Kůlové obydlí 21. století

Kůlové obydlí 21. století

(16. 11. 2023) Atypická stavba návštěvnického centra kulturní krajiny v městě Ig na jih od Lublaně.

   
 
 
 
 

Kůlové obydlí 21. století

Jelikož je tato lokalita zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, nároky na výstavbu a použité materiály centra byly velmi vysoké.

Zrod světového dědictví UNESCO
Příběh návštěvnického centra v Lublaňském močálu musí začít u starosty města Ig – telefonátem, který obdržel před více než deseti lety. Tehdy mu jménem UNESCO volal slovinský ministr kultury a sdělil mu, že zde chtějí investovat několik milionů euro. Ig byl vybrán jako jedno z deseti míst, kde se má vyprávět příběh starobylých kůlových obydlí v močálech. V okolí Igu byly nalezeny četné archeologické pozůstatky a také nejstarší dřevěné kolo na světě. Z více než 100 lokalit neolitických kůlových obydlí v Německu, Francii, Itálii, Rakousku, Švýcarsku a Slovinsku měl být Ig vyzdvižen jako turistické a kulturní centrum. Od té doby se usilovalo o realizaci projektu, který měl nejen doplnit lokalitu o novou stavbu, ale také upoutat pozornost. Investiční náklady na výstavbu poskytla z 55 % EU, zbytek muselo sehnat samo město, které malé centrum připomínající muzeum provozuje. Kromě 3000 obyvatel a této nové turistické atrakce má Ig pouze velkou továrnu na výrobu registračních značek pro automobily, ženskou věznici ve starém zámku a klidné kostelní náměstí s penzionem, radnicí, knihovnou, zmrzlinárnou a lékárnou.

Všemocná bažina
Architekt Aleksander Ostan, který návštěvnické centrum v Igu navrhnul, si v náčrtech svých projektů všímá mnoha detailů o historii a vývoji této oblasti. Nedaleko Igu se například stékají tři řeky. Před 5000 lety zde bylo obrovské jezero, které se v průběhu 2000 let stále zmenšovalo. Kůlová obydlí, kterým je muzeum v Igu věnováno, putovala spolu s břehem a měnila svou polohu. Ljubljansko barje, neboli Lublaňský močál, se každý rok propadá o 0,5 mm. Bez ohledu na to, zda jde o novou nebo starou stavbu, dřevěnou nebo betonovou, bažina vždy nakonec zvítězí. Ale na Igu se nikdo nebojí, že by mělo cokoliv zmizet. A pokud snad ano, Ostan použil při navrhování pouze obnovitelné materiály, takže s nadsázkou poukazuje na to, že: „Co nám příroda dala, ať si klidně i vezme.“

Obnovitelné materiály pro moderní kůlové obydlí
Při návrhu Ostan použil formu nápadně připomínající původní prehistorické kůlové obydlí z doby bronzové. Budova stojí na nosných i nenosných pilířích, coby kůlech. Aby byla tato vizualizace dokonalá, je přízemí z velké části prosklené a dává tak novodobým „kůlům“ z dálky vyniknout. Na prosklené přízemí navazuje lamelová dřevěná fasáda v druhém podlaží. Svislý dřevěný obklad byl pro kůlová obydlí rovněž typický. Původně měl dřevěný obklad plynule přecházet i na střechu, ale z důvodu nutnosti 100% ochrany před nepřízní počasí byla nakonec zvolena lehká hliníková střecha společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Její výhodou je kromě nízké hmotnosti také plná recyklovatelnost, libovolné barevné provedení a nulová údržba. S ohledem na fakt, že hřeben a okapní hrana nejsou navzájem rovnoběžné a že celá střešní konstrukce informačního centra má velmi složitý, několikrát lomený tvar, byl použit svitkový plech PREFALZ v barvě P.10 tmavě šedé, na který se vztahuje 40letá záruka na barvu i materiál.

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

20. 11. 2023 22:40:48. Re: Kůlové obydlí 21. století. Williams Paul

 
 
 
 

20. 11. 2023 22:40:48. Re: Kůlové obydlí 21. století. Williams Paul

  Drug City ist eine Gruppe von Drogenaktivisten, die erkannt haben, welche Vorteile verschiedene Drogen für die Gemeinschaft und die Welt im Allgemeinen haben. So haben wir verschiedene Drogenanbieter zusammengebracht, um dir Drogen wie MDMA Kaufen, LSD Kaufen, Kokain Kaufen, Ketamin Kaufen, Xanax Kaufen, XTC Kaufen, Amphetamin Kaufen, Cali Weed Kaufen, Haschisch Kaufen, Crystal Meths Kaufen, K.O.-Tropfen Kaufen und Diazepam Kaufen anzubieten. Wir bieten auch Dienstleistungen wie Assassin, Hacker, Führerscheine und Pässe. Buy Weed online UK Buy Weed Online. Klicken Sie auf jeden Link unten, um die verschiedenen Geschäfte zu besuchen

Wiet Kopen https://wiethuis.com/
Wiet Bestellen https://wiethuis.com/wiet-bestellen/
Cali Weed https://wiethuis.com/cali-weed/
Buy weed online UK https://weedmount.com/
Gras Kaufen https://thcgrashaus.com/
Weed Kaufen https://thcgrashaus.com/weed-kaufen/
Cali Weed Kaufen https://thcgrashaus.com/cali-weed-kaufen/
cannabis kaufen https://thcgrashaus.com/
thc kaufen https://thcgrashaus.com/
Gras Kaufen https://grashugel.com/
canabis kaufen https://grashugel.com/
thc kaufen https://grashugel.com/
Cali Weed Kaufen https://grashugel.com/cali-weed-kaufen/
weed kaufen https://grashugel.com/weed-kaufen/
Prix Beuh https://beuhferme.com/
Buy weed online https://allgreenestate.com/
Cali Weed Kaufen​ https://allgreenestate.com/cali-weed-kaufen/
gras kaufen https://allgreenestate.com/gras-kaufen/
Buy Weed Online https://euweedfarm.com/
cali weed kaufen https://euweedfarm.com/cali-weed-kaufen/
KOKAIN KAUFEN https://kokainhaus.com/
Kokain Preis https://kokainhaus.com/kokain-preis/
KO TROPFEN KAUFEN https://ko-tropfen.com/
Diazepam Kaufen https://ko-tropfen.com/diazepam-kaufen/
MDMA Kaufen https://drogenplatz.com/
LSD KAUFEN https://drogenplatz.com/lsd-kaufen/
Ecstasy Kaufen https://drogenplatz.com/ecstasy-kaufen/
Xanax Kaufen https://drogenplatz.com/xanax-kaufen/
Ketamin Kaufen https://drogenpalast.com/
Amphetamin Kaufen https://drogenpalast.com/amphetamin-kaufen/
crystal meths kaufen https://drogenpalast.com/crystal-meths-kaufen/

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz