Kulturní dům Olšany

Kulturní dům Olšany

Olšany u Vyškova

(2. 11. 2021) LAPLAN

   
 
 
 
 

Kulturní dům Olšany

Olšanská hospoda sloužila po desetiletí jako zázemí pro kulturní vyžití obyvatel. Byla také jedním z míst natáčení legendárního filmu Věry Chytilové Dědictví. Po letech se zhoršil technický stav objektu, plesy už tu pořádat nešlo a hospoda přežívala na kompromisech. Protože hrozilo, že se ze stavby na návsi stane ruina, rozhodla se obec dům koupit a na jeho místě vybudovat důstojný prostor s původním využitím. Jeho poloha je pro náplň takového významu ideální.


Návrh nového kulturního domu vycházel z archetypu tradičních venkovských staveb. Hlavní vstup z návsi zdůrazňuje kamenný rizalit, vedlejší vstup slouží pro zásobování. Předprostor navazuje na sál i náves a vytváří tak příležitost pro konání nejrůznějších akcí ve všech ročních obdobích, které znovu naplní centrum obce životem. Plesy, hody, divadla či košty slivovice pořádané ještě donedávna a stejně tak velký zájem obyvatel o stavbu dokazují, že to nezůstane jenom prázdnou větou.

V objektu se kromě společenského sálu nachází hospoda, která funguje buď samostatně, nebo jako zázemí při pořádání větších akcí. Její prostory byly vybaveny jednoduše, mobiliář a materiály lze snadno nahradit. Naopak velkorysý prostor sálu otevřený do krovu, s posezením na galerii a s jevištěm, působí, i díky použití kvalitních materiálů, reprezentativním dojmem.

Autorská zpráva

Autor: LAPLAN; spolupráce Jan Kokeš
Investor: Obec Olšany
Užitná plocha: 540 m2
Zastavěná plocha: 320 m2
Obestavěný prostor: 2440 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
49.2480361
16.8660604
Kulturní dům Olšany

Kulturní dům Olšany
Olšany u Vyškova

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a