L’ART – multifunkční kulturní dům v Lanškrouně

L’ART – multifunkční kulturní dům v Lanškrouně

(3. 4. 2019) Tvoří jej Langerova vila z druhé poloviny 19. století a nová přístavba sálu na místě bývalé výrobní haly

 
 
 
 

L’ART – multifunkční kulturní dům v Lanškrouně

(ČTK) - Lanškroun v úterý 2. dubna 2019 po rozsáhlé přestavbě slavnostně otevřel multifunkční kulturní dům. Tvoří jej Langerova vila z druhé poloviny 19. století a nová přístavba sálu na místě bývalé výrobní haly. Město halu kvůli havarijnímu stavu v roce 2015 uzavřelo, o rok později ji dalo zbourat.

Vila dostala novou střechu a fasády, v interiéru byly mimo jiné opraveny podlahy a stropy. Budova bude obsazena vedením kulturního centra. Jednotlivé místnosti budou využívat spolky a sdružení, reprezentativní místnosti se budou pronajímat pro jednání nebo slavnostní události, případně budou sloužit jako tiskové centrum při akcích v přístavbě.

Do sálu se vejde asi 600 lidí, má i zázemí pro návštěvníky, účinkující a techniku. Umožní pořádat divadelní představení, koncerty, plesy, promítání, výstavy nebo kongresy.

Kulturní dům dostal jméno L’ART. Má odkazovat na město a historii budovy a zároveň na slovo ART - umění. První slabika LA představuje zkratku města Lanškroun a také zkratku jména zlatníka Langra, majitele vily, jež je součástí objektu.

Opravy vily a přístavba stály Lanškroun více než 140 milionů korun bez DPH. Město je zaplatilo z úvěru 160 milionů korun, který chce využít i na financování výstavby polikliniky.

Doplněno Stavbaweb: 
Autorem projektu rekonstrukce a přístavby je architekt Ladislav Vlachynský z brněnského Ateliéru 90.
Součástí interiéru jsou umělecká díla. Mimo jiné i i akademického sochaře a medailéra, čestného občana Lanškrouna Zdeňka Kolářského.
Projekt obnovy zpustlé zahrady vypracoval zahradní architekt Zdeněk Sendler.
Novostavba víceúčelového sálu pro víc než pět set návštěvníků se zázemím vyrostla na místě zbourané bývalé tovární haly. Dvoupodlažní objekt ve tvaru trojúhelníku má samostatný vstup a travnatou střechu. Dominantním prvkem fasády je dřevo, v menší míře pak probarvený beton a sklo.

Podrobné informace včetně kompletního projektu najdete na stránkách lanskroun.eu.
Komentář autorů k vlastnímu návrhu najdete ZDE.
Fotografie z interiéru najdete ZDE.
3. 4. 2019 je Den otevřených dveří multifunkčního centra L’ART.

Související články:
Kulturní dům Lanškroun  1.2.2019
Projekt společenského domu v Lanškrouně  12.4.2016


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz