Kultivace veřejného prostoru mezi obchodními domy s cílem vytvoření tržního náměstí

Kultivace veřejného prostoru mezi obchodními domy s cílem vytvoření tržního náměstí

(5. 11. 2013) (ČTK) - Ústí nad Labem chce vypsat architektonickou soutěž na zvelebení prostoru mezi obchodním domem Labe a obchodním centrem Forum. Vítězové získají 250 000 korun.

 
 
 
 

Kultivace veřejného prostoru mezi obchodními domy s cílem vytvoření tržního náměstí

(ČTK) - Ústí nad Labem chce vypsat architektonickou soutěž na zvelebení prostoru mezi obchodním domem Labe a obchodním centrem Forum. Vítězové získají 250 000 korun.


Informovala o tom mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Kdy a zda se bude případný vítězný návrh realizovat, zatím není jasné. "Rada města schválila vyhlášení veřejné architektonické soutěže Kultivace veřejného prostoru mezi obchodními domy s cílem vytvoření tržního náměstí," uvedla Macová. Projekt se má zabývat prostranstvím mezi obchodními domy Labe a Forum a navazující ulicí U Kostela směrem do ulice Revoluční.

"Soutěž bude vyhlášena ve spolupráci s Českou komorou architektů, na ceny soutěžícím je určeno 250.000 korun," uvedla Macová. Celkový rozpočet na akci, která bude financována z přebytku loňského hospodaření, činí 320.000 korun.

Ústecký radní Josef Macík (ČSSD) ČTK sdělil, že o tom, zda a kdy se bude návrh realizovat a kolik to bude stát, město ještě nejednalo. Zatím jde spíš o získání podnětů a nápadů pro to, co by se s prostorem dalo dělat.

Uvedl, že architekti by ve svých návrzích měli zohlednit také to, že část této lokality slouží jako tržnice. "Účelem soutěže je nalézt nejvhodnější řešení prostoru a ocenit autora vítězného návrhu. Cílem tohoto projektu je vyjasnit určité aspekty architektonických nebo urbanistických problémů," citoval Macík z materiálů, které rada projednávala. Z těch také vyplývá, že vítěz soutěže nemusí být pověřen realizací projektu.

Radní Pavel Dlouhý (ČSSD) uvedl, že v realizaci vítězného návrhu doufá, protože současná podoba lokality s betonovými lavičkami a budkami stánkařů je podle něj pro centrum města nepřijatelná. Kolik by realizace stála, zatím nelze odhadnout. "To bude teprve výsledkem těch návrhů. Nápadům neklademe žádné meze, uvidíme, s čím architekti přijdou," řekl ČTK Dlouhý.

V jakém časovém horizontu by se stavební úpravy realizovaly, záleží na rozsahu navržených změn a na tom, zda k tomu bude zapotřebí stavební povolení. Úpravy by se podle Dlouhého měly jednak dotknout dlažby, zeleně a laviček, jednak prvků, které mají sloužit tržním účelům. "Necháváme na autorech, aby vymysleli, jestli to budou stánky, pulty, pevné či mobilní prvky," uvedl radní. Město také uvažuje o částečném, například mobilním zastřešení prostoru. Samotná architektonická soutěž by se podle Dlouhého mohla uskutečnit ještě do konce letošního roku.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz