Kostnické náměstí

Kostnické náměstí

Kostnické náměstí, Praha Žižkov

(22. 11. 2021) Radmila Fingerová, Hana Špalková

   
 
 
 
 

Kostnické náměstí

Revitalizace náměstí byla založena na respektu k původním tvůrcům a také ke stromům. Chtěli jsme vytvořit obyčejný, jednoduchý dojem bez zbytečné okázalosti, což je základní rys Žižkova. Naše řešení zdůrazňuje jemnost a dekorativnost historických prvků a okolních domů tvořících prostor náměstí. Zachovaná schodiště, kamenné zdi a části litinového zábradlí byly opraveny a doplněny. Také mozaika chodníku je obnovena v původním vzoru.


Provedením výrazných změn terénu u budovy rozvodny jsme její okolí do návrhu začlenili jako přirozenou součást parku. Byla opravena fasáda a vizuálně exponovaná střecha se přeměnila na střešní zahradu.

Nový dřevěný stánek s kavárnou zahrnuje bezbariérové toalety a prostor pro skladování mobilního nábytku a zahradní hry. Kavárna také podporuje kulturní a společenské aktivity a zvyšuje bezpečnost prostoru. Návrh zahrnoval také prvek voda/mlha ukrytý v dlažbě, což přispívá k lepšímu mikroklimatu v letních dnech.

Volný prostor pod korunami stromů, orámovaný rostlinami, umožňuje návštěvníkům vnímat variabilitu přírody, barvy a vůně květin. Náměstí teď poskytuje podmínky pro odpočinek, práci, hry, setkání, občerstvení, hudbu, tanec, sdílení, výstavy a mnoho dalších aktivit všech generací.

Autorská zpráva
Foto: Aleš Motejl

Finalista České ceny za architekturu 2021
Z hodnocení poroty: Projekt respektuje urbanismus a historickou zástavbu, stejně jako prvky tradiční architektury. Nové funkční členění zásadně změnilo chování prostoru a jeho potenciál. Nyní lze náměstí využívat pro nejrůznější aktivity obyvatel čtvrti. Návrh zdůrazňuje subtilnost a dekorativnost historických schodů, kamenných zdí a zábradlí a zároveň chytře propojuje stávající budovu měnírny pomocí vegetace, barev a dalších jemných a s citem volených doplňků. Na porotu udělal dojem aktivní přístup architektů k definování zadání i samotnému projektování tohoto veřejného prostoru. Včasné upřesnění zadání přispělo ke kvalitě řešení. Na porotu také zapůsobilo přijetí projektu obyvateli čtvrti. Pozitivní reakce se projevuje i tím, že se na náměstí konají různé akce a odehrávají se činnosti, do nichž se obyvatelé ochotně zapojují. Porota považovala za důležité ocenit tento typ skromného projektu. Přestože neměl velký rozpočet, projevuje se expresivně, reprezentuje vynikající sociální cítění, představuje skvělý výběr a kombinaci materiálů a minimální, ale precizní design.

Autoři: Hana Špalková, Radmila Fingerová; spolupráce Irena Boumová, Richard Fischer, Jan Pešta (konzultace), Marek Prchal, Eva Svobodová (konstrukční řešení, statika)
Projekty: Zuzana Jandová, Milan Pečenka (elektro - nízké napětí, osvětlení), Voltcom (přeložky NN, VN, úpravy elektro DP), SIPK (zdravotně technické instalace), Philips Česká republika (světelně technický návrh), Jarmila Kopová, Veronika Haroldová (DUR - požárně bezpečnostní řešení)
Dodavatelé: Svobodné zahrady Klus (mlžící systém), Viewegh gastro team (technologie gastronomického provozu), AKTI (mlatové plochy), Jaroslav Urbánek, Martin Gočaltovský (kamenné prvky), Gira Art (restaurování litinových prvků)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.0861320
14.4481130
Kostnické náměstí

Kostnické náměstí
Kostnické náměstí
Praha Žižkov

Komentáře ke článku

 
 
 
 

22. 11. 2021 15:54:32. Re: Kostnické náměstí. Ing.Mirek Sochůrek

 
 
 
 

22. 11. 2021 15:54:32. Re: Kostnické náměstí. Ing.Mirek Sochůrek

  Opět vznikl krásný kousek Prahy, díky citlivému návrhu.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz