Krása materiálů i lidského díla v nové kapli Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova
(18. 11. 2014) Nová kaple Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova byla vysvěcena a otevřena v říjnu 2013 a pozoruhodná je nejen svým exteriérem či interiérem s kombinací dřeva a mramoru (ten byl lepený stavební chemií Ceresit), ale i znalostmi, dovednostmi a postoji lidí, kteří se do realizace nové kaple zapojili.

Krása materiálů i lidského díla v nové kapli Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova
Nová kaple Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova byla vysvěcena a otevřena v říjnu 2013 a pozoruhodná je nejen svým exteriérem či interiérem s kombinací dřeva a mramoru (ten byl lepený stavební chemií Ceresit), ale i znalostmi, dovednostmi a postoji lidí, kteří se do realizace nové kaple zapojili.
Kostel ani kaple nestály v Bukovanech na Hodonínsku 780 let a místní tak vždy museli jezdit na bohoslužby až do Kyjova. V průběhu dvacátého století se v Bukovanech uskutečnila dvakrát sbírka na stavbu vlastního kostela, ve třicátých a koncem čtyřicátých let, ale nejprve přišla válka a potom komunistický režim, který takovým věcem nepřál. I proto byli zpočátku místní opatrní a k možnosti stavby kaple, kterou iniciovali manželé Kouřilovi, se stavěli rezervovaně. Třetí sbírka ale nakonec skončila úspěšně - podařilo se sice vybrat „jen“ 530 tisíc korun, chybějící částku na stavbu nové kaple však doplatila rodina Josefa Kouřila. Rodák z Bukovan a majitel firmy Wiky Kyjov, která je jednou z největších společností na trhu s hračkami a papírenskými potřebami v ČR, ukázal, co může materiální zázemí mecenáše spolu s jeho úctou k lidem, tradici a regionu dokázat: "Vydělal jsem si dost peněz podnikáním a nějaké finanční zdroje mi zbyly. Říkal jsem si, že když jsem jediný, kdo ten kostel může postavit, tak to zkrátka udělat musím," řekl v jednom ze svých rozhovorů Josek Kouřil.
Nově otevřená kaple je zasvěcená někdejšímu papeži Janu Pavlu II. I když kaple spadá pod správu katolické církve, využívat ji mohou i příslušníci jiných vyznání. Slouží také k různým kulturním příležitostem v podobě koncertů a výstav. Přestože si Josef Kouřil původně představoval objekt tradičnějšího charakteru, nová kaple, která se stala novou dominantou obce, je ve výsledku velmi moderní stavbou. Základní kámen kaple byl položen 23. září 2012 a Josef Kouřil se jako investor snažil vše potřebné zajistit z místních a blízkých dostupných zdrojů. Autory architektonického návrhu jsou Jaroslav Vlach a Lenka Vlachová z Atelieru 100D z Kyjova, realizátorem stavby firma Luďka Křižánka se sídlem v Bukovanech. Bílý mramor na dlažbu i oltář dodalo kyjovské Kamenictví Smrček, které při lepení použilo široký sortiment stavební chemie Ceresit. Vnitřní výzdobu kaple svěřil Josef Kouřil otci a synovi Luboši a Jakubovi Jarcovjákovým ze Šarov u Zlína. Nová kaple byla otevřena a vysvěcena 20. října 2013 arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským Mons. Janem Graubnerem.
Vnitřní prostor kaple je celý pojat v bílé omítce v kombinaci s bílou a černou mramorovou dlažbou. Jednobarevnost prostoru je doplněna mramorovým inventářem presbytáře s dominantním mramorovým svatostánkem a oltářním stolcem. Celý prostor je oživen dřevěným dubovým mobiliářem, ve stejné barvě jsou řešeny i vnitřní dveře. Lepení mramoru – světlého Bianco Carrara a tmavého Bardiglio Nuvolato (středový pás u dlažby) zajišťovala firma Kamenictví Smrček z Kyjova.
„Kyjovské Kamenictví Smrček lepí se stavební chemií Ceresit nejen kámen v exteriérech, ale umí tento nádherný materiál využít i v interiérech rodinných domů, bytů, kancelářských a reprezentačních prostorech. Velmi dobře proto ví, že při pokládkách mramoru a desek přírodního kamene často dochází k reklamacím z důvodů šedavého zabarvení položených desek. Tento problém vyřeší pouze správný výběr použitých materiálů. A správnou volbu penetrace, lepidla, spárovací hmoty a sanitárního silikonu potvrdila i prvotřídní kvalita interiéru kaple v Bukovanech,“ uvedl Oliver Chmelík, projektový specialista Divize lepidel společnosti Henkel ČR.
Pro penetrační nátěr podkladu byl před lepením mramorové dlažby použit hloubkový penetrační nátěr Ceresit CT 17. Tento nátěr účinkuje hloubkově na horní hraně dané konstrukce, zvyšuje její pevnost a snižuje nasákavost. Pro lepení mramorových desek je ze sortimentu stavební chemie Ceresit předurčena bílá flexibilní lepicí malta Ceresit CM 15 Marble&Mosaic, kterou pracovníci Kamenictví Smrček použili ve spojení s elastickou emulzí Ceresit CC 83. Malta CM 15 zabraňuje probarvení mramoru, mozaiky a přírodního kamene, je voděodolná a mrazuvzdorná a lehce se zpracovává. Malta se při lepení mramoru a desek ze světlého kamene nanáší v tenké vrstvě na zadní stranu desek, zubovou stěrkou pak na podklad a lepí se, dokud je lepicí malta čerstvá. „Při lepení jsme nenarazili na žádné problémy, složitá byla ale manipulace a kompletace mramorových prvků v prostoru kaple. Tyto prvky se instalovaly za pomocí speciálního jeřábu, ale nakonec se vše ke spokojenosti nás i investora podařilo. Stavební chemii Ceresit používáme již několik let a spojení této značky s kamenem a mramorem se nám všude osvědčilo,“ hodnotí zkušenosti s výrobky Ceresit Mgr. Marian Kolrus, vedoucí výroby Kamenictví Smrček.
Součástí ověřeného systémového řešení pro lepení mramoru s materiály Ceresit jsou spárovací hmota Ceresit CE 40 Aquastatic a sanitární silikon Ceresit CS 25. Oba tyto výrobky byly použity i při dokončování mramorové dlažby v bukovanské kapli. Unikátní receptura s Trojitou ochranou MicroProtect chrání spárovací hmotu Ceresit CE 40 před napadením plísněmi, houbami a jinými nežádoucími mikroorganizmy. Díky zvýšené hydrofobizaci spárovací hmoty se kapky vody udržují na povrchu spáry a nevsakují se do její struktury, což zvyšuje její odolnost proti vodě. Spárovací hmota obsahuje aktivní polymerová vlákna, které zvyšují pevnost a odolnost spáry. Zároveň se díky těmto vláknům spára stává pružnější a lépe odolává mechanickému poškození. Charakteristická je také jednoduchou aplikací a zpracováním. Sanitární silikon Ceresit CS 25 zaručuje také dlouhodobou ochranu proti vlhkosti, vzniku plísní a jejich působení.
Nová kaple v Bukovanech u Kyjova
Zastavěná plocha: 254 m2
Užitná plocha: 250 m2
Doba výstavby: září 2012 – říjen 2013
Investor: veřejná sbírka + rodina Josefa Kouřila
Architektonický návrh: ing. Jaroslav Vlach, Atelier 100D, Kyjov
Návrh interiéru: Luboš a Jakub Jarcovjákovi, Šarovy u Zlína
Realizace stavby: Luděk Křižánek, Bukovany
Dodávka a pokládka mramorové dlažby a inventářem: Kamenictví Smrček, Kyjov
Stavební chemie Ceresit:
hloubkový penetrační nátěr Ceresit CT 17
zušlechťovací přísada pro lepicí malty Ceresit CC 83
bílá flexibilní lepicí malta Ceresit CM 15 Marble&Mosaic
spárovací hmota Ceresit CE 40 Aquastatic
sanitární silikon Ceresit CS 25
podle podkladů společnosti HENKEL
Projekt byl publikován v časopise Stavba 2014/2, s. 28-31
ATELIER 100D: Kaple Jana Pavla II. v Bukovanech 9.10.2014
Základní informace o objektu
Kategorie
Ostatní
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

10. 8. 2022 17:31:27
Re: Čestmír Suška — Ocelot
Rychlá a spolehlivá pujcka. Potrebujete spolehlivou a rychlou pujcku z následujícího duvodu? Osobní pujcka? Investicní úver, Pujcka na vylepšení vašeho domova, Hypotéka, Pujcka na charitu, pujcka na konsolidaci dluhu, Komercní úver, Pujcka na vzdelání, Pujcka na auto, Pujcka na majetek. Nabízíme úver od 50 000 Kc až do 30 000 000 Kc s nízkou úrokovou sazbou 3 % rocne. Kontaktujte nás ješte dnes s jakýmkoli financním úcelem a sdelte nám cástku, kterou potrebujete. Email: marcela.krejsova01@gmail.com Nebo WhatsApp: +420608987486
7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.