Koruna Znojma

Koruna Znojma

(20. 6. 2019) Vítězem soutěže o ztvárnění kašny na Horním náměstí ve Znojmě se stal architekt Štěpán Matějka ze Žďáru nad Sázavou

   
 
 
 
 

Koruna Znojma

Vítězný návrh na novou kašnu ve Znojmě se jmenuje Koruna Znojma
(ČTK) - Vítězem soutěže o ztvárnění kašny na Horním náměstí ve Znojmě se stal architekt Štěpán Matějka ze Žďáru nad Sázavou. Svůj návrh nazval Koruna Znojma a v úterý 18. června 2019 jej v Louckém klášteře představil obyvatelům Znojma, řekla ČTK mluvčí města Zuzana Pastrňáková. Návrhů do soutěže přišlo 45.

Podle autora vítězného návrhu jeho dílo doplní nynější barokní kašny na znojemských náměstích do "trojkašní". "Naše kašna má proto archetypální tvar poukazující na bohatou královskou historii města, svým zpracováním je ale prvkem patřícím do 21. století," dodal.

"S vítězem nyní město začne jednat a mělo by nechat zpracovat na základě návrhu podrobnou projektovou dokumentaci a poté by se mohlo stavět," řekla Pastrňáková. Vedení města předpokládá, že by se kašna mohla stavět příští rok. Neměla by stát víc než šest milionů korun.

Město vypsalo architektonickou soutěž po řadě diskusí a na přání obyvatel mít na náměstí kašnu či jiný vodní prvek. Užitečný bude především v letních měsících. Kdo neviděl návrh dnes, může se na něj podívat na informačních panelech v uličce mezi radnicí a obchodním domem Dyje, kde budou umístěné do konce července.

Doplněno Stavbaweb:
Výsledky architektonicko-výtvarné soutěže „Vodní prvek na Horní náměstí ve Znojmě“
Porota vybírala celkem z 51 návrhů

 • 1. místo: Ing. arch. Štěpán Matějka, Žďár nad Sázavou
 • 2. místo: Ing. arch. Lukáš Fišer, Brno; Ing. arch. Kristýna Shromáždilová, Brno
 • 3. místo: Bc. Klára Bužková, Frýdlant na Ostravicí; Bc. Marie Čáslavská, Žďár nad Sázavou
 • Odměněni za svůj návrh dále byli:
  SOCHAŘI, v.o.s., Olomouc- Mgr. A. Jiří Finger
  Ing. Arch. Vojtěch beran, Rádlo; Bc Tereza Dvořáková, Praha
  Adam Hudec, Ľutov, Slovensko

  Panely se všemi 51 návrhy jsou vystaveny v uličce mezi radnicí a obchodním domem Dyje, k vidění zde budou až do konce července.
  Vizualizace: zdroj - znojmocity.cz

  Komentáře ke článku

   
   
   
   

  29. 1. 2020 15:57:47. Re: Koruna Znojma. Redakce / ČTK

   
   
   
   

  29. 1. 2020 15:57:47. Re: Koruna Znojma. Redakce / ČTK

    Na Horním náměstí ve Znojmě stojí maketa chystané kašny
  29.01.2020
  (ČTK) - Na znojemském Horním náměstí dalo město postavit dřevěnou maketu kašny, kterou by chtělo stavět v příštím roce. Maketa není věrným obrazem budoucí kašny, jejím účelem je, aby ukázala, jak nový artefakt zasáhne do prostoru, vyplývá z dnešního vyjádření starosty Jana Groise (ČSSD).

  Vítězem loňské architektonické soutěže se stal Štěpán Matějka a jeho návrh se jmenuje Koruna Znojma. Má symbolizovat, že Znojmo bývalo královským městem, uvádí tisková zpráva města.

  "Naším dlouhodobým cílem je oživení náměstí, jeho ozelenění a ochlazení. Proto jsme sem vloni umístili mlžítka, prokoukla a zazelenala se zahrádka u stánku a vypsali jsme architektonickou soutěž pro vodní prvek, aby byl život na náměstí v parných dnech o něco snesitelnější," uvedl Grois.

  Cílem zhotovení makety je ověřit, zda navrhovaná velikost kašny odpovídá měřítku Horního náměstí a zda je dobře umístěná. Dnes se u makety sešlo vedení města s autorem i památkáři, aby její vhodnost posoudili. "Skutečná kašna bude samozřejmě mnohem krásnější. Díky prolamovanému obvodovému plášti zdobenému zlacením bude na náměstí působit jako šperk," uvedl místostarosta Jakub Malačka (ČSSD). Maketa bude na místě pouze do čtvrtka.

  Vedení města nyní s architektem připravuje podklady pro projektovou dokumentaci. Poté radnice podá žádost o stanovisko památkářů a pak požádá o stavební povolení tak, aby se příští rok mohlo stavět.

  Podle Matějky jeho dílo doplní nynější barokní kašny na znojemských náměstích do "trojkašní". "Naše kašna má proto archetypální tvar poukazující na bohatou královskou historii města, svým zpracováním je ale prvkem patřícím do 21. století," uvedl Matějka.


  Registrace k zasílání newsletteru

  Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

  *Povinné položky
  Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
   
   
  Nové komentáře
   
  © 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz