Krása materiálů i lidského díla v nové kapli Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova

Krása materiálů i lidského díla v nové kapli Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova

(18. 11. 2014) Nová kaple Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova byla vysvěcena a otevřena v říjnu 2013 a pozoruhodná je nejen svým exteriérem či interiérem s kombinací dřeva a mramoru (ten byl lepený stavební chemií Ceresit), ale i znalostmi, dovednostmi a postoji lidí, kteří se do realizace nové kaple zapojili.

 
 
 
 

Krása materiálů i lidského díla v nové kapli Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova

Nová kaple Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova byla vysvěcena a otevřena v říjnu 2013 a pozoruhodná je nejen svým exteriérem či interiérem s kombinací dřeva a mramoru (ten byl lepený stavební chemií Ceresit), ale i znalostmi, dovednostmi a postoji lidí, kteří se do realizace nové kaple zapojili.Kostel ani kaple nestály v Bukovanech na Hodonínsku 780 let a místní tak vždy museli jezdit na bohoslužby až do Kyjova. V průběhu dvacátého století se v Bukovanech uskutečnila dvakrát sbírka na stavbu vlastního kostela, ve třicátých a koncem čtyřicátých let, ale nejprve přišla válka a potom komunistický režim, který takovým věcem nepřál. I proto byli zpočátku místní opatrní a k možnosti stavby kaple, kterou iniciovali manželé Kouřilovi, se stavěli rezervovaně. Třetí sbírka ale nakonec skončila úspěšně - podařilo se sice vybrat „jen“ 530 tisíc korun, chybějící částku na stavbu nové kaple však doplatila rodina Josefa Kouřila. Rodák z Bukovan a majitel firmy Wiky Kyjov, která je jednou z největších společností na trhu s hračkami a papírenskými potřebami v ČR, ukázal, co může materiální zázemí mecenáše spolu s jeho úctou k lidem, tradici a regionu dokázat: "Vydělal jsem si dost peněz podnikáním a nějaké finanční zdroje mi zbyly. Říkal jsem si, že když jsem jediný, kdo ten kostel může postavit, tak to zkrátka udělat musím," řekl v jednom ze svých rozhovorů Josek Kouřil.

Nově otevřená kaple je zasvěcená někdejšímu papeži Janu Pavlu II. I když kaple spadá pod správu katolické církve, využívat ji mohou i příslušníci jiných vyznání. Slouží také k různým kulturním příležitostem v podobě koncertů a výstav. Přestože si Josef Kouřil původně představoval objekt tradičnějšího charakteru, nová kaple, která se stala novou dominantou obce, je ve výsledku velmi moderní stavbou. Základní kámen kaple byl položen 23. září 2012 a Josef Kouřil se jako investor snažil vše potřebné zajistit z místních a blízkých dostupných zdrojů. Autory architektonického návrhu jsou Jaroslav Vlach a Lenka Vlachová z Atelieru 100D z Kyjova, realizátorem stavby firma Luďka Křižánka se sídlem v Bukovanech. Bílý mramor na dlažbu i oltář dodalo kyjovské Kamenictví Smrček, které při lepení použilo široký sortiment stavební chemie Ceresit. Vnitřní výzdobu kaple svěřil Josef Kouřil otci a synovi Luboši a Jakubovi Jarcovjákovým ze Šarov u Zlína. Nová kaple byla otevřena a vysvěcena 20. října 2013 arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským Mons. Janem Graubnerem.

Vnitřní prostor kaple je celý pojat v bílé omítce v kombinaci s bílou a černou mramorovou dlažbou. Jednobarevnost prostoru je doplněna mramorovým inventářem presbytáře s dominantním mramorovým svatostánkem a oltářním stolcem. Celý prostor je oživen dřevěným dubovým mobiliářem, ve stejné barvě jsou řešeny i vnitřní dveře. Lepení mramoru – světlého Bianco Carrara a tmavého Bardiglio Nuvolato (středový pás u dlažby) zajišťovala firma Kamenictví Smrček z Kyjova.„Kyjovské Kamenictví Smrček lepí se stavební chemií Ceresit nejen kámen v exteriérech, ale umí tento nádherný materiál využít i v interiérech rodinných domů, bytů, kancelářských a reprezentačních prostorech. Velmi dobře proto ví, že při pokládkách mramoru a desek přírodního kamene často dochází k reklamacím z důvodů šedavého zabarvení položených desek. Tento problém vyřeší pouze správný výběr použitých materiálů. A správnou volbu penetrace, lepidla, spárovací hmoty a sanitárního silikonu potvrdila i prvotřídní kvalita interiéru kaple v Bukovanech,“ uvedl Oliver Chmelík, projektový specialista Divize lepidel společnosti Henkel ČR.

Pro penetrační nátěr podkladu byl před lepením mramorové dlažby použit hloubkový penetrační nátěr Ceresit CT 17. Tento nátěr účinkuje hloubkově na horní hraně dané konstrukce, zvyšuje její pevnost a snižuje nasákavost. Pro lepení mramorových desek je ze sortimentu stavební chemie Ceresit předurčena bílá flexibilní lepicí malta Ceresit CM 15 Marble&Mosaic, kterou pracovníci Kamenictví Smrček použili ve spojení s elastickou emulzí Ceresit CC 83. Malta CM 15 zabraňuje probarvení mramoru, mozaiky a přírodního kamene, je voděodolná a mrazuvzdorná a lehce se zpracovává. Malta se při lepení mramoru a desek ze světlého kamene nanáší v tenké vrstvě na zadní stranu desek, zubovou stěrkou pak na podklad a lepí se, dokud je lepicí malta čerstvá. „Při lepení jsme nenarazili na žádné problémy, složitá byla ale manipulace a kompletace mramorových prvků v prostoru kaple. Tyto prvky se instalovaly za pomocí speciálního jeřábu, ale nakonec se vše ke spokojenosti nás i investora podařilo. Stavební chemii Ceresit používáme již několik let a spojení této značky s kamenem a mramorem se nám všude osvědčilo,“ hodnotí zkušenosti s výrobky Ceresit Mgr. Marian Kolrus, vedoucí výroby Kamenictví Smrček.

Součástí ověřeného systémového řešení pro lepení mramoru s materiály Ceresit jsou spárovací hmota Ceresit CE 40 Aquastatic a sanitární silikon Ceresit CS 25. Oba tyto výrobky byly použity i při dokončování mramorové dlažby v bukovanské kapli. Unikátní receptura s Trojitou ochranou MicroProtect chrání spárovací hmotu Ceresit CE 40 před napadením plísněmi, houbami a jinými nežádoucími mikroorganizmy. Díky zvýšené hydrofobizaci spárovací hmoty se kapky vody udržují na povrchu spáry a nevsakují se do její struktury, což zvyšuje její odolnost proti vodě. Spárovací hmota obsahuje aktivní polymerová vlákna, které zvyšují pevnost a odolnost spáry. Zároveň se díky těmto vláknům spára stává pružnější a lépe odolává mechanickému poškození. Charakteristická je také jednoduchou aplikací a zpracováním. Sanitární silikon Ceresit CS 25 zaručuje také dlouhodobou ochranu proti vlhkosti, vzniku plísní a jejich působení.

Nová kaple v Bukovanech u Kyjova
Zastavěná plocha: 254 m2
Užitná plocha: 250 m2
Doba výstavby: září 2012 – říjen 2013
Investor: veřejná sbírka + rodina Josefa Kouřila
Architektonický návrh: ing. Jaroslav Vlach, Atelier 100D, Kyjov
Návrh interiéru: Luboš a Jakub Jarcovjákovi, Šarovy u Zlína
Realizace stavby: Luděk Křižánek, Bukovany
Dodávka a pokládka mramorové dlažby a inventářem: Kamenictví Smrček, Kyjov

Stavební chemie Ceresit:
hloubkový penetrační nátěr Ceresit CT 17
zušlechťovací přísada pro lepicí malty Ceresit CC 83
bílá flexibilní lepicí malta Ceresit CM 15 Marble&Mosaic
spárovací hmota Ceresit CE 40 Aquastatic
sanitární silikon Ceresit CS 25
podle podkladů společnosti HENKEL

Projekt byl publikován v časopise Stavba 2014/2, s. 28-31
ATELIER 100D: Kaple Jana Pavla II. v Bukovanech 9.10.2014

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

1. 6. 2023 15:01:28

Re: Carmody Groarke: Pop-up restaurace Studio East Dining

Vítejte v našem internetovém obchodě s kvalitními doplňky, jako je HGH, HCG a anabolické steroidy. Při správném užívání steroidů je dobrým klíčem k okamžité proměně slabého a tlustého mladého muže v muže s krásným tělem, který si podmaní srdce žen. Anabolické steroidy umožňují sportovcům mít obrovskou výhodu v soutěžích. Nabízíme široký sortiment sportovních doplňků. Naši zákazníci, kterými jsou především sportovci všech úrovní a typů, již prokázali účinnost zvýšené cygonie. Výsledky jsou úžasné! Žádné trhání svalové tkáně a umožňuje vám zvýšit sílu a silový trénink. Nyní můžete trénovat ještě více a více. V našem obchodě máme velký výběr anabolik, který zve lidi, kteří chtějí vidět krásné tělo v zrcadle. Víme vše o oficiálních výrobcích anabolických steroidů a spolupracujeme pouze se spolehlivými výrobci. Každá látka, která přichází do našeho použití, je kontrolována a testována. Než ji nabídneme zákazníkům, shromažďujeme zpětnou vazbu o látce. Můžete si být jisti, že o svých transakcích s námi nemáte žádné pochybnosti, protože neposíláme produkty, u kterých si sami nejsme 100% jisti. Objednávejte e-mailem... wahlstrom119@gmail.com WhatsApp... +237 653294405 Barel objemové steroidy#Koupit Anavar#Koupit boldenon Koupit Clenbuterol#Koupit Deca Koupit Dianabol#Koupit Enanthate#Koupit HGH#Koupit lidský růstový hormon#Koupit injekční steroidy#Koupit inzulínové jehly#Koupit letrozol#Koupit Masteron#Koupit perorální steroidy#Bu#Koupit PCTroi Primobolan Koupit Rip Blend#Koupit steroidní jehly#Koupit Sustanon#Koupit tamoxifen#Koupit testovací směs#Koupit testovací Cyp#Koupit testovací Cypionate#Koupit test Enanthate#Koupit test Enanthate#Koupit testosteron#Koupit testovací prop#Koupit TNT Koupit Tren#Koupit Tren E #Koupit TTM#Koupit Winstrol Fat Burner Oral steroid Cycle Steroids Cycle#Testosteron propionate Trenbolon#Trenbolon Enanthate#Tren Steroids Tri Tren#Viagra Jsme spolehlivými dodavateli různých druhů kulturistických steroidů, bolesti zabijáci, výzkumné chemikálie, farmaceutické produkty a mnoho dalších podobných prášky na spaní, prášky na sex, prášky na zvětšení penisu,. .Dodáváme naše produkty po celém světě do všech zemí bez omezení, protože jsme nejlepší dodávání .Navíc diskrétní balení je jednou z metod obal. Koupit Ketamin (na deprese) Koupit XANAX Long Bar. (Pfizer / Xanax IR) FENTANILO náplast, koupit Pentobarbital Nembutal (tablety, tekutiny, prášky) DiazepamMDMAXTC pilulky, koupit KCN, koupit Heroinový prášek, koupit LSD, koupit Actavis Hostsirap Online koupit kokain koupit Herbs a mnoho dalších včetně následujících. koupit Xanax 2 mg, koupit dilaudid 8 mg, koupit Oxycodone 30 mg, koupit Suboxone stripe 8 mg, koupit Adderall 30 mg, koupit Hydrocodone 10/325 mg, koupit Diazepam Valium 10 mg, koupit Percocet 30 mg, koupit vicodin 5-10 mg, koupit Clonopin 2 mg, koupit Opana 40 mg, koupit Oxynorm 20 mg, koupit Oxycontin 40 mg, koupit Rivotril 2 mg, koupit Duromin 40 mg, koupit MDMA 50 mg, koupit Tramadol 100 mg, koupit Rohypnol 2 mg, koupit Tilidin 100/8 mg, koupit Concerta XL 18-36 mg, koupit Morphine 15 mg, koupit Mandrax (Quaalude) 300 mg, koupit kodeinový sirup, koupit Ritalin 20 mg, koupit Lortab Watson 7,5 mg. koupit náplast Fentanyl 100 mg, koupit Stilnox 10 mg, koupit viagru 100 mg, koupit metadon 40 mg, koupit Subutex 8 mg, koupit Lyrica 300 mg, koupit Secondary 15 mg, koupit Soma 350 mg, koupit Sobril 150 mg, koupit Nembutal a mnoho dalších. E-mail... wahlstrom119@gmail.com Webové stránky...https://luxferosmedss.company.site/

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz