov 14 a 15 v bývalém továrním areálu firmy Baťa ve Zlíně. ČTK to sdělila mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková. Přestavbou obou objektů vznikne Krajské kulturní a vzdělávací centrum. Projekt přijde na 900 milionů korun. 
Vítězem architektonické soutěže konverze budov 14 a 15 se stal  ateliér ADNS (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Konverze 14. a 15. budovy bývalé továrny firmy Baťa ve Zlíně na Krajské kulturní a vzdělávací centrum

Zlín 23. září (ČTK) - Stavbaři zahájili práce na kompletní rekonstrukci budov 14 a 15 v bývalém továrním areálu firmy Baťa ve Zlíně. ČTK to sdělila mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková. Přestavbou obou objektů vznikne Krajské kulturní a vzdělávací centrum. Projekt přijde na 900 milionů korun. 
Vítězem architektonické soutěže konverze budov 14 a 15 se stal  ateliér ADNS (doplněno Stavbaweb).


Vítězný návrh ateliéru ADNS
Další vizualizace a informace naleznete na stránkách autorů zde.


Ve zlínském továrním areálu začala rekonstrukce dvou budov Budova 15 - celkový pohled z roku 1946 (zdroj: Obchodní centrum Zlín.cz)

"Právě v těchto dnech převzaly dodavatelské firmy staveniště. Zajišťují ho a začínají realizovat první přípravné a demoliční práce,"
uvedla Dvorníková.

Výsledkem přeměny budov bude nové moderní kulturní centrum Zlínského kraje, v němž najdou své sídlo Krajská knihovna Františka Bartoše, Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy.

"Celý komplex, včetně platformy mezi budovami, bude pro veřejnost otevřen v druhé polovině roku 2013," uvedl statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš. Již za rok by však podle plánu měla být v provozu budova 14, kde na návštěvníky budou čekat nově pojaté expozice Krajské galerie výtvarného umění a Muzea jihovýchodní Moravy.

Projekt umožní nejen oživit další část rozsáhlého továrního areálu, ale také nabídne nové sídlo významným krajským kulturním institucím, které dosud sídlí v nevyhovujících pronajatých prostorách. Příprava záměru trvala bezmála sedm let.

Na akci za 900 milionů korun Zlínský kraj bude čerpat evropské dotace 500 milionů Kč.

Investice je srovnatelná s rekonstrukcí Baťova mrakodrapu ve Zlíně. Zlínskou dominantu postavil v meziválečném období Jan Antonín Baťa jako administrativní středisko svého podniku. Stavba vysoká 78 metrů byla nejvyšší budovou v tehdejším Československu. Jeho rekonstrukce si vyžádala téměř 630 milionů korun.

Související články:

Obnova dvou budov bývalé továrny firmy Baťa začne do roku 2011 6.5.2009


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.