Kostnické náměstí

Revitalizace náměstí byla založena na respektu k původním tvůrcům a také ke stromům. Chtěli jsme vytvořit obyčejný, jednoduchý dojem bez zbytečné okázalosti, což je základní rys Žižkova. Naše řešení zdůrazňuje jemnost a dekorativnost historických prvků a okolních domů tvořících prostor náměstí. Zachovaná schodiště, kamenné zdi a části litinového zábradlí byly opraveny a doplněny. Také mozaika chodníku je obnovena v původním vzoru.

Provedením výrazných změn terénu u budovy rozvodny jsme její okolí do návrhu začlenili jako přirozenou součást parku. Byla opravena fasáda a vizuálně exponovaná střecha se přeměnila na střešní zahradu.

Nový dřevěný stánek s kavárnou zahrnuje bezbariérové toalety a prostor pro skladování mobilního nábytku a zahradní hry. Kavárna také podporuje kulturní a společenské aktivity a zvyšuje bezpečnost prostoru. Návrh zahrnoval také prvek voda/mlha ukrytý v dlažbě, což přispívá k lepšímu mikroklimatu v letních dnech.

Volný prostor pod korunami stromů, orámovaný rostlinami, umožňuje návštěvníkům vnímat variabilitu přírody, barvy a vůně květin. Náměstí teď poskytuje podmínky pro odpočinek, práci, hry, setkání, občerstvení, hudbu, tanec, sdílení, výstavy a mnoho dalších aktivit všech generací.

Autorská zpráva
Foto: Aleš Motejl

Finalista České ceny za architekturu 2021
Z hodnocení poroty: Projekt respektuje urbanismus a historickou zástavbu, stejně jako prvky tradiční architektury. Nové funkční členění zásadně změnilo chování prostoru a jeho potenciál. Nyní lze náměstí využívat pro nejrůznější aktivity obyvatel čtvrti. Návrh zdůrazňuje subtilnost a dekorativnost historických schodů, kamenných zdí a zábradlí a zároveň chytře propojuje stávající budovu měnírny pomocí vegetace, barev a dalších jemných a s citem volených doplňků. Na porotu udělal dojem aktivní přístup architektů k definování zadání i samotnému projektování tohoto veřejného prostoru. Včasné upřesnění zadání přispělo ke kvalitě řešení. Na porotu také zapůsobilo přijetí projektu obyvateli čtvrti. Pozitivní reakce se projevuje i tím, že se na náměstí konají různé akce a odehrávají se činnosti, do nichž se obyvatelé ochotně zapojují. Porota považovala za důležité ocenit tento typ skromného projektu. Přestože neměl velký rozpočet, projevuje se expresivně, reprezentuje vynikající sociální cítění, představuje skvělý výběr a kombinaci materiálů a minimální, ale precizní design.

Autoři: Hana Špalková, Radmila Fingerová; spolupráce Irena Boumová, Richard Fischer, Jan Pešta (konzultace), Marek Prchal, Eva Svobodová (konstrukční řešení, statika)
Projekty: Zuzana Jandová, Milan Pečenka (elektro – nízké napětí, osvětlení), Voltcom (přeložky NN, VN, úpravy elektro DP), SIPK (zdravotně technické instalace), Philips Česká republika (světelně technický návrh), Jarmila Kopová, Veronika Haroldová (DUR – požárně bezpečnostní řešení)
Dodavatelé: Svobodné zahrady Klus (mlžící systém), Viewegh gastro team (technologie gastronomického provozu), AKTI (mlatové plochy), Jaroslav Urbánek, Martin Gočaltovský (kamenné prvky), Gira Art (restaurování litinových prvků)

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Opět vznikl krásný kousek Prahy, díky citlivému návrhu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*