Kreativní techniky oživují současné fasády

Kreativní techniky oživují současné fasády

(26. 8. 2020) Přední výrobce stavebních materiálů Baumit nabízí široké portfolio kreativních technik

   
 
 
 
 

Kreativní techniky oživují současné fasády

Osobitý a jedinečný vzhled fasády dnes neovlivňuje pouze volba zajímavého barevného odstínu, ale i různorodost zpracování struktury jejího povrchu. Přední výrobce stavebních materiálů Baumit nabízí široké portfolio kreativních technik, které po realizaci naplňují představy architektů, projektantů a přirozeně také investorů.

Není proto divu, že kreativní techniky jsou realizovány jak u novostaveb, tak i rekonstrukcí, a to v celé ploše fasády nebo pouze jako zvýraznění některé její části. Současná technologie zpracování dává kreativitě téměř volné ruce. Proto můžeme dnes vidět na fasádách množství imitací povrchů, např. betonového, kamenného, dřevěného nebo kovového. Pokud je dodržen předepsaný technologický postup při realizaci těchto kreativních struktur, pak jde z větší vzdálenosti jen stěží rozeznat takový povrch od originálu.

Základním kamenem kreativní struktury je jednosložková silikonová dekorativní omítka Baumit CreativTop, která se nabízí v šesti zrnitostech od 0,2 do 4 mm. Tato omítka se nanáší ihned po zaschnutí základního nátěru, a to ručně či strojně. Tloušťka vrstvy omítky závisí na zvolené technologii. Pro docílení finálního vzhledu se používají různé nástroje, jako je zednická lžíce, houbové hladítko, zubová stěrka, válečky, kartáče, stříkací pistole a jiné. Právě kombinace použití těchto nástrojů tvoří názvy pro různé techniky. V nabídce Baumitu se tak můžete seznámit s válečkováním, špachtlováním, kartáčováním, fládrováním, strukturováním hřebenem, gletováním, modelováním a dalšími technikami, kdy každá z nich vyžaduje určitou zrnitost omítky Baumit CreativTop. Omítka se dá nanášet ručně, v případě zrnitosti od 1,5 mm i strojně.

Kvalita a snadná zpracovatelnost zmíněné omítkové směsi umožňuje realizaci kreativních technik i běžně zručným soukromým stavebníkům, zejména jedná-li se pouze o část fasády rodinného domu. „Celoplošné aplikace kreativních struktur u větších staveb je však vhodnější přenechat specializovaným realizačním firmám. Větší plochy fasády totiž kladou maximální důraz na přesnost při realizaci zvolené struktury. V obecné rovině i architektům ze zkušenosti doporučujeme pro aplikaci některých kreativních struktur spíše menší plochy fasády, nebo větší, ale s možností optického rozdělení na více částí,“ potvrzuje poznatky z praxe Ing. Jaromír Žumár, Ph.D., produktový manažer společnosti Baumit.

Mohlo by se možná na první pohled zdát, že nabízených dvacet základních kreativních technik není mnoho, ale při možnosti následné aplikace dalších doplňkových povrchových úprav (např. lazur) se dostáváme až ke stovce různých vzorů. V současnosti je asi nejžádanější kreativní technikou struktura povrchu betonu a investoři obecně preferují také hladké fasády, což je například technika již zmíněného gletování. Důvodem je především snadná údržba takové fasády. Pro naplnění požadavku zcela hladké fasády nabízí Baumit dva druhy jemných omítek. První z nich nese název Baumit CreativTop Pearl a vyznačuje se finální perleťovou strukturou. Jemnější variantou je poté omítka Baumit CreativTop Silk, která však vyžaduje více technických dovedností. Odměnou je pak nádherně lesklá a hladká fasáda. U obou zmíněných omítek je nutné použít jako základní vyrovnávací vrstvu výrobek Baumit CreativTop Vario v zrnitosti
1,5 mm.

Mluvíme-li o kreativitě, nelze nezmínit široký rozsah barevné škály nabízených odstínů. Vzorník barev Baumit Life dnes nabízí až neuvěřitelných 888 odstínů a převážnou většinu z nich lze využít pro tvorbu kreativních a designových omítek. Následného zvýraznění plastičnosti či vytvoření zvláštních efektů struktury lze docílit kombinací se speciálními nátěry Baumit Lasur, Baumit Metallic nebo Baumit Glitter.

Moderní doba si však žádá stále nové a nové kreativní přístupy, techniky a materiály. S tímto neustálým vývojem dekorativního vzhledu fasády souvisí také letošní významná změna u pestrobarevných pastovitých omítek Baumit MosaikTop. Právě tyto povrchy se často používají u soklové části fasády, která je namáhána v důsledku znečištění, mechanických vlivů a dešťové vody. Baumit nejprve optimalizoval počet barevných odstínů soklových omítek z barveného křemenného písku, a to v klasické řadě Mosaik Essential Line. Současně však představil zcela novou řadu Mosaik Natural Line v osmi exkluzivních kombinacích kamenů. Ve struktuře se poprvé objevují slídové vločky „Mica Flakes“, které dodávají vzhledu fasády naprostou jedinečnost, přirozenost a autenticitu při zachování tradiční odolnosti a trvanlivosti. Fasáda domu se tak může po dlouhé roky chlubit osobitou vizáží.  

Všem zájemcům o kreativní povrchy umožňuje dnes Baumit seznámení se základními technikami ve všech regionech ČR, a to formou speciálních stojanů se vzorky jednotlivých struktur včetně povrchových úprav umístěných v příslušných Baumit Life centrech.  

VIDEOPREZENTACE K TÉMATU KREATIVNÍCH OMÍTEK:


podle podkladů společnosti BAUMIT

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz