Kostel svatého Archanděla Michaela ve vojenském prostoru Hradiště
(27. 8. 2012) Projekt architekta Jakuba Tejkla je originální svým ztvárněním. Na Špičáku vzniknou základy kostela a vnitřní část objektu. Obvod bude vymezený rošty, mezi něž budou lidé vhazovat kameny a postupně tak vztyčí zdi. To může trvat řadu let, možná i několik generací. Vlastní základy stavby by mohly vzniknout do roku 2015. Základní kámen pochází ze zdiva kostela Nanebevzetí Panny Marie, který stál na horním konci náměstí zaniklého města Doupov. Kostel byl v roce 1953 po vzniku vojenského výcvikového prostoru uzavřen, budova byla definitivně stržena o dvacet let později. Architekt Jakub Tejkl získal za svůj projekt několik ocenění, například prestižní Cenu Josefa Hlávky.

Kostel svatého Archanděla Michaela ve vojenském prostoru Hradiště
Projekt architekta Jakuba Tejkla je originální svým ztvárněním. Na Špičáku vzniknou základy kostela a vnitřní část objektu. Obvod bude vymezený rošty, mezi něž budou lidé vhazovat kameny a postupně tak vztyčí zdi. To může trvat řadu let, možná i několik generací. Vlastní základy stavby by mohly vzniknout do roku 2015. Základní kámen pochází ze zdiva kostela Nanebevzetí Panny Marie, který stál na horním konci náměstí zaniklého města Doupov. Kostel byl v roce 1953 po vzniku vojenského výcvikového prostoru uzavřen, budova byla definitivně stržena o dvacet let později. Architekt Jakub Tejkl získal za svůj projekt několik ocenění, například prestižní Cenu Josefa Hlávky.
Kostel bude zasvěcen Sv. Archandělu Michaelovi, patronovi vojáků, výsadkářů a bezpečnostních sil. Na jeho vzniku se může podílet prakticky kdokoliv. Vymezeno je pouze místo a budoucí tvar stěn, stavební materiál – kameny – přinesou a uloží ho k ostatním poutníci. Podle představitelů Spolku tak stavba může růst i několik generací. Zvláštností je také to, že kostel nebude zastřešen. Kostel, který má specifický účel, bude mít jako střechu nebeskou oblohu.
Kostel ve vojenském prostoru Hradiště postaví z kamení i poutníci
Hradiště (Karlovarsko) 26. srpna (ČTK) - Unikátní kostel svatého Michaela vznikne ve vojenském prostoru Hradiště na Karlovarsku. Na jeho vybudování se budou podílet také poutníci. Přinesou kamení, z něhož vznikne obvodové zdivo. Stavba je jediným zásahem do části Doupovských hor, která zůstane nadále pod správou Armády ČR. Kostel bude sloužit jako místo pro vojenské ekumenické mše, veřejnosti bude přístupný jen při církevních poutích. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).
Vybrat místo, kde bude kostel stát, nebylo jednoduché. Muselo být relativně dobře přístupné a důstojnost lokality měla odpovídat objektu, který ale nesmí překážet cvičícím vojskům a nesmí ho ohrozit střelba. Požadavky splnilo místo pojmenované Špičák, kde pozemek vysvětil pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. Budoucí kostel zatím připomíná dřevěný kříž a základní kámen pocházející ze zdiva kostela Nanebevzetí Panny Marie, který stával na horním konci náměstí zaniklého města Doupov.
Projekt vybudování kostela je podle Vondry úžasný. Získal proto podporu ministerstva obrany i armády. "Doupovsko je region, který si takovou aktivitu zaslouží. Dotažení záměru do konce bude na Spolku pro stavbu poutního kostela v Doupovských horách, který akci inicioval," podotkl Vondra. Výstavba kostela symbolizuje snahu o obnovení historické paměti místa, navrátí této krajině západních Čech přirozený duchovní střed. "Věřím, že se záměr podaří a najdou se lidé ochotni donést sem kameny," uvedl Duka.
Projekt architekta Jakuba Tejkla je originální svým ztvárněním. Na Špičáku vzniknou základy kostela a vnitřní část objektu. Obvod bude vymezený rošty, mezi něž budou lidé vhazovat kameny a postupně tak vztyčí zdi. To může trvat řadu let, možná i několik generací. Vlastní základy stavby by mohly vzniknout do roku 2015, řekl ČTK Ladislav Kesner ze spolku pro stavbu kostela. "Náklady jsou asi 12 milionů korun. Peníze dáváme dohromady, nebude to snadné. Abychom stavbu zahájili, potřebujeme alespoň polovinu," dodal.
Po záboru Sudet v roce 1938 Doupovské hory opustili čeští obyvatelé. Po roce 1945 byli odsunuti obyvatelé německé národnosti. V roce 1953 stát oblast prohlásil za vojenský prostor. Následovala plošná destrukce všech opuštěných sídel. Zmizelo okresní město Doupov, mnoho vesnic, horských samot a dvorců s celou sítí silnic. Vojenský výcvikový prostor se poté šedesát let vyvíjel jen podle přírodních zákonů. Stopy zmizelého osídlení jsou částečně patrné v méně přístupných částech vojenského prostoru.
Doplněno Stavbaweb:
Diplomovou práci Jakuba Tejkla "Poutní kostel v Doupovských horách" naleznete na stránkách VI. přehlídky diplomových prací 2005 zde.
Základní informace o objektu
Kategorie
Ostatní
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

28. 1. 2021 09:53:16
Re: Re: Revitalizace pražských náplavek.
Děkujeme za upozornění, mapu asi zadával redakční šotek :-)
27. 1. 2021 17:32:42
Re: Revitalizace pražských náplavek
S tou mapou to myslíte vážně nebo jen zkoušíte čtenáře? Revitalizace náplavek na náměstí Míru :-) .
25. 1. 2021 20:04:57
Re: Vily a rodinné domy v Hradci Králové 1900‒1950
Autore článku, nauč se rozlišovat trpný a činný rod. Pevnost se určitě nezrušila sama a taky se sama nezačala bourat. Ona byla zrušena a byla bourána. A stejně tak je to s pozemky. Taky se neuvolnily samy od sebe, ale byly (někým) uvolněny. Je smutné, když je kažen tak krásný jazyk, jakým je čeština. Omlouvám se, že nepíši k tématu - knížka je určitě krásná. Jen doufám, že je také krásně napsaná.
25. 1. 2021 15:07:43
Re: Moderní bydlení je bydlení v klidu a tichu
A ve tmě!
25. 1. 2021 07:13:02
Re: Interiéry domu Na Košince
Co je malé, to je milé. Možná by se vešel ještě Harry Potter do "pokojíčku" pod schody ;-)
24. 1. 2021 16:22:51
Re: Re: Rodinný dům v Praze Braníku.
To ne, ten výstup nahoru je na párátko moc široký :-)
22. 1. 2021 15:41:25
Re: Zastupitelstvo Jihlavy schválilo Zásady pro spolupráci s inv...
Zásady developmentu by měly být definovány v územně plánovací dokumentaci - územním plánu, regulačním plánu, apod. Samosprávy by neměly vytvářet duplicitní schvalovací procesy paralelně se stavebními předpisy / stavebním zákonem, vzniká tím ještě více nepřehledná a zmatečná situace pro jakýkoliv záměr. Develepeři ve většině případů realizují - investují do dopravní a technické infrastruktury, kterou včetně draze nakoupených pozemků převádění na obce / města., nevidím tedy důvod, proč by měli developeři ještě platit nějaké příspěvky, pokud se samosprávy na developmentu finančně nepodílejí?
21. 1. 2021 12:00:48
Re: Žluťák v Humpolci
parádní práce. zvenku model :) jsem zvědav, jak dlouho vydrží střecha bílá :)
21. 1. 2021 11:59:25
Re: Rodinný dům v Praze Braníku
dům hamburger :)
20. 1. 2021 21:50:27
Re: Dům nad údolím Tiché Orlice
Líbí se mi, jak měkce je vytvarován terén kolem domu. Ale dost mě zarazilo umístění sedací odpočinkové soupravy zády k tak nádhernému výhledu.
20. 1. 2021 20:44:26
Re: Re: Spojovací lávky VŠCHT Praha.
Souhlasím.
20. 1. 2021 17:45:24
Re: Nábytek z recyklovaných propagačních materiálů Kongresového ...
Moc pěkné, fakt. Ale proč zůstala v utajení ona restaurátorka a expertka na materiály? Z vrozené skromnosti? Nebo na ni pánové zapomněli? Není umělkyně, tak její jméno nikoho zajímat nemusí? Nevím, jenom spekuluji, ale dobře to nevypadá...
19. 1. 2021 18:36:52
Re: Spojovací lávky VŠCHT Praha
Úchvatné dílo, technicky, staticky, výtvarně. Volba kontrastu je 100% správná. Autoři si zaslouží obdiv.
17. 1. 2021 09:58:30
Re: Praha vypíše mezinárodní urbanistickou soutěž na okolí Flore...
Soutěž zde je předčasná ( stejně pro filharmonií ). Nové koncepci musí předcházet řešení dopravních poměrů (magistrály) v celoměstských souvislostech + naléhavý je okruh Prahy. Dnešní stav je katastrofální ,nutno chápat jako provizorní. Nelze mu podřizovat budoucí zástavbu.
13. 1. 2021 12:04:15
Re: Přístavba budovy muzea skla a bižuterie
Myslím, že se to bude líbit. Díky zrcadlení okolí na fasádě vypadá objekt mnohem lépe, než vypadal v projektu. A taky už jsou dneska lidi na "nekrabicové" domy víc zvyklí.
13. 1. 2021 11:46:32
Re: Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Interiér má potenciál pro změnu. Vypadá to jako před nastěhováním. Stačilo by pověsit obrazy, přidat pár kytek a nechat děti rozházet hračky. :) Mě spíš překvapila informace, že dům dodržuje uliční čáru. Na první i poslední fotografii to vypadá, že ustupuje, ale možná jde o optický klam díky tmavé fasádě. Můj první dojem byl, že dům říká "Já tu nejsem."
13. 1. 2021 07:31:59
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
souhlasím s Ing.V.Kocourkem - že se Praha začíná zesměšňovat
12. 1. 2021 20:09:32
Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Mám stejný názor. Exteriér a vnější architektura skvělé. Interiér je věc názoru uživatelů. Mně se zdá rovněž příliš sterilní.
12. 1. 2021 18:19:04
Re: Rodinný dům v údolí Dyje
Hmota a exteriér mě baví. Ale uvnitř? Covidová jednotka? Bydlení pro roboty? Na tuhle sterilitu jsem asi moc starej, nic ve zlým.
11. 1. 2021 11:01:20
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
"Tuto odpočinkovou a vyhlídkovou funkci plní Filsakova piazzetta velmi dobře dodneška." Opravdu? Vždyť polovina "náměstí" jsou nadstavba nad garážemi. Tento návrh i přes novou budovu plochu náměstí výrazně rozšíří, pohledu na brutalistický hotel nijak nepřekáží, výškou nepřesahuje okolní zástabu, a zároveň bude fungovat jako památník českému filmu (jako dominanta náměstí režiséra Miloše Formana). Za mě opravdu unikátní návrh, který si v Praze své místo zaslouží. Doufám, že vyjde. Obecně se má mezi nájemci Pařížské ulice za to, že čím severněji adresa je, tím jde o méně zajímavý prostor. Tento redevelopment atraktivitu v rámci celé Pařížské vyrovná a bude katalyzátorem zvýšení kvality prostředí.