Lábus AA: Bytový dům v ulici Komenského v Liberci

Lábus AA: Bytový dům v ulici Komenského v Liberci

(11. 6. 2014) Novostavba bytového domu v prostředí starých činžovních vil

 
 
 
 

Lábus AA: Bytový dům v ulici Komenského v Liberci

Novostavba bytového domu v prostředí starých činžovních vil

Místo stavby: Komenského 7, Liberec
Investor: Bytové družstvo Komenského
Architekt: Ladislav Lábus, Vít Krušina, Igor Šimon, František Košar
Spolupráce: Petr Cimbulka
Generální projektant: Ing. arch. Ladislav Lábus AA – architektonický ateliér
Statika: Němec Polák, s. r. o. / Milan Polák, Jan Valenta
Generální dodavatel stavby: Interma, a. s. / Zděnek Kurka, Josef Fejfar
Projekt: 3/2008 – 1/2010
Realizace: 4/2010 – 6/2011
Užitná plocha celkem: 1780 m2
Obestavěný objem: 6525 m3
Fotograf: Tomáš BalejPozemek se nachází ve velmi atraktivní a přitom klidné lokalitě v bezprostřední vazbě na centrum Liberce, zámek, náměstí a radnici. Zástavba sousedních pozemků má ráz velkých činžovních vil z počátku 20. století, s charakteristickou lokální velkorysou a vážnou atmosférou bohatého textilního města, ovlivněného kulturou tehdy převládající německé populace. Hodnotu tohoto rezidenčního prostředí posiluje výrazné uplatnění zeleně na vlastním pozemku i na sousedních parcelách a v širším okolí. Uchování vzrostlé zeleně se stalo jedním z nejdůležitějších kritérií návrhu projektu.Hmotou i řešením fasád dům koresponduje se sousedními objekty a navozuje atmosféru činžovní vily, i když je v domě celkem 14 bytů se 3 a 4 pokoji. Četnost bytů v domě je záměrně zastírána řešením fasád, sdružováním oken v horizontálním i vertikálním směru. Markantní odlišeni některých částí konstrukce, které pomáhá definovat zamýšlené odlehčení nárožních partií stavby, a efekt sdružováni oken do větších celků, patří k základním komponentám tvorby fasád velkorysého měřítka.Drobná struktura režného zdiva dodá stavbě v abstraktní moderní poloze drobný detail, který jí napomůže přiblížit se k dekorativně pojednaným fasádám sousedních secesních i eklektických vil. Ustupující podlaží svou formou volně parafrázuje téma střešních partií sousedních domů.

Publikováno v časopise Stavba 2012/4, str. 56-59

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz