KUkačKA

(13. 3. 2014) VÝZVA
vyzýváme zájemce k účasti na 5. ročníku festivalu umění ve veřejném prostoru KUKAČKA, který se uskuteční v Ostravě v termínu 9. 10. – 16. 11. 2014.
Ústřední motto: Nemísta a prázdné prostory

 
 
 
 

KUkačKA

VÝZVA
vyzýváme zájemce k účasti na 5. ročníku festivalu umění ve veřejném prostoru KUKAČKA, který se uskuteční v Ostravě v termínu 9. 10. – 16. 11. 2014.
Ústřední motto: Nemísta a prázdné prostoryÚstředním tématem 5. ročníku jsou „Nemísta a prázdné prostory“. Pojem „nemísta“ vychází z terminologie sociologa Zygmunta Baumana a autor jím rozumí především takové prostory, jimž se nedostává žádného symbolického vyjádření, identity, vztahů či historie. Při pohledu na dnešní letiště, nádražní haly, obchodní centra, parkoviště, dálnice, benzínové pumpy, anonymní hotelové pokoje či veřejnou dopravu je zjevné, že tato (ne)místa si nikdy v dějinách neosobovala tolik prostoru jako v současnosti. Nemísta potírají veškeré odlišnosti. Po návštěvníkovi nevyžadují žádné speciální znalosti a činí jeho úkony z větší míry automatizovanými, bez hlubšího prožitku. Odlišnosti a autenticita, však z dnešního veřejného prostoru nemizí jen tím, že jsou potlačovány (jako je tomu v případě nemíst). Lze je také učinit neviditelnými, či přesněji, lze zabránit tomu, aby byly patrné. V tomto jsou velice úspěšné tzv. „prázdné prostory“, jež jsou podle Jerzyho Kociatkiewicze a Moniky Kosterové, místy, jimž není přisuzován žádný význam. Mohou to být městské slamy, stejně jako rumiště, skládky či nevyužité parcely. Není nutno oddělit je fyzicky, obehnat je dráty nebo obestavět překážkami. Nejsou to zakázaná místa, ale skutečně prázdné prostory, nevyužitelné kvůli své neviditelnosti. Jestliže je pocit, že něco má význam, aktem zařazení, porozumění, obnovení údivu a vytváření smyslu, pak do naší zkušenosti prázdných prostor takovýto pocit nepatří. Prázdné prostory jsou totiž především a hlavně prázdny významu.
Pokud je Ostrava v něčem bohatá – kromě černého uhlí, samozřejmě – tak asi právě ve výskytu „nemíst“ a „prázdných prostorů“. Je přece tím “divným městem bez baroka a souvislostí” jak o ní hovoří Radovan Lipus, nebo dokonce ani městem není, maximálně tak místem, či kusy míst, na kterých se děje „naše pobývání“, jak jí zase vidí ostravský básník Petr Hruška. Ostrava se opakovaně potýká s identitou a vlastně ani její současný vývoj nevykazuje významnější konsolidaci. Struktura města, ať už urbanistická či sociální, nadále zůstává značně fragmentovaná a je tak trochu otázka, jestli dosáhne nějakého završení nebo se v nadsázce opět propadne do původního chaosu.

Vzhledem k úzké provázanosti mezi „artefaktem“ a daným místem je na každém z tvůrců, zvolit adekvátní formu i prostor k prezentaci.

Vizualizace návrhů společně s Vašimi CV zasílejte nejpozději do 11. 5. 2014. na info@kukacka.org, kde nás můžete kontaktovat i v případě potřeby jakýchkoli doplňujících informací.

zdroj: Facebook.com/KUkačKA


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz