Kunsthalle Praha

Kunsthalle Praha

(24. 1. 2019) S přestavbou trafostanice souhlasí památkáři, říká vlastník i NPÚ

   
 
 
 
 

Kunsthalle Praha

(ČTK, Stavbaweb) - Rekonstrukce bývalé Zengerovy trafostanice na pražském Klárově je podle ministerstva kultury v souladu s rozhodnutími památkářů a prvky, které byly odstraněny z fasády, se na ni po přestavbě vrátí. Obavy z toho, že rekonstrukce památky se děje necitlivě a dům je při ní částečně demolován, vyjádřili odborníci z Výzkumného centra průmyslvého dědictví při ČVUT. Ministerstvo kultury i Národní památkový ústav na dotaz ČTK sdělily, že výraznější zásahy si vynutil na stavbě použitý méně kvalitní cement a kontaminace stavby nebezpečnými látkami. V budově pod Letenskými sady má být v roce 2021 otevřena Kunsthalle Praha.

V ní plánuje Nadace The Pudil Family vystavovat hlavně svoji sbírku umění 20. a 21. století. Původní fasádu domu v dalších fázích rekonstrukce opět navrátíme zpět do původní podoby, sdělila ČTK výkonná ředitelka nadace Ivana Goosen. Novým prvkem na přední fasádě se stane vstupní lávka. "Budova tak získá přívětivý vstup, který pro své technické využití v minulosti neměla, a poprvé se otevře široké veřejnosti. Naopak v zadní části v místě původní technologické terasy se objeví jednopodlažní nástavba pro nový výstavní prostor," doplnila.

Trafostanice byla památkou prohlášena s tím, že jde o technickou památku, která ztratila svou funkci, takže najít pro ni adekvátní využití je problematické. Neřadí se podle odborníků mezi monumenty moderní architektury, ale citlivě uzavírá prostor Klárova pod letenským masivem.

Rekonstrukci doporučil NPÚ a pražští památkáři vydali své kladné stanovisko koncem roku 2017
. Andrea Holasová z NPÚ ČTK sdělila, že jde o celkovou rekonstrukci, změnu funkčního využití, dostavbu přístupových lávek a výměnu inženýrských sítí. Veškeré historicky hodnotné prvky, například výplňové konstrukce nebo kamenné prvky jako třeba balustráda byly podle ní očíslovány a uchovány mimo stavbu, kde budou zrestaurovány a opětovně navráceny.

Posudky zjistily špatný stav nosné konstrukce objektu, kterou tvoří beton z hlinitanových cementů. Je nasycen ropnými látkami, čímž se nosnost betonovo-ocelové konstrukce snižuje. Některé fasády budou nahrazeny novými v původním tvarosloví a půdorysu, na té nejcennější se pilíře zesílí pomocí opásání z ocelových příložek tak, aby nemusely být vybourány.

Přestavbou trafostanice se zabývala i památková inspekce ministerstva kultury. Konstatovala, že práce sice nejsou plně v souladu se zájmy památkové péče, ale zároveň by újma na právech vlastníka byla ve zjevném nepoměru k újmě, která by vznikla veřejnému zájmu. Přezkumné řízení ministerstvo kultury zastavilo, sdělila již dříve ČTK mluvčí úřadu Simona Cigánková.

Důvodem rozhodnutí bylo i to, že vlastník již dříve dostal povolení magistrátu, podle kterého mohl objekt adaptovat na hotel, což by znamenalo daleko razantnější zásah do hmoty kulturní památky. Protože toto rozhodnutí bylo pravomocné a nebylo možné provést ani jeho přezkumné řízení, panovala oprávněná obava, že zrušením nového závazného stanoviska by vlastník začal dům přestavovat na hotel, což by znamenalo destruktivnější zásah do podoby kulturní památky, uvedlo ministerstvo. Také tento úřad ale omlouvá stavební zásahy prokázaným poškozením konstrukcí rtutí, oleji a cementu použitého na výstavbu velké části konstrukcí.

Doplněno Stavbaweb:
Kunsthalle Praha muzeum umění
m2: 6 000
místo: Praha 1
investor: Property Klárov a.s..
projekt datum: 2016
stav: ve výstavbě
hlavní architekt: Jan Schindler, Ludvík Seko
architekt: Zuzana Drahotová
spolupráce: Martina Bílková

Autorem architektonické proměny je studio Schindler Seko. Architekti Jan Schindler a Zuzana Drahotová odpověděli na aktuální otázky týkající se rekonstrukce a aktuální stavby. Rozhovor najdete ZDE.
Projekt najdete na stránkách autorů ZDE.

Související články:
Z historické tramvajové měnírny na Malé Straně má být hotel 25.5.2015

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz